تبلیغات لوازم آرایشی؛ از ایده تا اجرا

تبلیغات لوازم آرایشی؛ از ایده تا اجرا

مدل‌های عکاسی با ادیت و روتوش را فراموش کنید. فتوشاپ را ببندید و به دنیای واقعی سلام بدهید!

دنیای تبلیغات لوازم آرایشی در حال گذر از يك تحول جذاب است. برندهای امروزی كليشه‌های قديمی را كنار گذاشته و رويكردهای نوآورانه‌ای را برای جلب توجه ما در پيش می‌گيرند. اين تغيير، بازتاب‌دهنده تمايل روزافزون مصرف‌كنندگان به اصالت، فراگیری و اهمیت دادن به زیبایی درونی به اندازه زیبایی ظاهری است. پس، کمربندتان را ببندید و آماده شويد تا دنیای هيجان‌انگيز تبلیغات خلاقانه محصولات زیبایی را كشف كنيد، تبليغاتي كه مرزها را جابجا می‌كنند و مفهوم زیبایی را بازتعريف می‌نمايند.

در این مقاله برخی از تبلیغات خلاقانه و ساختار شکن برندهای ایرانی و خارجی لوازم آرایشی را باهم می‌بینیم:

1.نقاشی‌های ترک خورده – وازلین

بدون شک، جایگاه اول این لیست به شرکت وازلین و کمپین «نقاشی‌های ترک‌خورده» آن‌ها اختصاص دارد. این شرکت لوازم بهداشتی به لطف محصولات مرطوب‌کننده‌اش که حتی برای سخت‌ترین شرایط هم مناسب است، به شهرت جهانی دست پیدا کرد.

برند وازلین در سال ۲۰۱۷ به شکلی خلاقانه، تابلوهای نقاشی قدیمی ترک‌خورده‌ای را به نمایش گذاشت که پس از استفاده از وازلین، ظاهری نو پیدا کرده بودند. این کار به کاربران قدرت واقعی محصولات‌شان را نشان می‌داد.

وازلین به جای اینکه مسیر آشنا و تکراری مرطوب‌کننده‌های آبرسان را طی کند و تصاویری از افراد در حال استفاده از آن در شرایط سختی مانند کوه‌نوردی، دویدن یا شنا نشان دهند، با به رخ کشیدن خلاقیت تیم تبلیغات خود به ما نشان داد که فکر کردن خلاقانه در عمل به چه معناست.

عکسی از کمپین «نقاشی‌های ترک خورده» مربوط به برند وازلین که می‌خواهد قدرت مرطوب کنندگی محصولاتش را نشان دهد.
منبع: adsspot

2.«زن و مرد نمیشناسه» – مای

پیام‌های برابری جنسیتی یکی از ایده‌های زیبای برندهای آرایشی است که خسته کننده نمی‌شود. مای نیز برای تبلیغ محصولات خود سبک زندگی جدیدی را به تصویر می‌کشد که معادلات سنتی جهان را بر هم می‌زند. تا جایی که دیگر رنگ‌ها یا مشاغل جنسیت ندارند و دیگر صورتی برای زنان و آبی برای مردان نیست.

کمپین تبلیغاتی مای

3. تست لوازم آرایشی – اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از موثرترین انواع تبلیغات لوازم آرایشی، سبک «ولاگ آماده شدن برای مهمانی» است. این سبک در ایران بیشتر با ولاگرهای خانم دیده شده است که حین آماده شدن برای مهمانی و آرایش کردن، از روزمره خودش حرف می‌زند. در این میان برندهای باهوشی که می‌دانند چطور ترندها را در خدمت خود بگیرند؛ از این بلاگرها برای معرفی محصول خود استفاده می‌کنند. حالا بنابر مدلی که اینفلوئنسر دارد؛ محصول در این ولاگ‌ها می‌تواند معرفی، تبلیغ، نقد و… شود.

تست و نقد لوازم آرایشی، از انواع رایج تبلیغات این محصولات توسط اینفلوئنسرها
پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه بلاگر شویم؟ را نیز مطالعه کنید.

