5 راز افزایش نرخ کلیک (CTR) برای تبلیغات گوگل ادوردز

نرخ کلیک (CTR) یکی از مهم ترین معیارها در تبلیغات گوگل (و جستجوی طبیعی) است. این گزینه یکی از اجزای کلیدی در تعیین امتیاز کیفیت (Quality Score) است. نرخ کلیک نشان می دهد که مشتریان شما چقدر برای بازدید از صفحه فرود علاقه داشته اند. همانطور که می بینید نرخ کلیک از اهمیت زیادی برخوردار است.

مشتریان همیشه بر روی تبلیغات جذاب کلیک می‌کنند. تبلیغاتی که بتواند نیازهای آنان را هدف قرار دهد یا جذابیت عاطفی و احساسی برایشان داشته باشد. اگرچه ممکن است وجود کلیک های بیشتر، ترافیک خوب و با کیفیت (که منجر به فروش یا دریافت اطلاعات مشتریان شود) برای شما ایجاد نکند اما اگر بتوانید صفحات فرود خود را بهینه سازی کنید و کمپین های بازاریابی مجدد (Remarketing) را اجرا نمایید، مزیت نرخ کلیک بالا واضح و روشن خواهد بود.

اگر نتوانید جریان ثابتی از ترافیک را وارد سایت کنید قادر نخواهید بود از مزیت صفحات فرود استثنایی و تلاش های بازاریابی مجدد به نفع خود استفاده کنید. در این میان تنها چیزی که نیاز دارید یک تبلیغ خوب و عالی است. چه چیزی می تواند نشان دهنده متن عالی برای تبلیغات باشد؟ بله درست حدس زده اید. نرخ کلیک. خوب حالا که اهمیت نرخ کلیک را به خوبی درک کرده اید، اجازه دهید نرخ کلیک تبلیغات گوگل ادوردز را به صورت نمودار مورد کاوش قرار دهیم.

1- نرخ کلیک در سال 2016 چگونه بوده است؟

بر اساس داده ها و اطلاعاتی که در اختیار داریم، شکل و ظاهر نرخ کلیک در سال گذشته قابل توجه بوده است.

پراکندگی نرخ کلیک

در سال 2016، میانگین نرخ کلیک تبلیغات اکانت شرکت های کوچک و متوسط حدود 3.23% بوده است. این مقدار در اوایل سال 2.7% بوده است. خوب حتما از خودتان می‌پرسید چرا چنین بهبودی حاصل شده است؟ بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده، بزرگترین دلیل برای افزایش نرخ کلیک، ترجیح ذاتی گوگل برای ارائه تبلیغات خوب است. با ظهور تبلیغ متنی گسترش یافته و تغییر موقعیت تبلیغاتی با نرخ کلیک و امتیاز کیفیت پایین در نتایج جستجوی گوگل، تغییر زیادی در نرخ کلیک تبلیغات ایجاد شد. تبلیغ کنندگان تلاش کردند متن تبلیغات خود را بهینه سازند. بالای 10 درصد از اکانت های برتر سه برابر بهتر از سایر افراد عمل می کنند. به عبارت دیگر، نرخ کلیک بالاتر نشان دهنده موفقیت شرکت هاست.

2- بسیاری از صنایع متوسط نرخ کلیک زیر صدک پنجاهم را دارند

این موضوع کاملا درست است. بر اساس معیارهای صنایع، نرخ کلیک 3.23% برای هر تبلیغ کننده ای، هدف خوبی در رابط کاربری گوگل ادوردز خواهد بود.

نرخ کلیک در صنایع مختلف

از هر 16 صنعتی که در پژوهش حضور داشت تنها یک مورد نرخ کلیک بالاتر از صدک پنجاهم را داشت. این موضوع بدین معناست که اکثریت قریب به اتفاق تبلیغ کنندگان متن درستی برای تبلیغ خود نمی نویسند. خوب حالا سوال اینجاست که چگونه می توانیم اطمینان حاصل کنیم که متن ما برای نرخ کلیک بالاتر از حد متوسط بهینه سازی شده است؟ خوب اولین قدم برای رسیدن به این هدف بسیار ساده است. به گزینه بعدی توجه کنید.

3- از همه کاراکترهای مجاز برای نوشتن تبلیغات متنی استفاده کنید!

این موضوع شما را شگفت زده خواهد کرد.

هر چه طول بخشِ لینک‌دار تبلیغ متنی (عنوان تبلیغ) بلندتر باشد، احتمال کلیک بر روی آن بیشتر است. تبلیغات متنی گوگل در طی سال‌های گذشته، بهبودهای زیادی را تجربه کرده است. در جدیدترین نوع تبلیغات متنی گوگل می‌توانید 3 تیتر 30 کاراکتری به تبلیغ خود اضافه کنید. استفاده از همه کاراکترهای مجاز به معنی استفاده از همه فرصت‌هاست و شما می‌توانید فضای بیشتری برای بیان حرف های قانع کننده خود داشته باشید.

افزایش نرخ کلیک با تبلیغات متنی گسترش یافته

همانطور که مشاهده می کنید، افزایش قابل توجهی در نرخ کلیک مشتریانی ثبت شده است که تبلیغات خود را با تبلیغ متنی گسترش یافته انطباق داده اند. در برخی از موارد بهبود حاصل شده نسبت به تبلیغ متنی استاندارد بیشتر از 100% بوده است. اگر همین اعداد و ارقام شما را به استفاده از تبلیغ متنی گسترش یافته ترغیب نکند دیگر حرفی برای گفتن ندارم!

