راهنمای مقابله با کلاهبرداری های رایج در رابطه با انتقال های ارزی

تقریبا از اواسط سال 1398 که نوسانات شدیدی بر بازار ارزها به وجود آمد، محدودیت ها و هزینه های زیادی بر خروج ارز به کشور متحمل شد. در این زمان شرکت جی ادز در کنار فعالیت اصلی خود، اقدام به راه اندازی سرویس ارسال پول به ایران کرد تا هم هموطنانمان در خارج بتوانند با کمترین هزینه مبالغ خود را به ایران ارسال کنند. و هم بتوانیم منابع ارزی مورد نیاز شرکت خود را از خارج تامین نماییم. در ادامه به طور کامل درباره کلاهبرداری های انتقال ارزی صحبت می‌کنیم.

امروز که تقریبا بیش از دو سال است از خدمات انتقال پول به ایران جی ادز می‌گذرد، خدا را شاکریم که توانسته ایم از یک طرف نیاز بسیاری از هموطنانمان را علی رغم بسیاری از محدودیت ها و موانع رفع کنیم؛ و از طرف دیگر توانسته ایم بخش هایی از نیاز های ارزی شرکت خود را از این طریق تامین نماییم. امید داریم که در آینده نیز با گسترش فعالیت خود و کسب اعتماد مشتریان خود از طریق انجام صحیح و صادق سفارش ها، در این راه محکم تر قدم بگذاریم.

البته از موضوع اصلی‌مان خارج نشویم. در طول این دو سال در کنار بسیاری از درخواست های موجه، شاهد بسیاری از درخواست هایی نیز هستیم که افراد در طعمه کلاهبرداران قرار گرفته اند و از این بابت هزینه های زیادی را نیز متحمل شده اند. اگر چه هم پلیس و هم بسیاری از خبرگزاری ها به نوبه ی خود، هشدار های لازم را در این زمینه ارائه داده اند. هدف ما در این نوشته نیز پرداختن به این موضوعات است.

در واقع قصد داریم با معرفی چندین مورد و روش هایی که اکثر افراد طعمه این کلاهبرداران قرار گرفته اند را معرفی کنیم و افراد را بر حذر داریم که به امید واهی پول دار شدن یک شبه، اندوخته خود را بر باد ندهند که نابرده رنج، گنج میسر نمی گردد.

روش های مختلف کلاهبرداران انتقال های ارزی

در ادامه به صورت موردی به چندین روش مختلف کلاهبرداری انتقال ارزی پرداخته شده است. این موارد را بخوانید و در صورتی که مشاهده کردید که مورد شما یا آشنایانتان مشابه این موارد است، بر حذر باشید. همچنین اگر در هر مرحله از مکاتبه با طرف هایتان هستید، ارتباطتان را به صورت کامل قطع کنید. زیرا که آنها بسیار حرفه ایی هستند و در جلب اعتماد و سوء استفاده از هیچ ترفندی دریغ نخواهند کرد.

روش های مختلف کلاهبرداری در زمینه انتقال های ارزی

در زمان مواجه شدن با موارد زیر حتما از ارتباط گرفتن با ارسال کنندگان خودداری نمائید:

1. دریافت ایمیل یا پیام در شبکه های اجتماعی مبنی بر برخورداری شما از یک ارث به مبالغ زیاد

در این روش از کلاهبرداری های انتقال ارزی، طی نامه و یک سری قول ها و شواهدی جعلی، پیام هایی به شما ارسال می شود که که شما صاحب ارثی هستین که یکی از آشنایان شما در خارج فوت کرده اند و به جای گذاشته اند.

شاید در نگاه اول خنده دار باشد، ولی تکرار در دریافت ایمیل ها و پیام ها و ارسال مدارکی جعلی از اوراق دادگاه و بانک، شما را راغب می کنند که به پیام هایشان جواب دهید.

این آغاز راه است و کلاهبرداران روش خود را به خوبی می دانند. آنها به منظور جلب اعتماد تا چندین هفته با شما مکاتبات طولانی دارند و حرفی از دریافت پول از شما نیست و حتی به شما میگویند مدارک شناسایی و حساب بانکی خود را ارسال کنید. سپس بعد از دریافت اطلاعات اعلام می شود که چون شما در ایران هستین، امکان ارسال پول به صورت مستقیم به حساب بانک ایرانی شما وجود ندارد. بنابراین باید راه های دیگری را برای دریافت پول امتحان کنید.