4. تبلیغاتی فقط برای مردان – لورئال

چه کسی با پیام قدرتمند تبلیغاتی به آن جذب نمی‌شود؟ چه چیزی قدرتمندتر از یک برند بزرگ لوازم آرایشی است که از پلتفرم خود برای صحبت در مورد نابرابری جنسیتی استفاده می‌کند؟ چند سال پیش، لورئال از قدرت برند خود برای خلق یک «تبلیغ برای مردان» استفاده کرد.

این برند در حالی که رژ لب و ریمل های معروف خود را نشان می‌داد، از این فرصت استفاده کرد تا برخی از بی‌عدالتی‌ها علیه زنان در صنعت مد را برجسته کند. محصولات آن‌ها در نقش اینفروگرافیک‌های ساده با ارائه آماری درمورد نقش زنان در جهان، سر و صدای زیادی در دنیای زیبایی و خارج از آن ایجاد کردند.

تصویری از کمپین «تبلیغاتی برای مردان» از برند لورئال که در قالب اینفوگرافیک‌های ساده آماری از رهبری زنان را به مردان نمایش داد.
لورئال در این کمپین با ارائه آمار درمورد رهبر بودن زنان و موفقیت آن‌ها در رهبری صحبت می‌کند.
منبع: adsoftheworld

5. زیبایی برای همه – فنتی بیوتی

بگذارید اینطور بگوییم که فنتی بیوتی (Fenty Beauty) خط شکن تبلیغات با محوریت «زنان واقعی» بدون روتوش بود. هرچند امروزه شاهد افزایش چشمگیری در به تصویر کشیدن زنان واقعی با تمام ویژگی‌هایشان به عنوان بخشی از کمپین‌های زیبایی هستیم، اما چند سال پیش اینطور نبود.

وقتی ریحانا در سال ۲۰۱۷ وارد دنیای زیبایی شد، به همه درس جدیدی از جامعه پذیری می‌دهد. کمپین تبلیغاتی «زیبایی برای همه» زنانی از همه رنگ‌ها، فرم‌ها و اندازه‌ها را به نمایش می‌گذارد و اطمینان می‌دهد که تصویری سالم از بدن را ترویج می‌کنند. نتیجه چه بود؟ فنتی بیوتی با ۱۳۲ میلیون بازدید در ماه اول، بزرگ‌ترین کمپین یوتیوب در تاریخ این پلتفرم شد.

تصویری از کمپین برند فنتی بیوتی که با محوریت زیبایی برای همه و زنان واقعی منتشر شد.
منبع: thinkwithgoogle

6.روز مادر مبارک – شنل

هنگامی که به شنل فکر می‌کنید، احتمالا تصویری لوکس، براق و سنتی در ذهن شما نقش می‌بندد. و در اکثر موارد، حق با شماست. اما در یک کمپین، این برند تصمیم گرفت کمی بازیگوشی کند و دل مردم را به دست آورد.

برای روز مادر سال گذشته، شنل به جای ساخت یک تبلیغ گران قیمت برای محصولات خود از نقاشی‌های کودکان استفاده کرد. این کار به یک کمپین رنگارنگ و شاد با پیامی دوست‌داشتنی برای مادران سراسر جهان تبدیل شد.

کمپین تبلیغاتی برند شنل

7. زیبایی واقعی – داو

داو (Dove) همیشه به خاطر پیام‌های قدرتمند پشت محصولات زیبایی‌اش شناخته شده است. داو در یکی از کمپین‌هایش به طور ویژه تمام نکات کلیدی را رعایت کرد. کمپین «داو، زیبایی واقعی» (Dove Real Beauty) تصاویری از تعدادی زن را به نمایش گذاشت که ظاهر آن‌ها هیچ شباهتی با تصویر استاندارد مدل‌ها نداشت.

آن‌ها این تصاویر را با متن‌های کوتاه اما تأثیرگذار همراه کردند، با هدف شکستن کلیشه‌ها و ارسال یک پیام مثبت جهانی:  «اینکه همه ما به شیوه‌ی خودمان زیبا هستیم.»