افزایش نرخ کلیک بسیار عالی است اما به خاطر داشته باشید که نوشتن تبلیغ متنی گسترش یافته کمی دشوار است. نرخ کلیک در اکانت شرکت ما بعد از استفاده از تبلیغ متنی گسترش یافته پایین آمده بود. خوب حتما با خودتان می گویید این موضوع مغایر با تمامی صحبت هایی است که تا به حال انجام دادیم. چرا چنین اتفاقی روی داده است؟ خوب ما سعی کردیم تبلیغات قدیمی خود را که عملکرد بسیار خوبی داشته است با هم ترکیب کنیم و متن جدیدی از آن بسازیم. در عرض یک هفته متوجه شدیم که چنین استراتژی برای نوشتن متن تبلیغ گسترش یافته نادرست است. به همین خاطر دوباره به سراغ متن تبلیغ استاندارد رفتیم و همه چیز را بررسی کردیم. سپس تصمیم گرفتیم یک متن کاملا جدید برای تبلیغ خود بنویسیم. منابع خوبی در مورد نوشتن متن تبلیغات متنی گسترش یافته وجود دارد. برای نوشتن تبلیغ متنی گسترش یافته این 7 نکته را در نظر بگیرید.

4- آیا می توان بر روی عبارات کلیدی دم دراز سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری بر روی کلیدواژه های دم دراز به نظر هوشمندانه می رسد. عبارات کلیدی طولانی تر، رقابت اندکی دارند و نیت افراد در مورد آن ها واضح تر است. خوب این موضوع بسیار عالی است. در تبلیغ متنی استاندارد این امکان وجود داشت که کلمات کلیدی دم دراز به طور کامل با متن تبلیغ هماهنگ و سازگار نباشد. این کلمات را نمی شد به خوبی در تیترها قرار داد زیرا بسیار طولانی بودند. این موضوع بسیار ناراحت کننده بود زیرا عبارات کلیدی دم دراز نرخ کلیک بهتری نسبت به کلیدواژه های کوتاه دارند.

نرخ کلیک و رتبه آگهی

همانطور که در این نمودار مشاهده می کنید، هر چقدر تعداد کلمات در عبارت جستجو شده بیشتر باشد نرخ کلیک بالاتر می رود. به کمک تبلیغ متنی گسترش یافته هیچ محدودیتی برای قرار دادن چنین کلماتی نخواهید داشت. گوگل با اضافه کردن سرتیتر اضافی، به شما اجازه داده است کلمات کلیدی دم دراز و Call to action (عباراتی که بیننده تبلیغ را برای کلیک تشویق کند) را در تیتر خود بگنجانید. در واقعیت، بیشتر جستجوکنندگان معمولا تنها تیترها را به صورت اجمالی مرور می کنند زیرا برجسته و بولد هستند. بیشتر این افراد هرگز توضیحات خودِ تبلیغ را مطالعه نمی کنند. این موضوع نشان می دهد که افراد می توانند از ساختار موثر تبلیغ متنی گسترش یافته به نفع خود استفاده کنند.

5- متن خود را با محرک های احساسی قدرتمند پر کنید

استفاده از قدرت احساس بشری در تبلیغ یک روش ثابت شده و مناسب برای نوشتن متن تبلیغات در گوگل است. اما سوال اینجاست که چنین موضوعی چقدر قدرتمند است؟

آگهی احساسی

در یک کلمه: خیلی زیاد. در مطالعه ای که توسط یکی از استراتژیست های تبلیغات گوگل انجام شده نتایج جالبی به دست آمده است. این مطالعه نشان می دهد که متن تبلیغی که با عبارات احساسی ترکیب شده باشد می تواند نرخ کلیک را تا 29 درصد بهبود ببخشد. تنها اضافه کردن چنین موارد احساسی می تواند چنین بهبودی در نرخ کلیک ایجاد کند. این تحقیق بر اساس تبلیغ متنی استاندارد بود. خوب حالا فرض کنید می توانید تبلیغ متنی گسترش یافته را با چنین متن احساسی پر کنید. در چنین شرایطی دیگر به سمت استفاده از واژه هایی همچون “همین حالا خرید کنید” نخواهید رفت.

منابع داده های به کار رفته در مقاله:

  1. داده های این نمودار بر اساس 30000 گزارش به دست آمده از تبلیغ کنندگان در گوگل ادوردز که از ابزار AdWords Performance Grader سایت WordStream در شش ماهه آخر سال 2016 استفاده کرده‌اند، استخراج شده است. ما بر روی کسب و کارهای کوچک تا متوسطی تمرکز کردیم که بین 10 و 5000 دلار در ماه بر روی تبلیغات هزینه صرف می‌کردند.
  2. داده های این نمودار بر اساس نمونه ای از 2367 مشتری سایت WordStream بود که در شبکه جستجو و نمایش گوگل تبلیغ کرده بودند.
  3. داده های این نمودار بر اساس نمونه ای از 11 اکانتی بود که در ژوئن سال 2016 از تبلیغ متنی گسترش یافته در گوگل ادوردز استفاده کرده بودند.
  4. داده های این نمودار بر اساس 1000 کلیدواژه در حوزه کلیدواژه های مرتبط به دست آمده بود.
  5. داده های این بخش بر اساس تبلیغ آزمایشی در یک اکانت به دست آمده است.

منبع مقاله: WordStream

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 نظر، میانگین: 4,50 از 5)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید