اسکریپت کانفلیکت یاب کلمات کلیدی منفی

اسکریپت گوگل ادز: بهینه سازی کلمات کلیدی منفی

استفاده از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) در گوگل ادز کمک می‌کند تا تبلیغات‌ شما برای کلمات کلیدی غیرهدفمند نمایش داده نشود. مثلا اگر به صورت تخصصی در زمینه فروش کوله پشتی فعالیت می‌کنید و با این حال در فروشگاه اینترنتی تان کوله پشتی مناسب کوهنوردی ندارید، می‌توانید کلماتی مثل “کوهنوردی” “کوه نوردی” “کوهستان” و “کوه” را به لیست کلمات کلیدی منفی کمپین مربوطه اضافه کنید.

گاهی اوقات استفاده از کلمات کلیدی منفی، می‌تواند دردسرهایی هم به همراه داشته باشد. مثلا افزودن اشتباهی یک کلمه کلیدی به لیست نگاتیو کیوردز می‌تواند باعث کاهش کلیک‌ها و در نتیجه کاهش فروش شما شود. متداول‌ترین اشتباه در مغایرت کلمات کلیدی منفی با کلمات کلیدی هدفگیری شده می‌تواند مربوط به انطباق کلمات کلیدی منفی باشد. مثلا برای مثال فروشگاه کوله پشتی افزودن عبارت کلیدی “خرید اینترنتی کوله پشتی کوهنوردی” به لیست کلمات کلیدی به صورت Broad پیشنهاد نمی‌شود و می‌تواند باعث کاهش کلیک‌های هدفمند بر روی تبلیغات گوگل شما شود.

اسکریپتی که در این پست معرفی می‌شود، با بررسی کلمات کلیدی منفی و ارسال ایمیل، به شما کمک می‌کند تا تعارض‌های کلمات کلیدی (Keywords Conflict) را سریعا پیدا کرده و آنها را برطرف کنید.

زمانبندی اجرای اسکریپت بهینه ساز کلمات کلیدی منفی

اگر به صورت مکرر سرچ ترم‌های (Search Terms) اکانت خود را بررسی می‌کنید و کلمات کلیدی تبلیغاتی و منفی کمپین‌های خود را بروزرسانی می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم زمان اجرای این اسکریپت را به صورت ساعتی (Hourly) تنظیم نمایید. در صورتی که چند روز یکبار اکانت گوگل ادزتان را بررسی می‌کنید، می‌توانید زمان اجرای را به صورت روزانه تنظیم کنید.

اسکریپت تعارض یاب کلمات کلیدی چگونه کار می‌کند؟

این اسکریپت همه کلمات کلیدی و کلمات کلیدی منفی در سطح ادگروپ و کمپین را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که هیچ یک از کلمات کلیدی منفی با کلمات کلیدی اصلی تناقضی ایجاد نمی‌کنند. به طور کلی کلمه کلیدی منفی با انطباق محدودتر نمی‌تواند مانع نمایش کلمات کلیدی با انطباق گسترده‌تر شود.

برای مثال یک کلمه کلیدی منفی اگزکت مانند [روسری ابریشمی] تعارضی با کلمه کلیدی روسری ابریشمی ندارد، چرا که برای عبارت جستجویی مانند روسری ابریشمی زنانه برای این کلمه کلیدی تبلیغات نمایش داده می‌شود. در واقع کلمات کلیدی منفی اگزکت تنها مانع نمایش همان کلمه کلیدی می‌شوند.

کلمه کلیدی منفی phrase مانند “روسری ابریشمی” مانع نمایش تبلیغات در همه عبارات جستجویی می‌شود که در آنها روسری ابریشمی به صورت پشت سرهم آمده است.

کلمات کلیدی منفی گسترده (Broad) مانع نمایش تبلیغات در همه عبارات جستجویی می‌شوند که هر یک از اجزای آن کلمه کلیدی را شامل شوند. برای مثال کلمه کلیدی منفی روسری ابریشمی مانع نمایش تبلیغات در همه جستجوهایی می‌شود که شامل کلمه روسری و ابریشمی باشند.

این اسکریپت در صورتی که تعارضی بین کلمات کلیدی منفی و کلمات کلیدی اصلی پیدا کند، آنها را در فایل اسپریت شیت ذخیره کرده و برای مدیر تبلیغات ایمیل ارسال می‌کند.

هنگام افزودن کد جاوااسکریپت به اکانت خود، از فایل اسپریت شیت کپی تهیه کنید و آن را به جای SPREADSHEET_URL مربوطه وارد کنید. همچنین به جای RECIPIENT_EMAILS آدرس ایمیل خود را وارد کنید. افزودن لیبل به CAMPAIGN_LABEL باعث می‌شود تا اسکریپت تنها برروی کمپین‌هایی که لیبل(های) مورد نظرتان را دارند، اجرا شود.
https://gist.github.com/g-ads-org/b4feb0cecee8c654cb56df5ea4f91b58

توجه داشته باشید که این اسکریپت توسط گوگل آماده شده است.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.