تصویری از کمپین «زیبایی واقعی» برند داو که در آن خبری از استانداردهای تعریف شده زیبایی نیست.
منبع: pinterest

8. پوسترهای با استایل – Toni&Guy

احتمالا Toni&Guy مشهورترین زنجیره سالن‌های آرایش مو در جهان که به خاطر مدل موهای شیک و جسورانه‌اش شناخته می‌شود؛ را بشناسید. کمپین «پوسترهای با استایل» (Posters With Style) دقیقاً همین را به روشی سرگرم‌کننده و به یاد ماندنی به تصویر می‌کشد.

هدف این بود که پوسترهایی ساخته شود که طراحان مد بتوانند از آن‌ها برای نشان دادن توانایی‌های خود و برجسته کردن اعتبار برند به روشی جدید و جذاب استفاده کنند. با صرفاً بلندتر کردنِ پوستر سنتی، خودِ این رسانه (کاغذ) به نمایشی از مو برای چهره‌های طراحی‌شده روی پوستر تبدیل شد. این کار به طراحان مد فضایی داد تا نیمه بالایی پوستر را به روش‌های سرگرم‌کننده و مد روز، حالت دهند.

تصویری از کمپین «پوسترهای با استایل» از برند Toni&Guy
منبع: adsoftheworld

9. لوازم آرایشی وگان – لاورا

آرایش گیاهی (وگان) در دنیای زیبایی به یک ترند بزرگ تبدیل شده است. برخی از برندها از صدای خود برای تاکید بر اهمیت پایان دادن به ظلم به حیوانات برای تست لوازم آرایشی استفاده می‌کنند.

لاورا (Lavera) با نمایش تعدادی از زیباترین و باوقارترین حیوانات وحشی به عنوان بخشی از کمپین خط چشم مایع خود، پیام قدرتمندی درباره محصولات آرایشی وگان به مخاطبان داد. لاورا در عین حال نشان داد که یک خط چشم مشکی چگونه می‌تواند به شما ظاهری گیراتر ببخشد.

تصویری از کمپین تبلیغاتی برند لاورا که در حمایت از عدم تست حیوانی لوازم آرایشی ساخته شده بود.
منبع: adsoftheworld

10. بیوتی مارک – CVS

داروخانه‌ی سی‌وی‌اس (CVS Pharmacy) یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین خرده‌فروشان محصولات زیبایی در ایالات متحده به شمار می‌رود. این برند با خلق برچسب «بِیوتی مارک» (Beauty Mark) تعهد خود را برای انتقال یک تصویر سالم از خود به نسل بعدی نشان داد.

با معرفی بیوتی مارک در سال ۲۰۲۱، این برند تضمین کرد هر زمان که این واترمارک روی تصاویر ظاهر شود، به معنای واقعی بودن و عدم دست‌کاری آن‌ها (بافوتوشاپ یا هر نرم افزار ادیت دیگری) است. این کمپین همچنین بر همکاری آن‌ها با سایر برندهای همکار برای بازتعریف استانداردهای صنعت در قفسه‌های محصولات آرایشی و بهداشتی و اطمینان از این که هر تصویر دست‌کاری‌شده‌ای به‌طور واضح برچسب خورده باشد، تأکید کرد. این اقدام توجه زیادی از سوی رسانه‌ها را به خود جلب کرد و در عین حال پیامی مثبت را منتشر کرد.

تبلیغ لوازم آرایشی cvs که بر بررچسب زدن عکس‌های ادیت شده تاکید می‌کند.
منبع: cvshealth

11. «نیوا» کن – نیوا

در دوره‌ای که حتی تصاویر خصوصی خود را قبل از به اشتراک گذاشتن با دوستان در اینستاگرام با فتوشاپ ویرایش می‌کنیم، برای برندها مهم‌تر از همیشه شده است که پیام‌های مثبتی در مورد زیبایی و سلامتی منتشر کنند. نیوآ در پاسخ به استفاده روزافزون از تکنولوژی برای داشتن ظاهری بی‌نقص، کمپین درخشانی را ایجاد کرد که مردم را به جای «فتوشاپ کردن» به «نیوآ کردن» تشویق می‌کند. این تبلیغ انواع و اقسام نواقص موجود بر روی پوست فرد را به نمایش می‌گذارد که همگی با یک بار استفاده ساده از نیوآ – بدون نیاز به فتوشاپ یا رفرش – محو خواهند شد!

