راهنمای کسب درآمد از گوگل ادسنس (Google Adsense)

چه به مدت 5 دقیقه وبلاگ نویسی کرده باشید یا 5 سال، زیاد مهم نیست. کسب درآمد از اینترنت یکی از مسائل و موضوعات مهمی است که همیشه در ذهن افراد وجود داشته است. آیا باید از طریق وبلاگ نویسی درآمدی داشته باشم؟  واقعا افراد می توانند به صورت آنلاین خرید کنند؟ چگونه می توانم از طریق وبلاگ خود درآمدزایی داشته باشم؟

کسب درآمد از گوگل ادسنس

این ها سوالاتی است که به هنگام راه اندازی وبلاگ به ذهن افراد خطور می کند. گوگل ادسنس (Google Adsense) یکی از رایج ترین روش ها برای درآمدزایی است. البته باید یک موضوع مهم را همیشه به خاطر داشته باشید. گوگل ادسنس نمی تواند نتایج سریعی برای شما فراهم کند. در حقیقت برای اینکه بتوانید از این طریق کسب درآمد کنید باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانید. البته اگر این شیوه به درستی و در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرد می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما داشته باشد. (در حال حاضر وب سایت های فارسی زبان و ایرانی برای فعالیت در گوگل ادسنس با مشکلات تحریم روبرو هستند.)

گوگل ادسنس (Google Adsense) چیست؟

گوگل ادسنس برنامه ای است که به وبلاگ نویسان و صاحبان سایت ها اجازه می دهد با نمایش تبلیغات گوگل در سایت یا وبلاگ خود، درآمد زایی داشته باشند. به احتمال زیاد تبلیغات گوگل را در همه جا مشاهده کرده اید. این تبلیغات حتی در نتایج جستجوی گوگل نیز نمایش داده می شود. اساسا، دو روش برای درآمدزایی از طریق گوگل ادسنس وجود دارد. این دو روش عبارتند از :

 • نمایش (Impressions) : این گزینه بر اساس تعداد بازدیدهای انجام شده از صفحات یا پست هایی است که در آن تبلیغی وجود دارد.
 • کلیک : این گزینه نیز بر اساس تعداد افرادی است که بر روی تبلیغ موجود کلیک کرده اند.

برای اینکه بتوانید از این قابلیت درآمدزایی استفاده کنید، اکانت گوگل ادسنس خود را ایجاد نمایید، وارد آن شوید و کدی که گوگل در اختیارتان می گذارد را در وبلاگ یا وبسایت خود بگنجانید. شما می توانید ظاهر تبلیغ، مکان نمایش آن و حتی نوع تبلیغی که می پذیرید را مشخص کنید. زمانی که به حداقل استانه 100 دلار رسیدید، گوگل یک چک برایتان ارسال می کند یا درآمد حاصل را به صورت سپرده در حساب بانکی تان قرار می دهد.

چه کسانی برای کسب درآمد از گوگل ادسنس واجد شرایط هستند؟

اگر شما از سرویس وبلاگ دهی بلاگر استفاده می کنید می توانید از تب درآمدزایی (Monetize) برای تنظیم و مدیریت اکانت گوگل ادسنس خود استفاده نمایید.

اگر سایت وردپرسی اختصاصی (روی هاست شخصی) دارید می توانید وارد سایت ادسنس شوید و یک حساب ایجاد کنید. در این شرایط از طرف گوگل کدی دریافت خواهید کرد که می توانید آن را در هر جایی از سایت که دوست داشت قرار دهید یا از افزونه های موجود برای قرار دادن آن استفاده کنید.

اگر از سایت های وردپرسی با میزبانی رایگان استفاده می کنید، نمی توانید از گوگل ادسنس استفاده کنید اما اگر دامنه اختصاصی خود را داشته باشید می توانید از WordAds بهره مند شوید. (این موضوع نیز نشان می دهد که استفاده از سایت وردپرسی اختصاصی بسیار بهتر از سایت وردپرسی با میزبانی رایگان است.)

از طریق گوگل ادسنس چقدر می توانم کسب درآمد داشته باشم؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، درآمدزایی از طریق این قابلیت به مدت زمان زیادی نیاز دارد. به عنوان مثال خود من برای اینکه بتوانم درآمد 2 دلاری داشته باشم حدود 9 ماه منتظر ماندم. با اینحال، ماه گذشته از طریق گوگل ادسنس درآمد 81 دلاری داشتم. برخی از افراد می توانند از طریق گوگل ادسنس درآمد خوبی داشته باشند. فقط نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که اینکار به مدت زمان طولانی نیاز دارد و باید صبور باشید.

