responsive search ads

13 نکته مهم درباره تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل

گوگل همیشه در همایش سالانه بازاریابی اش خبرهای جدیدی دارد و در سال 2019 هم همینطور بود. از میان بسیاری ویژگی و ابزار جدید که معرفی کردند، یکی از آن ها بیشتر از همه دیده شد و آن تبلیغات سرچ ریسپانسیو بود.

از سال 2016 که گوگل برای اولین بار تعداد کاراکترهای تبلیغات سرچ را افزایش داد (Expanded Search Ads)، تبلیغات سرچ ریسپانسیو بزرگ ترین تغییر برای کمپین های سرچ بوده است.

در ادامه به 13 مورد که تبلیغ دهندگان باید در مورد تبلیغات سرچ ریسپانسیو بدانند اشاره می کنیم.

13 نکته مهم و لازم برای تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل

1. تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل چه هستند؟

تبلیغات سرچ ریسپانسیو جدیدترین، بزرگترین، و منعطف ترین فرمت تبلیغات سرچ گوگل است. بر خلاف تبلیغات سرچ قدیمی، که شما عناوین و توضیحات خود را برای ایجاد یک تبلیغ ثابت می نوشتید، وقتی می خواهید یک تبلیغ ریسپانسیو ایجاد کنید می توانید تا 15 عنوان و 4 توضیح مختلف بنویسید. در مجموع این عناوین و توضیحات می توانند در 43،680 ترتیب و جایگشت مختلف قرار بگیرند که یعنی به تعداد نامحدود می توان تبلیغات مختلف را امتحان کرد.

گوگل سپس به صورت اتومات ترکیب های مختلف عنوان و توضیحات را امتحان می کند تا ببیند کدام ترکیب بهترین عملکرد را دارد. با گذشت زمان، تبلیغات سرچ ریسپانسیو شما، بر اساس کلیدواژه جستجو شده، دستگاه کاربر، سابقه جستجو آن ها و سایر ویژگی ها، بهترین تبلیغ را نشان کاربران مختلف خواهد داد.

فرمت تبلیغات رسپانسیو سرچ گوگل

2. اندازه تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل چقدر است؟

تبلیغات ریسپانسیو جدید گوگل می توانند تا 3 عنوان 30 کاراکتری، یک URL با دو پسوند 15 کاراکتری، و تا 2 توضیحات 90 کاراکتری، را داشته باشند. تبلیغات متنی گسترش یافته (Expanded Text Ads) نیز همین ویژگی‌ها را دارند.

بر همین اساس، تبلیغات ریسپانسیو مانند تبلیغات گسترش یافته گوگل ادز تا 300 کاراکتر ظرفیت دارد.

3. چگونه در گوگل ادز تبلیغات سرچ ریسپانسیو ایجاد کنیم؟

تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل فعلا در مرحله تست از جانب مخاطب (تست بتا) قرار دارد و به همین خاطر تنها در برخی اکانت های خاص قابلیت ایجاد را دارد. این تبلیغات در اواخر سال 2019 در دسترس همه ی تبلیغ دهندگان خواهد بود.

برای ایجاد تبلیغات سرچ ریسپانسیو، به تب Ads بروید. بروی آیکون آبی رنگ  “+” کلیک کنید تا یک تبلیغ جدید ایجاد شود و گزینه  “Responsive Search Ad” را انتخاب کنید.

تبلیغات رسپانسیو گوگل

از اینجا، به قسمت های دیگر برای ایجاد بخش های مختلف یک تبلیغ ریسپانسیو هدایت می شوید، URL نهایی تبلیغ، پسوند های URL ای که نمایش داده می شود، تا 15 عنوان مختلف و حداکثر 4 توضیح متفاوت. شما همچنین می توانید با نمایش کامل گزینه های URL تبلیغ، یک tracking template به تبلیغ خود بیفزایید.

تبلیغات رسپانسیو سرچ گوگل

سپس بر روی گزینه “Save New Ad” کلیک کنید و تبلیغ سرچ ریسپانسیو جدید شما بررسی خواهد شد و در صورت تایید اجرا خواهد شد.

4. آیا تبلیغات سرچ ریسپانسیو گوگل همیشه عناوین و توضیحات را نشان می دهد؟

خیر. همانطور که تبلیغات دیسپلی ریسپانسیو، بسته به اندازه صفحه نمایش کاربر و محتوای صفحه، تبلیغاتی در شکل ها و اندازه های مختلف را نشان می دهد، تبلیغات سرچ ریسپانسیو نیز منعطف هستند. صفحه نمایش های کوچک تر (مانند موبایل) و یا صفحات نتایج جستجو گوگل که شلوغ هستند، ممکن است قسمت های کمتری از یک تبلیغ سرچ ریسپانسیو را نشان دهند، بنابراین همیشه انتظار نداشته باشید که عنوان سوم یا توضیحات دوم خود را ببینید.

با این حال، تبلیغات سرچ ریسپانسیو شما همیشه حداقل 2 عنوان و یک توضیح را نشان خواهد داد، بنابراین هیچگاه کمتر از یک تبلیغ سرچ گسترش یافته (expanded search ad) نخواهد بود.

5. عملکرد تبلیغات سرچ ریسپانسیو چگونه است؟

تبلیغات سرچ ریسپانسیو از خیلی جهات بهتر از تبلیغات متنی گسترش یافته هستند. به نقل از گوگل، تبلیغات سرچ ریسپانسیو در مقابل تبلیغات سرچ معمولی، 5 – 15% CTR (نرخ کلیک) بالاتری دارند. اما همه تبلیغ دهندگان به یک اندازه از این مزایا بهره نمی برند، بنابراین برای بهره وری حداکثری از تبلیغات سرچ ریسپانسیو به اقدامات لازم که در این مقاله به آن ها اشاره می شود حتما عمل کنید.

عناوین تبلیغات رسپانسیو

6. تبلیغات سرچ ریسپانسیو با عناوین و توضیحات بیشتر، عملکرد بهتری دارند

هر تبلیغ سرچ ریسپانسیو می بایست حداقل 3 عنوان و 2 توضیح برای نشان دادن داشته باشد. با این حال، این کمترین میزان به ندرت بهترین عملکرد را دارد. قدرت تبلیغات سرچ ریسپانسیو در این است که نسبت به تبلیغات سرچ قدیمی، امکان ایجاد تبلیغات مختلف و تست آن ها را دارند. شما می توانید تا 15 عنوان و 4 توضیح را به طور همزمان تست کنید، بنابراین از همه آن ها استفاده کنید! سعی کنید حداقل 10 عنوان و 3 توضیح مختلف را در تبلیغات سرچ ریسپانسیو خود قرار دهید.

7. برای داشتن بهترین عملکرد در هر عنوان و توضیح به نکته ای متفاوت اشاره کنید

سعی کنید عناوین تکراری و خسته کننده ایجاد نکنید. در واقع اگر عناوین و توضیحات شما بسیار شبیه به هم باشند، گوگل تبلیغات سرچ ریسپانسیو شما را نشان نخواهد داد.

  • از خلاقیت خود استفاده کنید و در هر یک از عناوین و توضیحات خود به ویژگی، پیشنهادی، و فراخوان به عملی متفاوت اشاره کنید.
  • حتما حداقل در 2 عنوان خود از یک کلیدواژه اصلی استفاده کنید. از Dynamic Keyword Insertion (با استفاده از آن کلیدواژه ها بر اساس متن جستجو شده توسط کاربر در تبلیغ قرار می گیرند) برای قرار دادن کلیدواژه های خود در تبلیغات سرچ ریسپانسیو استفاده کنید.
  • حتما حداقل 3 عنوان داشته باشید که در آن ها از کلیدواژه های شما استفاده نشده باشد. این کار باعث خواهد شد که تبلیغات شما بیش از حد تکراری نباشد و این امکان را برای شما فراهم می کند که ویژگی های بیشتری را بیان کنید.
  • عناوین و توضیحات خود را با طول های متفاوت بنویسید. این کار احتمال نمایش سومین عنوان یا دومین توضیحات را بیشتر می کند. سعی نکنید هر بار از ماکسیمم کاراکتر ممکن استفاده کنید.
  • یک تبلیغ سرچ ریسپانسیو خوب کلی جملات منحصر به فرد دارد که می توانند در کنار هم قرار گیرند. بنابراین از جملات تکراری یا جملات فراخوان به عمل مشابه اجتناب کنید.

نمونه تبلیغات سرچ ریسپانسیو

8. می توانید در تبلیغات سرچ ریسپانسیو عناوین و توضیحات را به جایگاه هایی خاص پین کنید

تبلیغات سرچ ریسپانسیو به صورت اتوماتیک عناوین مختلف را در جایگاه های مختلف تست می کند تا ببیند که عملکرد آن ها در جایگاه عنوان 2،1 و 3 چگونه است. و هر بار هر عنوان نمایش داده نمی شود. همین اتفاق برای توضیحات نیز رخ می دهد. این کار به گوگل اجازه می دهد تا برای هر کاربر، کلیدواژه و دستگاهی که کاربر با آن جستجو می کند، بهترین پیام را بیابد.

با این حال، اگر شما پیام یا عبارتی مشخص دارید که می خواهید همیشه در تبلیغ شما نشان داده شود ( مثلا شعار برند) می توانید آن عنوان یا توضیحات را “pin” کنید تا مطمئن شوید همیشه نمایش داده خواهد شد.