تصویری از کمپین تبلیغاتی برند نیوا که در آن به زیبایی طبیعی با محصولات نیوا اشاره دارد.
منبع: adsoftheworld

12. تیزر تبلیغاتی – کالیستا

کالیستا برند شناخته شده ایرانی لوازم آرایشی است که علاوه بر کیفیت قابل قبول از روش‌های جذابی برای پروموت محصولات خود استفاده می‌کند. یکی از این روش‌ها ساخت تیزر تبلیغاتی با جینگل (آوای تبلیغاتی) و رنگ‌های جذاب است که با معرفی برند، مخاطب را به استفاده از محصول ترغیب می‌کند.

کمپین تبلیغاتی کالیستا

13.تایید (حمایت) سلبریتی‌ها – قاب‌های گوشی رود 

رسانه‌های اجتماعی به پلتفرم تبلیغاتی بزرگی برای تمام برندها تبدیل شده‌اند، اما به طور ویژه به برندهای زیبایی خدمت می‌کنند. با ظهور اینفلوئنسرها و برندسازی شخصی مدل‌ها، افراد مشهور بیشتری در حال راه‌اندازی برندهای زیبایی خود هستند. آن‌ها اغلب در شبکه‌های اجتماعی موفق عمل می‌کنند چرا که برای فروش محصول از روش Celebrity Endorsement که به معنی تایید سلبریتی‌ها است؛ برخوردار هستند.

یکی از جدیدترین تبلیغات لوازم آرایشی قاب‌های گوشی رود (Rhode) بود که کاملاً با بالم لب جدیدشان ست می‌شد. و چه کسی بهتر از خود بنیانگذار برند و یک اینفلوئنسر بزرگ، یعنی هیلی بیبر، می‌توانست این محصول را در شبکه‌های اجتماعی پروموت کند؟ قطعا هیچ کس!

 تقریباً یک شبه، همه می‌خواستند قاب گوشی (و بالم لب) را به دست بیاورند.

تصویری از هیلی بیبر در حال تبلیغ قاب گوشی رود (Rhode)
منبع: pinterest

14. تبلیغ ضد آفتاب – فِلسِک لابوراتوریوم 

در چند سال گذشته، صحبت در مورد اهمیت استفاده‌ی روزانه از ضد آفتاب (حتی در روزهای ابری) به موضوع غالب در صنعت زیبایی تبدیل شده است. امروزه تقریباً همه محصولات حاوی SPF هستند، همه ما می‌دانیم که این کلمه مخفف Sun Protection Factor به معنای حفاظت در برابر آفتاب است و هر زمان که فراموش می‌کنیم کرم ضد آفتاب بزنیم، واقعاً از چین و چروک می‌ترسیم.

اما یک برند، فِلسِک لابوراتوریوم، در کمپین زیبایی خود تصمیم گرفت با عواقب استفاده نکردن از ضد آفتاب ما را نترساند، بلکه رویکردی خلاقانه‌تر و سبک‌تر را در پیش گرفت. آن‌ها به سادگی کرم خود را به شکل یک چتر ساحلی بزرگ به نمایش گذاشتند.

این رویکرد ساده اما اصیل، گاهی اوقات تمام چیزی است که برای یک کمپین تبلیغاتی خوب نیاز دارید.

تبلیغات لوازم آرایشی - ضدآفتاب فِلسِک
منبع: pinterest

15. ارائه مایندست برند – ایزوپ 

ایزوپ یک برند لوکس استرالیایی در حوزه زیبایی است که محصولات مراقبت از پوست، مو و بدن و همچنین عطرهای شخصی و محیطی دارد. این برند که به خاطر زیبایی‌شناسی مینیمالیستی خود شناخته شده است، برای معرفی لاین جدید محصولات خود، یک کمپین مینیمالیستی و خیره‌کننده خلق کرده است.

