کراودفاندینگ (Crowdfunding) چیست؟ انواع آن کدامند؟

کراودفاندینگ (Crowdfunding) ترکیبی از بهترین راهکار های crowdsourcing (جمع سپاری) و microfinancing (سرمایه گذاری خرد) است که افراد مختلفی که می خواهند از ایده، پروژه یا شرکتی حمایت مالی کنند را دور هم جمع می کند. این پروژه می تواند مربوط به یک شرکت باشد یا مثلا حمایت مالی از ثبت اختراع توسط یک فردی که بودجه کافی برای ثبت و اجرایی کردن اختراعش را ندارد؛ این یک بازار جوان و به سرعت در حال رشد است که رویکرد مردم را در مورد نحوه خرج کردن پولشان و همچنین نحوه جذب سرمایه کسب و کار ها، تغییر داده است.

پیش بینی شده است که تا سال 2025، کراودفاندینگ تبدیل به یک صنعت 300 میلیارد دلاری شود، اما از بسیاری از جهات کراودفاندینگ هنوز در اول راه قرار دارد. همچنین انتظار می رود که در آینده ای نزدیک، نرخ رشد مرکب سالانه ی این صنعت به 100 درصد برسد.

در اینجا با انواع کراودفاندینگ آشنا می شوید، در صورتی که بخواهید به طور حرفه ای مشغول به کار شوید بهتر است با استراتژی های کراودفاندینگ برای استارت آپ ها آشنا شوید.

انواع کراودفاندینگ و نحوه به کار گیری آن ها

تامین سرمایه جمعی مبتنی بر پاداش (Reward-Based Crowdfunding)

کراود فاندینگ مترادف با سایت های مبتنی بر پاداش مانند Kickstarter و Indiegogo است. با استفاده از تامین سرمایه جمعی مبتنی بر پاداش، افراد می توانند پول خود را برای یک پروژه هنری خلاقانه، یک محصول جدید در زمینه فناوری یا یک خواننده که می خواهد آلبوم جدیدی منتشر کند، سرمایه گذاری کنند و در ازای آن از خدمات و یا محصولات مورد نظر استفاده کنند.

کراود فاندینگ مبتنی بر پاداش

ساعت هوشمند Pebble توانست تنها در طی 3 روز پس از استفاده از کراودفاندینگ در سایت محبوب Kickstarter، به میزان 2.6 میلیون دلار سرمایه جذب کند که این امر باعث جلب توجه صنعت فناوری به این مسئله شد.

وام دادن همتا به همتا (Peer-to-Peer Lending)

تا به حال به دوست یا آشنا پول قرض داده اید؟ اکنون پلتفرم های کراودفاندینگ مانند Lending Club، این امکان را برای وام گیرندگان فراهم می کند تا خارج از کانال های بانکداری سنتی، به سرمایه مورد نیاز خود دست یابند. افرادی که مایل هستند اندکی ریسک کنند و پول خود را به دیگران قرض بدهند، می توانند با یک کلیک سبد سرمایه گذاری برای خود ایجاد کنند.

Lending Club که در این زمینه پیشتاز است، میلیاردها دلار سالانه وام می دهد.

تامین سرمایه جمعی مبتنی بر کمک مالی

دکتر محمد یونس در سال 2006 به دلیل فعالیت خود در زمینه سرمایه گذاری خرد، برنده جایزه نوبل شد. دکتر یونس به جای اینکه به شکل خیریه به کارگران فقیر کمک کند، در بانک گرامین خود، وام های کوچک به کارآفرینان محلی می دهد.

اگر سرمایه گذاری خرد را با کراودفاندینگ آنلاین ترکیب کنید با سایت هایی مانند Kiva.org، که بیش از یک دهه است سرمایه صاحبان مشاغل کوچک را در بازارهای نوظهور تامین می کند، و GoFundMe روبرو خواهید شد.

تامین سرمایه جمعی مبتنی بر سهام

تفاوت اصلی سایت هایی مانند Kickstarter و کراودفاندینگ مبتنی بر سهام، آن چیزی است که به فروش می رود. کارآفرینان از طریق کمپین های Kickstarter می‌توانند کالای خود را با درصدی تخفیف پیش فروش کنند و اینگونه سرمایه بدست بیاورند و زمانی که سرمایه گذار کالای پیش خرید کرده را دریافت می کند، قرارداد بین او و کارآفرین به پایان می رسد.

کراود فاندینگ مبتنی بر سهام

اما در تامین سرمایه از طریق سهام، شرکت ها سهام خود را می فروشند و سرمایه گذار را در کار خود شریک می کنند. در واقع سرمایه گذار با مشارکت مالی در یک پروژه در مالکیت آن سهیم می شود.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 نظر، میانگین: 4٫67 از 5)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید