گوگل ادسنس چیست و چگونه کار می کند؟

آیا می‌توانید به کمک گوگل ادسنس کارهایی که همیشه در ذهن داشتید را انجام دهید و کسب درآمد کنید یا این تنها یک افسانه است؟ در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. مقاله ما راهنمایی برای افراد مبتدی است. شما می توانید به کمک این مقاله نحوه استفاده از ادسنس در سایت یا وبلاگ خود را یاد بگیرید.

گوگل ادسنس چیست؟

اگر در مورد وبلاگ نویسی و دنیای آنلاین تازه کار و مبتدی هستید، ممکن است در مورد گوگل ادوردز یا همینطور گوگل ادسنس چیزهایی شنیده باشید یا تبلیغات آن را به هنگام جستجو بر روی گوگل دیده باشید و سایتی را بازدید کرده باشید که از ادسنس استفاده می کند. در این راهنما، تلاش می کنیم مرور اجمالی بر گوگل ادسنس داشته باشیم و ببینیم این گزینه چگونه کار می کند.

موارد برجسته ای که در گوگل ادسنس وجود دارد:

 • مالک ادسنس، گوگل است.
 • این گزینه بیشترین بخش از درآمد گوگل را ایجاد می‌کند.
 • تبلیغات ادسنس در سایت هایی به نمایش درمی اید که در برنامه ادسنس گوگل شرکت کرده اند (به این سایت ها ناشران ادسنس (Adsense Publishers) می‌گویند.)
 • ادسنس پلتفرمی برای ناشران است. به عنوان مثال افرادی که سایتی دارند و می خواهند تبلیغات گوگل را در سایت خود به نمایش بگذارند. سیستمی برای تبلیغ کنندگان که در آن افراد می خواهند محصولات یا خدمات خود را در گوگل تبلیغ کنند گوگل ادوردز نام دارد.
 • تبلیغات ادسنس در موبایل و دستگاه های موبایلی نیز به خوبی نمایش داده می شود.
 • ادسنس با درآمد به ازای کلیک و هزینه به ازای هر کلیک به خوبی کار می‌کند. ناشران برای هر کلیکی که بر روی تبلیغات موجود در سایت می شود هزینه ای دریافت می‌کنند.
 • در حال حاضر، ناشران ادسنس 68 درصد از هزینه های کلیک و گوگل 32 درصد از این هزینه ها را دریافت می کند. این موضوع بدین معنی است که اگر تبلیغ کننده ای برای هر کلیک بر روی تبلیغش یک دلار پرداخت کند، ناشران ادسنس حدود 0.68 دلار و گوگل 0.32 دلار از آن را دریافت می کنند.
 • هر فرد بالای 18 سالی که سایتی دارد و طبق شرایط گوگل ادسنس پیش برود، می‌تواند در این برنامه شرکت کند.
 • ادسنس قوانین سختی دارد که نباید توسط هیچ فردی نقض شود. این مسئولیت ناشران ادسنس است که این قوانین را بشناسند و از آن تبعیت کنند.
 • ادسنس محصولاتی دارد که برای تبلیغ در سایت های دسکتاپی، ویدئوها، بازی ها، اپلیکیشن های موبایلی و سایر موارد مناسب است.
 • تبلیغات ادسنس می تواند فرمت و اندازه های مختلفی همچون متن یا تصویر را داشته باشد.
 • ناشران ادسنس به طور ماهانه از گوگل پول دریافت می کنند.

گوگل ادسنس چگونه کار می کند؟

خوب حالا که ایده بهتری در مورد ادسنس دارید اجازه دهید نحوه کارکرد آن را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم.

فرایند کاربرد:

 1. یک اکانت ادسنس ایجاد کنید:

اولین مرحله ای که باید مدنظر داشته باشید رفتن به سایت http://www.google.com/adsense و ایجاد یک اکانت است. اکانت گوگل ادسنس شما مرتبط با اکانت گوگل تان است.

 1. ادسنس را به سایت خود اضافه کنید:

قبل از اینکه گوگل شما را برای این برنامه بپذیرد باید اطمینان حاصل نماید که سایتتان تمامی قوانین و دستورالعمل های موجود را بر آورده می کند. برای عبور از این مرحله، باید کد ادسنس را در سایت خود قرار دهید. در این شرایط خزندگان گوگل می‌توانند به محتوای سایت شما دسترسی داشته باشند. این مرحله بسیار مهم است، زیرا همانطور که در قسمت پایین مشاهده خواهید کرد مواردی وجود دارد که در آن گوگل اجازه استفاده از ادسنس را نمی دهد. در طول این مرحله و تا زمانی که کاملا پذیرفته شوید، تبلیغات ادسنس برای شما نشان داده نمی شود و به صورت پیش فرض پنهان است. اگر سایت شما پذیرفته شود، تبلیغات نیز شروع به نمایش می کنند و می توانید به ازای هر کلیک هزینه ای را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که این یک فرایند مهم است. بعد از اینکه به عنوان ناشر ادسنس پذیرفته شدید می توانید آن را بر روی هر سایتی که می خواهید اجرا نمایید.