در اینجا تازه کلاهبرداری های آنها شروع می شود. می گویند وکیلی گرفته شده برای کارهای ارسال پول به ایران، یا مبلغی برای آزاد کردن پول از بانک لازم دارند تا بتوانند پول را به شما ارسال کنند. شاید شما در این لحظه کمی درنگ کنید ولی تجربه نشان داده بسیاری از افراد به طمع کسب پول هنگفت راضی می شوند که از طریق صراف ها مبالغی را به حساب این افراد در دوبی یا به صورت وسترن یونیون و یا کارت های هدیه دلاری که براحتی در ایران نیز قابل خریداری است تهیه کنند و به آنها ارسال نمایید.

2. کلاهبرداری های انتقال ارزی با دریافت ایمیل از حسابدار بانک

در روشی دیگر، شما ایمیل یا پیامهایی را دریافت می کنید که ادعا می کند ایشان حسابدار بانکی معتبر در یک کشور اروپایی یا آمریکا یا آفریقایی است. ایشان بر اساس ادعاهای واهی اعلام میکند که مبالغی هنگفت پول بلاتکلیف در بانک موجود هست که نتیجه یک دعوای ارث و ورثه است. و می‌گویند تنها به یاری شما نیاز دارد، تا بتواند با اعلام اینکه شما وارث هستین پول را از بانک خارج نماید. در این روش نیز کلاهبرداران صبور هستند و برای جلب رضایت شما تنها به یک جواب شما منتظر هستند تا پله های بعدی جلب اعتماد و دریافت پول از شما را کلید بزنند.

3. حساب های بانکی اینترنتی در سایت های جعلی با میزان موجودی بسیار هنگفت

روش دیگر کلاهبرداری های رایج در رابطه با انتقال ارز که امروزی تر است که با رایج شدن ارز های دیجیتالی رونق گرفته است. کلاه برداران از طریق اینستاگرام اکثرا، توییتر و غیره با شما ارتباط برقرار می‌کنند. آنها بعد از یک خلاصه پیام هایی ادعا می کنند که مقادیری پول در حساب بانکی اینترنتی خود دارند که می‌توانند در ازای دریافت ارز دیجیتال آن پول را به حساب شما انتقال دهند. مبالغی که طی تماس ها از آنها مطلع شدیم در حدود 100 تا 200 هزار دلاری است.

ترفندهای مختلف از جمله های حساب های تقلبی برای دزدیدن پول های شما

حتی به شما آدرس سایت بانکداری اینترنتی و میزان موجودی ها را نمایش می دهند که مقدار زیادی پول به صورت دلار یا یورو موجود در این حساب بانکداری اینترنتی دارند. و می‌توانند در ازای دریافت مدارک شما برای شما نیز در این وبسایت و بانکداری اینترنتی حساب باز کنند و مبلغ را در ازای دریافت ارز دیجیتال به شما انتقال دهند.

روش آنها به این صورت است که اعلام می‌کنند در ازای دریافت مقادیری ارز دیجیتال بیت کوین یا تتر، این مبلغ را به حساب شما انتقال دهند و شما از طریق صراف ها آن پول را به تومان تبدیل کنید. غافل از اینکه آن حساب ها جعلی هستند و آن وبسایت ها نیز جعلی هستند و با کپی از وبسایت بانک های معروف دنیا ساخته شده اند. همچنین مبالغی که به عنوان موجودی در بانکداری اینترنتی حساب مشاهده می کنید، تنها عدد هستند و نه آن بانک اینترنتی واقعی است و نه آن پول دلار یا یورو. و این شما هستید که با خرید و ارسال ارز دیجیتال به آنها، اندوخته خود را از دست داده ایید.

4. کلاهبرداری انتقال های ارزی میلیون دلاری یا یورویی از اروپا و ترکیه

ما پیشاپیش همینجا از تمامی افرادی که مطالبی را شنیده اند و یا مدارکی را مبنی بر انتقال های میلیون یورویی، دلاری یا لیری از حساب بانک های اروپایی و ترکیه ایی دیده اند، مراقب باشند. متاسفانه افراد بیشماری درگیر این موضوعات هستند. و به امید واهی انتقال های هنگفت و دریافت کارمزد، به این موضوعات دل بسته اند و زمان و انرژی خود را متمرکز کرده اند. در این میان سرمایه های زیادی از آنها نیز بر باد رفته است.