برخی از تبلیغات نسبت به تبلیغات و آگهی های دیگر قیمت بیشتری به ازای هر کلیک دارند. این موضوع همچنین تحت تاثیر مقدار ترافیک ورودی به سایت، کلیدواژه هایی که افراد به دنبال آن هستند، درصد بازدیدکنندگانی که بر روی تبلیغ خاصی کلیک می کنند قرار دارد. فاکتورهای زیادی بر روی درآمد شما از طریق گوگل ادسنس تاثیر می گذارد اما یک قانون کلی در این مورد وجود دارد و آن هم این است که وبلاگ های تازه تاسیس نمی توانند پول و درآمد زیادی از این طریق داشته باشند. وبلاگ شخصی خود من حدود 14 ماه پیش راه اندازی شده است. برخی از روزها اصلا کلیکی دریافت نمی کردم. بیشتر افراد زمانی که می بینند این روش در عرض یک یا دو ماه درآمد زیادی برایشان ایجاد نکرده است صبر و حوصله خود را از دست می دهند. خوب اگر به دنبال سیستمی هستید که بازدهی سریعی داشته باشد باید بدانید که گوگل ادسنس برای شما ساخته نشده است.

چگونه می توان از طریق گوگل ادسنس درآمد بیشتری ایجاد کرد؟

اساسا بهترین روش برای افزایش کلیک، افزایش ترافیک از طریق موتورهای جستجو است. زمانی که افراد تلاش می کنند مشکلی را حل کنند، به سمت موتورهای جستجویی همچون گوگل و بینگ می روند. اگر شما در سایت یا وبلاگ خود پستی برای حل این مشکل داشته باشید، استفاده از سئو به شما کمک می کند رتبه بهتری برای پست خود در نتایج جستجو داشته باشید. سئو همچنین به گوگل ادسنس نیز کمک می کند. بنابراین زمانی که افراد بر روی پست شما در وبلاگ کلیک می کنند، ممکن است تبلیغ موجود در آن بتواند پاسخ مشکلاتشان را بیان کند. خوب در این شرایط نتیجه ای که حاصل می شود کلیک بر روی تبلیغ و افزایش درآمد شماست.

اجازه دهید این موضوع را به کمک یک مثال مورد بررسی قرار دهیم. ما در وبلاگ خود مقاله ای را در مورد خطرات احتمالی لیپوساکشن نوشته و منتشر کرده ایم. بعد از انتشار مطلب از سئو کمک گرفته ایم تا به گوگل بگوییم در سایت ما چنین موضوعی وجود دارد. بعد از چند وقت، پست ما به هنگام جستجوی عباراتی همچون “خطرات لیپوساکشن” در رتبه سوم نتایج گوگل قرار گرفت. ادسنس نیز به خوبی می داند که پست موجود در سایت ما مربوط به چه موضوعی است. بنابراین افرادی که پست ما را مطالعه می کنند تبلیغی را با این عنوان مشاهده خواهند کرد: خدمات امن لیپوساکشن در تهران (یا هر شهر دیگری) اگر بازدید کننده به دنبال یافتن مکان امن برای انجام لیپوساکشن باشد به احتمال زیاد بر روی تبلیغ موجود کلیک خواهد کرد.

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، نرخ به ازای هر کلیک به فاکتورهای زیادی بستگی دارد اما نگرانی من اطمینان حاصل کردن از این موضوع است که افراد پستم را می خوانند و به دنبال پست های دیگر نمی روند. اگر آن ها برای خواندن مضرات و خطرات فرایند لیپوساکشن به سایت دیگری بروند، به احتمال زیاد بر روی تبلیغ آن سایت کلیک خواهند کرد و این اصلا خبر خوبی برای من نیست.

نکات مهم درباره گوگل ادسنس

مواردی وجود دارد که باید قبل از قرار دادن کد در سایت یا وبلاگ خود در مورد گوگل ادسنس بدانید:

