آیا صنعت تکنولوژی تبلیغات (ad tech) رقابتی است؟

تکنولوژی تبلیغات” – فناوری که به کمک تبلیغات دیجیتال برای نمایش در سایت های ناشرین می آید – بخش مهمی از یک وب سالم است. سرمایه گذاری گوگل در این فضا به ناشران کمک می‌کند تا برای تأمین بودجه کار خود کسب درآمد کنند، و همچنین برای مشاغل بزرگ و کوچک دسترسی به مشتری آسان شود، و از طرفی از محتواهای متنوع و خلاقانه حمایت می‌شود.

برخی منتقدان ادعا کرده اند که بخش تکنولوژی تبلیغات از عدم رقابت رنج می‌برد و تلاش های گوگل در این زمینه به ضرر ناشران تمام شده است. این ادعا که بخش تکنولوژی تبلیغات فاقد رقابت است درست نیست. بلکه برعکس این صنعت بسیار شلوغ شده است. هزاران شرکت بزرگ و کوچک وجود دارند که با هم همکاری و رقابت دارند که هر کدام با تخصص‌ها و تکنولوژی های مختلف باعث قدرت بخشیدن به تبلیغات دیجیتال در سراسر وب شده اند. گوگل در زمینه فناوری تبلیغات با بسیاری از شرکت های دیگر رقابت می کند. مانند: Adobe، Amazon، AT&T، Comcast، Facebook، Oracle و Verizon. در همین چند سال گذشته، بسیاری از این شرکت ها پلتفرم های تکنولوژی تبلیغاتی جدیدی را به بازار معرفی کرده اند که هر کدام مزیت های منحصر به فرد خود را دارند. سایر پلتفرم های خصوصی اما بزرگ در این صنعت عبارت اند از: Index Exchange، MediaMath و OpenX.

سطح رقابت

رقابت رو به رشد است و ناشران و بازاریاب ها گزینه های فراوانی پیش رو دارند. در مطالعه ای که امسال از 155 ناشر تبلیغات دیجیتال بزرگ انجام شد، مشخص شد که Amazon از شش پلتفرم عرضه جانبی (supply-side platforms) استفاده می‌کند، که یک محصول تکنولوژی تبلیغاتی است که به ناشران در فروش تبلیغات در وبسایت خود کمک می کند و احتمالا برای سال آینده از هشت پلتفرم استفاده خواهد کرد.

به همین ترتیب تبلیغ دهندگان نیز گزینه های زیادی برای انتخاب دارند. یک تبلیغ دهنده در سطح متوسط از 3.7 پلتفرم تقاضا جانبی (demand-side platforms)، سیستمی که به تبلیغ دهندگان اجازه مدیریت و بهینه سازی تبلیغات را می دهد، به طور همزمان استفاده می‌کند؛ در واقع بر اساس برآوردهای انجام شده پلتفرم تقاضای جانبی آمازون اکنون، نسبت به پلتفرم گوگل، از مقبولیت گسترده تری برخوردار است و این جایگاهی است که طی کمتر از دو سال به آن رسیده اند.

در دهه گذشته، گوگل محصولاتی ساخته است که رقابت را تقویت می‌کند. ابزارها و پلتفرم های گوگل این امکان را برای تبلیغ دهندگان و ناشران، چه بزرگ و چه کوچک، فراهم کرده است تا در این سیستم تبلیغاتی باز و در عین حال به هم پیوسته، انتخاب کنند که می‌خواهند با چه کسی همکاری داشته باشند. ناشران از تکنولوژی گوگل استفاده می‌کنند تا به درخواست صدها همکار، که یکی از آن ها گوگل است، دسترسی داشته باشند. تبلیغ دهندگان نیز از تکنولوژی گوگل استفاده می کنند تا در بیش از 80 پلتفرم مبادله، پلتفرمی که امکان خرید و فروش فضای تبلیغاتی از شبکه های مختلف را فراهم می کند (ad exchange)، فضای تبلیغاتی بخرند.

به این می گویند یک بازار سالم. ناشران با چالش های بسیاری روبرو هستند، از جمله افزایش تعداد منابع خبری و تبدیل شدن تبلیغات به تحویل دیجیتال (digital delivery). با توجه به تمام چالش هایی که این صنعت با آن روبرو است، بعلاوه سطح شدید رقابت، این ادعا که مشکل کمبود گزینه های انتخابی در تکنولوژی تبلیغات است، نشان دهنده درک نادرست از ریشه های مسئله است.

یکی از سرویس‌های محبوب گوگل که از فناوری تبلیغات بهره می‌گیرد و در خدمت ناشران تبلیغات قرار گرفته است، گوگل ادموب است. با کمک گوگل ادموب امکان نمایش تبلیغات اپلیکیشن‌های موبایلی فراهم شده است و صاحبان اپلیکیشن‌ها می‌توانند از این طریق کسب درآمد کنند.

منبع: وبلاگ گوگل

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (به این پست امتیاز دهید)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید