گوگل ادموب چیست؟

گوگل Admob پلتفرمی است که کسب درآمد از اپلیکیشن را برای توسعه دهندگان و سازندگان اپلیکیشن بسیار آسان می‌کند. این پلتفرم با استفاده از ترکیب سه عامل تبلیغ کنندگان جهانی، فرمتهای تبلیغاتی خلاقانه و تکنولوژی پیشرفته کسب درآمد از تبلیغات، ارزش هر تبلیغ و بازدید را به حداکثر بازدهی می‌رساند.

Admob به شما امکان دسترسی به منبع درآمد پایداری را می‌دهد و شما را در توسعه تجارت و کسب کارتان یاری می‌کند. با این روش تبلیغ کنندکان به مشتریان جدید، کاربران به اپلیکیشن‌هایی با قابلیت استفاده رایگان و سازندگان برنامه به یک روش کسب درآمد آسان دست خواهند یافت که می‌توان گفت این یک موقعیت سودمند برای کاربران و تبلیغ کنندکان و سازندگان اپلیکیشن‌ها خواهد بود.

به عنوان یکی از بزرگترین شبکه های تبلیغات جهانی، Admob با میلیون‌ها تبلیغ کننده کار می‌کند که جهت نمایش تبلیغات‌شان در اپلیکیشن شما با یکدیگر در رقابت خواهند بود که این تبلیغات می‌تواند از برندهای بزرگ و معتبر جهانی و یا محبوب‌ترین استارت آپ ها باشد که منجر به بازدید تبلیغات بیشتر و در نتیجه درآمد بیشتری برای شما خواهد شد.

انواع فرمت‌های تبلیغاتی Admob

تبلیغاتی که کاربر به ازای دیدن آن می‌تواند جوایز درون برنامه ای دریافت کند. این فرمت بیشتر در بازی‌های آنلاین مرسوم است. به عنوان مثال کاربر در ازای مشاهده یک ویدئو تبلیغاتی می‌تواند پاداشی دریافت نماید.

نوعی از تبلیغات که کاربران در حین استفاده از امکانات اپلیکیشن، تبلیغات را در قسمت تعیین شده که عمدتا در بالا و یا پایین بصورت کادر مستطیلی نمایش داده می‌شود، می‌بینند. این نوع فرمت تبلیغات جزو پرطرفدارترین فرمت‌ها برای کاربران و سازندگان اپلیکیشن می‌باشد برای تمامی دسته بندی‌های اپلیکیشن ها مناسب می‌باشد.

تبلیغاتی که در بین انتقال به صفحه های مختلف نمایش داده می‌شود و بصورت یک تصویر تمام صفحه در نمایشگر قرار می‌گیرد. این فرمت مناسب برنامه های کاربردی مانند اپلیکیشن‌های پخش موزیک (مانند اپلیکیشن رادیو جوان ) ، آموزش زبان و ... می‌باشد.

این فرمت تبلیغاتی می‌تواند به شکلی سفارشی تنظیم و ساخته شود که به نظر کاربر بخشی از خود اپلیکیشن دیده شود.

Google Admob چه مزیت‌هایی دارد؟

با استفاده از فرمتهای مختلف ادموب مانند Rewarded و Native ads میتوانید علاوه بر کسب درآمد، از تعامل بیشتر کاربران با اپلیکیشن نیز بهره مند شوبد.

ادموب با سیستم پیشرفته و اتوماتیک در مدیریت نمایش تبلیغات در اپلیکیشن شما، از هدر رفتن وقت شما برای کسب درآمد از اپلیکیشنتان جلوگیری می‌کند.

امکان فیلتر کردن و انتخاب نمایش تبلیغات بر اساس موضوعات و دسته بندی‌های مرتبط با موضوع اپلیکیشنتان وجود دارد.

امکان استفاده از درآمد کسب شده جهت تبلیغات نصب اپلیکیشن در گوگل پلی و سایر شبکه های تبلیغ در گوگل.

ادموب با توجه به ارتباط با چندین شبکه تبلیغاتی مانند تبلیغات بنری ، تبلیغات یوتیوب و تبلیغات نصب اپلیکیشن باعث ایجاد رقابت برای نمایش تبلیغات توسط متقاضیان تبلیغات بر روی اپلیکیشن شما خواهد شد. در نتیجه این رقابت باعث کسب بالاترین درآمد برای شما می‌شود.

گوگل ادموب چگونه کار می‌کند؟

تبلیغ ها برای انتشار خدمات و محصولات به کاربران اپلیکیشن‌ها توسط تبلیغ کنندگان ایجاد می‌شود و برای آن تبلیغات هزینه ای توسط تبلیغ کنندگان پرداخت می‌شود. زمانی‌که سازندگان اپلیکیشن فضایی برای تبلیغات در اپلیکیشن خود ایجاد می‌کنند و اپلیکیشن خود را در پلتفرم گوگل ادموب معرفی می‌کنند، ادموب تبلیغات تبلیغ کنندگانی که جهت نمایش تبلیغات‌شان هزینه می‌کنند را در اپلیکیشن شما نمایش خواهد داد و درصدی از هزینه دریافت شده توسط تبلیغ کنندگان را به شما اختصاص خواهد داد.

سوالات متداول ادموب

1آیا بدون اپلیکیشن می‌توان از ادموب کسب درآمد نمود؟
شرط لازم برای شروع کسب درآمد از ادموب، وجود اپلیکیشن و آپلود آن در یکی از دو فروشگاه اپلیکیشن گوگل پلی و app store است. پس بدون داشتن اپلیکیشن امکان کسب درآمد از طریق گوگل ادموب را نخواهید داشت.
2برای استفاده از ادموب چه شرایطی نیاز است؟
با توجه به اینکه تنها اپلیکیشن‌های ثبت شده در گوگل پلی و اپ استور اپل امکان ثبت شدن در ادموب را دارند، لذا ادموب شرایط خاصی برای این اپلیکیشن‌ها درنظر نگرفته است. چرا که قوانین مربوطه در فرایند افزودن اپلیکیشن در گوگل پلی کاملا نظارت و بررسی می‌گردد و به همین دلیل این اپلیکیشن‌ها مورد تایید گوگل قرار گرفت است.
برای اپلیکیشن‌هایی که در فروشگاه app store قرار دارند به طور کل می‌توان به قوانین زیر اشاره نمود:
محتوای نامناسب که می‌تواند شامل محتوای شرط بندی، خدمات مالی و... باشد.
جعل هویت و مالکیت قانونی اپلیکیشن
حریم خصوصی و امنیت که می‌تواند شامل دسترسی‌ها باشد.
اپلیکیشن‌هایی که تبلیغ و لیست فروشگاه ها را ارائه می‌دهند.
3میزان کسب درآمد از ادموب به چه مواردی بستگی دارد؟
هر چه تعداد کاربرانی که از اپلیکیشن شما استفاده می‌کنند بیشتر باشد و کاربران مدت زمان بیشتری با اپلیکیشن شما تعامل داشته باشند، میزان درآمد شما از تبلیغات ادموب می‌تواند بیشتر باشد.
همچنین سیاست‌های کسب درآمدی مدیران و توسعه دهندگان اپلیکیشن و میزان سهمی که برای نمایش تبلیغات ادموب در نظر می‌گیرند، با میزان درآمد از ادموب رابطه مستقیم دارد.
4قیمت‌گذاری برای کسب درآمد از ادموب چگونه است؟
روش‌های قیمت‌گذاری مختلفی برای کسب درآمد از ادموب وجود دارد، که می‌توان از هر یک از آنها و یا به صورت ترکیبی از چندین روش استفاده کرد. استراتژی‌های قیمت‌گذاری ادموب به شرح زیر هستند:
  • به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ (CPC)
  • به ازای هر 1000 بازدید (CPM)
  • به ازای هر تعامل در اپلیکیشن (CPE) مانند اولین خرید در اپلیکیشن
بیشترین میزان کسب درآمد از طریق استراتژی های CPC و CPM صورت می‌گیرد.