در صحبت با این افراد همه از به اصطلاح ارسال کننده‌های (sender) واقعی ارز صحبت می‌کنند. و به دنبال یافتن رسیور یا شخص و شرکت های ایرانی هستند که دارای موجودی تومان هستند.

مراقبت کلاهبرداری های مربوط به انتقال پول باشید

باید به عرض همه این عزیزان اعلام کنیم که این موضوعات کاملا غیر واقعی هستند. همچنین مدارکی که به شما نشان داده شده است غیر واقعی هستند. و بهتر است به امید خرید ارز به قیمت های پایین، دل به این موضوعات نبندید. زیرا که افراد و خانواده های زیادی را دیده ایم که با دلخوشی به این موضوعات حتی به مرحله گرو گذاشتن خانه و مسکن خود نیز شده اند و آنها را از دست داده اند.

لازم به ذکر است که به این عزیزان اعلام کنیم که نه ما (جی ادز) می توانیم درگیر این مباحث و انتقالات شویم و نه این موضوعات واقعی هستند. امروز بسیاری از پرونده های قضایی ایجاد شده اند که در بین این نوع مسائل، افراد به صورت چک های تضمین و یا گرو گذاشتن سند، اموال بسیاری را از دست داده اند. بنابراین مراقب این قبیل از کلاهبرداری های انتقال ارزی باشید.

5. فروش ملک و کارخانه به افراد خارجی به یورو

فروش ملک یکی دیگر از روش های کلاهبرداری نوین که تقریبا در طی چند ماه گذشته تعداد آنها در حال گسترش است. به این طریق که کلاهبرداران بسیار پیشرفت کرده اند و از طریق ارتباط با افراد در ایران از آنها می‌خواهند که افراد متمول که در اطرافیان خود می شناسند که قصد فروش زمین، ملک یا کارخانه به آنها معرفی کنند. آنها ادعا می کنند که قصد خرید دارند و با قیمت هایی خارج از عرف و بسیار زیاد، قصد خرید املاک آنها را دارند. منتها با پولی که در حساب خود در خارج از ایران دارند و در آن حساب به صورت میلیون دلاری یا یورویی پول دارند.

ارتباط گیری با این افراد به چندین ماه میرسد و با ترفند اینکه راه های مختلفی را بمنظور انتقال پول به ایران امتحان میکنند جلب اعتماد می نمایند. حتی مدارکی از موجودی پول خود را نیز نشان می دهند.

آنچه باید بدانید این است که این افراد با جلب اعتماد و خواستن حساب های ارزیی که به صورت آیپی به آیپی (IP to IP bank Transfer) امکان انتقال داشته باشد را جذب می کنند. و در ابتدا حتی این اطمینان را به شما می دهند که تا پولی که واریز کردیم برداشت نشد اصلا ملکی را به نام نماینده اینها در ایران منتقل نکنند. در واقع همه این موار، حرف هایی پوچ و قول هایی دروغ است. آنها با کسب اعتماد و فرسایشی کردن مذاکره و رد و بدل کردن پیام ها، در انتها شما را راضی می‌کنند که ضمانتی بابت انتقال در ابتدا به نام نماینده اینها بکنید. یا از اصطلاحاتی از قبیل دیپوزیت و این حرف ها ملک، اموال و پول شما را به غارت می‌برند.

توصیه

توصیه ما به عزیزانی که با موضوعاتی از این قبیل برخورده اند و یا با افرادی از طریق اینترنت و یا پیام در شبکه های اجتماعی روبرو شده اند که ادعاهای انتقال پول های باد آورده به شما را دارند، باور نکنید و همیشه احتیاط لازم را به کار ببرید. تا امروز که شرایط اقتصادی جامعه مناسب نیست و بسیاری افراد در حسرت زندگی های آسوده به سر می برند با طمع و دلخوشی، گیر این افراد نیفتید. این کلاه برداران دست رنج شما، زمان و انرژی شما، اندوخته و یا سرمایه ایی که با زحمت طی سالیان بدست آورده‌اید را به سادگی مال خود می‌کنند.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (8 نظر، میانگین: 4,25 از 5)
مشاوره تبلیغات

6 دیدگاه

  1. مهدی 24 مارس 2022
    • علی کریمی 3 آوریل 2022
  2. سروش 10 آوریل 2022
    • علی کریمی 11 آوریل 2022
  3. محمد 27 آوریل 2022
    • علی کریمی 28 آوریل 2022

دیدگاه خود را بنویسید