 1. اطلاعات پرداخت را تنظیم کنید:

مرحله آخر و نهایی در این فرآیند، اضافه کردن اطلاعات پرداخت است تا بتوانید درآمد ادسنس تان را در آخر هر ماه دریافت کنید. البته این مبلغ زمانی که از حداقل میزان 100 دلار عبور کردید پرداخت می شود. لطفا توجه داشته باشید که قبل از دریافت هر نوع پولی از ادسنس، گوگل آدرس پستی شما را با ارسال نامه ای که کد تایید در آن قرار دارد تایید می کند. گوگل از این طریق اطمینان حاصل می کند جزییاتی که شما برای آدرس پستی خود فراهم کرده اید درست است.

قرار دادن تبلیغ ادسنس در سایت

تبلیغات کجا ظاهر می شوند؟

زمانی که به عنوان کاربر ادسنس تایید شدید می توانید وارد داشبورد خود شوید و واحد تبلیغاتی جدیدی اضافه نمایید. زمانی که می خواهید واحد تبلیغاتی را ایجاد کنید اندازه، نوع (تصویر یا متن)، استایل و سبک (متن و رنگ حاشیه) را انتخاب خواهید کرد. در نهایت یک کد جاوا اسکریپت به شما داده می شود تا در جایی که می خواهید تبلیغ نشان داده شود وارد نمایید. گوگل ممکن است تصمیم بگیرد یک یا چند تبلیغ را در موقعیت فراهم شده نشان دهد.

به ازای هر صفحه چه تعداد تبلیغ ادسنس را می توان مشاهده کرد؟

در هر سایتی، می توانید تا 3 واحد تبلیغاتی را نشان دهید.

تبلیغ خود را باید کجا قرار دهم؟

قانون کلی این است که تبلیغ را جایی قرار دهید که توسط بازدید کننده مورد توجه قرار گیرد اما بدون اینکه قوانین ادسنس یا راهنمای کیفیت وبمستران گوگل را نقض کنید. شما می توانید از این قوانین ساده استفاده کنید:

 • یک واحد تبلیغاتی را بالای خط تا در محتوای اصلی سایت خود قرار دهید (نه سایدبار)
 • یک واحد تبلیغاتی را در سایدبار قرار دهید. 600*160 برای قرار دادن در سایدبار بسیار خوب است.
 • یک واحد تبلیغاتی را در انتهای صفحه یا مقاله خود قرار دهید. بهتر است در ناحیه محتوای اصلی باشد.

گوگل چگونه تصمیم می گیرد چه نوع تبلیغی در سایت من نمایش داده شود؟

پاسخ دادن به این سوال زیاد هم ساده نیست، زیرا فاکتورهای زیادی قبل از نشان دادن تبلیغ مدنظر قرار می گیرد. می توانید چنین فرض کنید که گوگل تلاش خواهد کرد تبلیغاتی را نشان دهد که به محتوای شما مرتبط است و برای کاربران‌تان جذابیتی دارد. در مواردی که بخواهید تبلیغ یا گروهی از تبلیغات را مسدود کنید و جلوی نمایش آن را بگیرید می توانید در اکانت گوگل ادسنس خود سری به Allow and Block Ads بزنید.

از طریق گوگل ادسنس چقدر درآمد می توانید دریافت کنید؟

این سوال رایجی است که افراد از من می پرسند. به طور خلاصه، مقدار پولی که از ادسنس به دست می آورید به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • مقدار ترافیکی که سایت شما دریافت می‌کند
 • نوع ترافیک
 • تعداد تبلیغ کنندگان در حوزه کاری شما
 • نوع محتوایی که در سایت خود دارید
 • موقعیت تبلیغات ادسنس

چگونه می توان درآمد حاصل از ادسنس را افزایش داد؟

بعد از اینکه ادسنس را اجرا کردید، مواردی وجود دارد که به کمک آن می توانید درآمد خود را به حداکثر برسانید. به خاطر داشته باشید که نمی توانید از دوستان خود بخواهید بر روی تبلیغ موجود در سایت کلیک کنند. شما می توانید اطلاعات بیشتر را در کتاب ابزارهای تبلیغاتی گوگل بخوانید.

چگونه شانس پذیرفته شدن سایت توسط ادسنس را بیشتر کنیم؟

اگر نگاهی به انجمن ادسنس بیندازید، افراد زیادی را می بینید که در مورد رد شدن درخواست هایشان شاکی هستند. دلایل رایج رد شدن سایت به شرح زیر است:

 • وب سایت موردنظر راهنمایی های ادسنس را نقض می کند.
 • سایت محتوای اندکی دارد.
 • سایت محتوای اصیلی ندارد.
 • سایت تنها محتوای تکراری دارد.
 • دامنه جدید است.

برای اینکه بتوانید شانس پذیرفته شدن سایت توسط ادسنس را بالاتر ببرید بهتر است قوانین ساده زیر را دنبال کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که سایت شما محتوای زیادی دارد و صفحات آن توسط گوگل ایندکس شده است.
 • مطمئن شوید که محتوای موجود در سایت اصیل و منحصر به فرد است و از سایر سایت ها کپی نشده است.
 • اطمینان حاصل نمایید که صفحات شما محتوای متنی دارد و تنها در برگیرنده تصویر و ویدئو نیست.
 • مطمئن شوید که کد ادسنس تست را در تمامی صفحات خود قرار می دهید. واحد تبلیغاتی بهتر است بالای صفحه باشد.
 • اگر عمر سایت شما کمتر از 3 ماه است اکانت ادسنس ایجاد نکنید. برای برخی از کشورها همچون هند و پاکستان باید منتظر بمانید تا عمر دامنه حداقل 6 ماه شود.

آیا می توانید به کمک ادسنس به مواردی که در ذهن داشتید برسید و از آن درآمد خوبی کسب کنید؟

اگر به دنبال داستان موفقیت سایت ها در ادسنس هستید، می توانید افرادی را ببینید که توانسته اند از ادسنس به خوبی استفاده کنند. بنابراین پاسخ به این سوال مثبت است. شما می توانید به کمک ادسنس به چیزی که در ذهن داشتید برسید و از آن درآمد خوبی کسب کنید. اما تجربه 14 ساله من در دنیای آنلاین نشان می دهد که زیاد نباید به این گزینه ها تکیه کنید. دلیل این حرفم به این خاطر نیست که ادسنس پلتفرم قابل اعتمادی نیست. این پلتفرم قابل اعتماد است اما برای اینکه بتوانید درآمد خوبی از ادسنس به دست آورید، باید ترافیک زیادی داشته باشید. ممکن است ترافیک زیادی از گوگل داشته باشید اما بعد از تغییر الگوریتم ها ممکن است ترافیک خود را از دست بدهید و در نهایت درآمد کمتری داشته باشید. این موضوع بدین خاطر نیست که شما تلاش کرده اید قوانین گوگل را نقض کنید یا آن را فریب دهید، بلکه بدین خاطر است که رقبای شما بسیار بزرگ هستند و نمی توانید 100 درصد مطمئن باشید که رتبه فعلی تان تا همیشه همین گونه باقی خواهد ماند.

نتیجه گیری و سخنان نهایی درباره ادسنس

ادسنس بهترین روش برای درآمدزایی به صورت آنلاین است. این پلتفرم کاربرد آسانی دارد و قابل اعتماد است. ادسنس بهتر از سایر پلتفرم ها کار می کند. این پلتفرم به شما فرصت می دهد انواع و سایزهای مختلفی از واحد تبلیغاتی را ایجاد کنید و آنها را به سایت خود بیفزایید. گوگل این فضا را با تبلیغاتی که به سایت و مخاطب شما مرتبط است پر می کند. زمانی که فردی بر روی تبلیغ موجود بر روی سایت کلیک می کند، بخش بزرگی از این درآمد به شما می رسد. با اینکه نصب و راه اندازی گوگل ادسنس آسان است، اما مواردی وجود دارد که می توان به کمک آن درآمد حاصل را افزایش داد. اگر هنوز اکانت ادسنس ندارید اولین مرحله مراجعه به سایت ادسنس و ایجاد اکانت است. سپس باید کد موجود را در سایت قرار دهید و امیدوار باشید گوگل آن را بپذیرد.

منبع: digitalmarketingpro

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 نظر، میانگین: 5٫00 از 5)
مشاوره تبلیغات

6 دیدگاه

 1. سیدمحمدرضا حسنی 24 ژوئن 19
  • حسین قبیله 25 ژوئن 19
 2. mahdi 17 جولای 19
  • حسین قبیله 20 جولای 19
 3. نغمه 30 جولای 19
  • حسین قبیله 4 آگوست 19

دیدگاه خود را بنویسید