 • هرگز بر روی تبلیغ خود کلیک نکنید: اگر شما زیاد به این موضوع اهمیت نمی دهید گوگل با چشم باز همه چیز را رصد می کند و به خوبی می داند که شما چه کاری انجام می دهید. اگر بر روی تبلیغ موجود در سایت خود کلیک کنید آن ها متوجه می شوند. اگر تلاش کنید 50 بار بر روی تبلیغ کلیک کنید و از همین طریق درآمد خود را افزایش دهید تنها چیزی که عایدتان می شود حساب مسدود شده است.
 • هرگز دوستان و اعضای خانواده خود را برای کلیک بر روی تبلیغ خود تشویق نکنید: این موضوع نیز همانند موضوعی است که در بالا به آن اشاره کردیم. در چنین شرایطی ممکن است حساب ادسنس شما مسدود شود. در واقع کسی نمی داند گوگل چگونه این موضوع را تشخیص می دهد اما چیزی که واضح است این است که احتمال مسدود شدن اکانت وجود دارد.
 • به کلیک های انجام شده بر روی تبلیغ توجه کنید: اگر در ماه دو کلیک بر روی تبلیغ خود داشتید و به طور ناگهانی این مقدار به 100 کلیک در روز رسیده است ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. اگر با فردی مشکل داشته باشید و او بخواهد عمدا چندین بار بر روی تبلیغ شما کلیک کند به احتمال زیاد دچار دردسر خواهید شد.
 • هرگز گوگل ادسنس را تنها منبع درآمد خود قرار ندهید: حتی اگر سئوی خوبی دارید و 100 ها سایت دارید که از طریق آن هزاران دلار در ماه درآمدزایی می کنید باز هم نباید به گوگل ادسنس به عنوان تنها منبع درآمد خود تکیه کنید. ممکن است درآمد خوبی از طریق گوگل ادسنس داشته باشید اما باید از سایر استراتژی های درآمدزایی نیز در کنار آن استفاده کنید.
 • بیشتر از سه بلوک تبلیغ در یک صفحه واحد قرار ندهید: گوگل به شما اجازه می دهد تا سه بلوک تبلیغاتی در یک صفحه از سایت یا وبلاگ را مورد استفاده قرار دهید. بنابراین اگر یک تبلیغ در هدر، یک تبلیغ در سایدبار و دیگری را در انتهای پست خود قرار داده اید، قادر نخواهید بود از تبلیغات بیشتری استفاده کنید. تبلیغات را در سرتاسر سایت قرار ندهید این موضوع می تواند بازدیدکننده را اذیت کند. روش های زیادی برای به کار بردن تبلیغات در سایت وجود دارد که ظاهر آن را نیز زشت نمی سازد. از این روش ها به نفع خود استفاده کنید.

در رابطه با گوگل ادسنس سوالی دارید؟

پوشش دادن یک موضوع گسترده و عمیق همچون ادسنس در یک پست کار غیر ممکنی است. این پست تنها مرور اجمالی بر روی ادسنس و نحوه کار آن بود اما ممکن است نتوانسته باشد به همه سوالاتی که شما در ذهن دارید پاسخ دهد. آیا می خواهید اسکرین شات ها و دستورالعمل های مرحله به مرحله برای قرار دادن کد در سایت یا وبلاگ خود را داشته باشید؟ به دنبال ترفندها و نکات بیشتر در مورد نحوه بهبود درآمد خود از طریق گوگل ادسنس هستید؟ می خواهید معنی مخفف هایی همچون CPC ،RPM و CTR را بدانید؟ اگر سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها بنویسید. سعی می کنیم در مقالات بعدی خود به سوالات شما پاسخ دهیم.

منبع: nutsandboltsmedia

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (8 نظر، میانگین: 4٫50 از 5)
مشاوره تبلیغات

31 دیدگاه

 1. محمد 17 ژوئن 2017
  • حسین قبیله 21 ژوئن 2017
 2. رضا 21 ژوئن 2017
 3. سمانه 2 آگوست 2017
 4. شفق 12 نوامبر 2017
 5. فادو 12 سپتامبر 2018
  • حسین قبیله 13 سپتامبر 2018
 6. محمد 8 نوامبر 2018
  • حسین قبیله 10 نوامبر 2018
 7. قاسم 9 دسامبر 2018
  • حسین قبیله 15 دسامبر 2018
 8. سامان 22 دسامبر 2018
  • حسین قبیله 23 دسامبر 2018
 9. Adel 24 دسامبر 2018
  • مصطفي 6 مارس 2020
 10. سید محمدرضا حسنی 26 جولای 2019
  • حسین قبیله 27 جولای 2019
 11. علی 1 سپتامبر 2019
  • حسین قبیله 3 سپتامبر 2019
 12. رضا حسنی 15 اکتبر 2019
  • حسین قبیله 20 اکتبر 2019
 13. مصطفي 6 مارس 2020
  • حسین قبیله 11 مارس 2020
 14. ehsan 19 مارس 2020
  • حسین قبیله 20 مارس 2020
 15. کیوان 6 می 2020
  • حسین قبیله 6 می 2020
   • کیوان 6 می 2020
 16. emp 29 می 2020
  • حسین قبیله 30 می 2020
   • emp 4 ژوئن 2020

دیدگاه خود را بنویسید