تصاویر این کمپین به جای اینکه کرم‌های دست و صابون را به نمایش بگذارند، تقریباً شبیه به پروژه‌ی طراحی داخلی به نظر می‌رسند. این نمونه‌ای درخشان از قدرت خلاقیت و رویکرد متفاوت در جهت ارتقا و نمایش مایندست برند است.

تبلیغات لوازم آرایشی ایزوپ با سبک مینیمالیسم
منبع: adrian-gidi

16. تبلیغات CGI – خانومی

ورود تصویر سازی کامپیوتری یا CGI به دنیای تبلیغات از سال گذشته باعث شد گاهی بین واقعیت و  غیر آن سردرگم شویم. فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی خانومی یکی از برندهای پیشرو در حوزه فروش محصولات زیبایی است که به سرعت از این موج تکنولوژی استقبال و استفاده کرد.

کمپین تبلیغاتی خانومی

17. تبلیغات حمایتی – کمپین F**K BOYS

این کمپین در حمایت از زنان و برای مواجهه با هجمه‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شد؛ ساخته شد. پیام‌های تبلیغاتی این کمپین بیشتر بر اساس ضدیت با نگرشی بود که مردان در آن می‌خواستند برای زنان حدودی را ترسیم کنند.

چیزی که میلک بیوتی را متمایز می‌کند؛ رنگ‌ها، شکل‌ها، ظاهر جسورانه مدل‌ها و پیام بی‌پرده کمپین است.

تبلیغات لوازم آرایشی ملیک میکاپ در کمپین fuck booy با حمایت از زنان
منبع: adsoftheworld

میکاپ میلک تصمیم گرفت رویکرد متفاوتی در تبلیغات آرایش خود داشته باشد و مدعی شد که افراد پرمشغله برای ایجاد و حفظ ظاهر منحصر به فرد خود نیاز به آرایش آسان دارند که راز محصولات خودش نیز همین است.

روش‌های سنتی اما همچنان پربازده

برخی از روش‌های سنتی تبلیغات همچنان پرکاربرد هستند. این روش‌ها خصوصا برای دوره‌های فروش در پایین قیف بازاریابی تاثیر بسیاری روی تبدیل کاربران به مخاطب خواهد داشت.

تبلیغات در گوگل

تبلیغات کلیکی یا تبلیغ در گوگل یکی از روش‌هایی است که فروشگاه‌های لوازم آرایشی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند. این روش خصوصا برای کمپین‌های مناسبتی مثل تخفیف‌های روز زن، ولنتیاین یا بلک فرایدی مناسب است.

تبلیغ در گوگل لوازم آرایشی

تبلیغات پیامکی

تبلیغات پیامکی نیز روش تبلیغاتی فروشگاه‌های لوازم آرایشی است. در این نوع تبلیغ با استفاده از تکنیک‌های معرفی یا ریتارگینگ و ارائه لینک صفحه محصول، مخاطب به خرید ترغیب می‌شود.

تبلیغ پیامکی لوازم آرایشی

متفاوت عمل کنید

خیلی وقت است که تبلیغات از ساختار سنتی خود گذر کرده و شکل جدیدی به خود گرفته است. با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی و کم‌رنگ شدن تلویزیون به عنوان رسانه جمعی در میان مردم، مرز بین تبلیغات محیطی و آنلاین خصوصا در سواشل مدیا کمرنگ شده است.

فارغ از نوع تبلیغ، چیزی که باعث می‌شود نگاه هر خانمی روی برند آرایشی شما ثابت بماند؛ خلاقیت در تبلیغات است. نوآوری و متفاوت بودن برگ برنده تبلیغات در هر حوزه است.

شما چه تبلیغات جذابی از لوازم آرایشی دیده‌اید؟ در کامنت‌ها بنویسید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.