وقتی عنوان مهمی که می خواهید همیشه نمایش داده شود را نوشتید، موس را به سمت راست این عنوان ببرید و آیکون سنجاق یا همان پین ظاهر خواهد شد. با کلیک بر روی این آیکون گزینه های متفاوتی به نمایش در می آید. برای توضیحات مهم نیز همین روند اجرایی است.

پین کردن عناوین تبلیغات سرچ ریسپانسیو

با انتخاب گزینه Showing this headline in any unpinned position – این عنوان را در هر جایگاهی که پین نشده نشان بده-  مطمئن خواهید بود که عبارت مدنظر شما همیشه نشان داده خواهد شد اما ممکن است در جایگاه عنوان 2،1 و یا 3 نشان داده شود. اگر می خواهید عنوان یا توضیحات شما در جایگاه مشخصی همیشه نشان داده شود می توانید آن را مشخص کنید. با این حال به خاطر داشته باشید که عنوان شماره 3 و توضیحات شماره 2 همیشه نمایش داده نمی شوند، بنابراین عناوین و توضیحاتی که در این جایگاه ها پین شده باشند همیشه بخشی از تبلیغ سرچ ریسپانسیو نخواهند بود.

9. خیلی کم از قابلیت پین استفاده کنید

با پین کردن عناوین و توضیحات مطمئن می شوید که قسمت های اصلی تبلیغ شما همیشه نشان داده خواهند شد. با این حال این کار باعث محدود شدن تعداد پیام ها و تست اتوماتیک آن ها می شود که می تواند تاثیر منفی بر عملکرد تبلیغات شما بگذارد. پین کردن فقط یک عنوان می تواند تا 75% از میزان تست کردن این تبلیغات توسط گوگل بکاهد. پین کردن 2 عنوان می تواند تا 99.5% از گزینه های محتمل برای تست شدن بکاهد.

تبلیغات ریسپانسیو گوگل

10. آیا تبلیغات متنی گسترش یافته دیگر کاربردی نخواهند داشت؟

خیر. گوگل به این زودی ها تبلیغات سرچ گسترش یافته را از دور خارج نخواهد کرد. اگر با این فرمت تبلیغات گوگل فعال دارید به اجرای آن ها ادامه دهید.

در واقع گوگل پیشنهاد می کند که در هر اد گروپ حداقل یک تبلیغ متنی گشترش یافته در کنار تبلیغات سرچ ریسپانسیو جدید خود داشته باشید. این کار باعث می‌شود در حالی که تبلیغات جدید ریسپانسیو خود را امتحان می کنید، تبلیغات قبلی شما هم مثل گذشته نمایش داشته باشد.

11. در هر ادگروپ تنها یک تبلیغ سرچ ریسپانسیو را به منظور تست فعال کنید

گوگل به صورت اتوماتیک عناصر مختلف تبلیغات سرچ ریسپانسیو شما را با یکدیگر می سنجد، بنابراین دلیلی ندارد که در یک اد گروپ چندین تبلیغ سرچ ریسپانسیو وجود داشته باشد. قرار دادن بیش از یک تبلیغ ریسپانسیو می تواند مانع از تست ترکیب های مختلف تبلیغ شما شود و فرآیند بهینه سازی تبلیغ ریسپانسیو شما را کند خواهد کرد.

12. در چه زمانی تبلیغات سرچ ریسپانسیو در دسترس خواهند بود؟

تبلیغات ریسپانسیو در حال حاضر در مرحله تست بتا ( تست توسط کاربر) قرار دارند. با گوگل تماس بگیرید و سوال کنید که آیا می توانید به تست بتا اضافه شوید یا نه. اگر ممکن نبود، در طی چند ماه آینده این ویژگی در دسترس تمام تبلیغ دهندگان قرار خواهد گرفت.

13. به منظور آمادگی برای استفاده از تبلیغات سرچ ریسپانسیو چه اقداماتی باید انجام شود؟

همین امروز تبلیغات فعلی خود را بررسی کنید! می‌توانید از کارشناسان جی ادز بخواهید تا کمپین‌های تبلیغاتی شما را به صورت رایگان بررسی کنند. وقتی می‌خواهید برای تبلیغات سرچ ریسپانسیو خود عناوین و توضیحات تعریف کنید، از این تبلیغات به عنوان چارچوب کلی الهام بگیرید. تبلیغات خود را بررسی کنید و ویژگی ها، پیشنهادات، و اقدام به عمل هایی که در حال حاضر عملکرد خوبی دارند را بیابید.

برای داشتن یک تبلیغ سرچ ریسپانسیو عالی باید عناوین و توضیحات فراوان و با کیفیت داشته باشید. منتظر آن موقع نمانید که این تبلیغات همه گیر شود و آن موقع به فکر نوشتن متن تبلیغات خود بیفتید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.