بازاریابی گوگل چگونه کار می کند

بازاریابی گوگل یا گوگل مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

یکی از روش‌های بازاریابی بسیار مناسب که امروزه خیلی مورد توجه قرار گرفته، بازاریابی گوگل است. گوگل مارکتینگ بستر جستجوهای فراوانی از سرتاسر دنیا بوده و برای هر مشکل و هر سوال، پاسخ و راهکار دارد. تصور کنید، تبلیغ در این شبکه گسترده، چقدر مخاطب برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در ادامه این مطلب به بررسی یکی از روش‌های مستقیم تبلیغ در گوگل و بازاریابی از این روش پرداخته‌ایم. همچنین با گوگل ادز، یا تبلیغات گوگل که جهت بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر آشنا خواهیم شد؛ همراه ما بمانید.

چگونه در گوگل بازاریابی کنیم؟

یکی از باارزش‌ترین منابع بازاریابی در اینترنت با بیش از یک میلیارد بازدیدکننده در هر ماه، گوگل است. اگر آغاز به جستجوی تبلیغات آنلاین کرده‌اید، احتمالاً درباره ارزش استفاده از گوگل در بازاریابی خبر دارید. در این موتور جستجو روش‌های مختلفی برای بازاریابی وجود دارد.

گوگل علاوه بر موتور جست‌وجوی قدرتمند خود، صاحب کمپانی‌های بزرگ دیگر، نظیر یوتیوب نیز است. از طرفی با در اختیار داشتن یک صفحه نمایش گسترده، شامل تعداد زیادی وب‌سایت مرتبط، روشی بهینه و پربازده برای کسب مخاطب هدفمند است.

در حالی که استراتژی‌هایی مانند بهینه‌سازی موتور جست‌وجو یا سئو می‌توانند کمک زیادی به تولید بازدهی برای تجارت شما کنند، سر راست‌ترین راه بازاریابی از طریق Google، استفاده از تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC است.

اما گوگل مارکتینگ انجام می‌شود؟ چطور می‌شود از آن استفاده کرد؟ در ادامه اصول تبلیغات PPC و نحوه آغاز کار با آن را در این نوشتار، مرور خواهیم کرد.

تبلیغات PPC چیست؟

تبلیغات PPC

قبل از اینکه بتوانیم به بازاریابی گوگل بپردازیم، ابتدا باید مشخص کنیم تبلیغات PPC یا تبلیغات کلیکی چیست. در اینجا یک نمای کلی از آنچه که گوگل مارکتینگ، انجام می‌دهد، خواهیم داشت:

تبلیغات PPC در کجا نمایش داده می‌شوند؟

PPC، تبلیغات محصولات شما را در جستجوی گوگل و صفحات وب نمایش می‌دهد. با جست‌وجو در Google می‌توانید نمونه‌ای از شکل ظاهری آن را مشاهده کنید. حتماً تجربه داشته‌اید که با جستجو برخی کلمات، نتایج متفاوتی را مشاهده کنید.

متفاوت نه از نظر موضوع، بلکه از نظر ظاهری. یک یا چند لینک نتیجه که بالاتر از سایر نتایج هستند و با عنوان AD یا آگهی، برچسب گذاری شده‌اند. وقتی روی این لینک‌ها کلیک کنید، به یک صفحه تبلیغاتی وارد خواهید شد. این تبلیغات، همان تبلیغات PPC هستند.

با تبلیغات PPC به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید؟

مقصود PPC، تولید بازدیدکنندگان واجد شرایط با هدف قرار دادن آنها به وسیله محتوای مربوطه است. بازدیدکنندگان واجد شرایط، افرادی هستند که به احتمال زیاد محصولات شما را می‌خرند یا از خدمات شما استفاده می‌کنند. تبلیغات PPC به شما کمک می‌کند تا با این افراد ارتباط برقرار کنید و آنها را وادار کنید تا از محصولات شما دیدن کرده و در مرحله بعد، خرید کنند.

محتوای مربوطه، یعنی محتوایی که با کلمات کلیدی سرچ شده، مطابقت داشته باشد. در بازاریابی گوگل، می‌توانید از کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن مخاطب مناسب استفاده کنید. وقتی محتوایی مربوط به سرچ انجام شده، به عنوان تبلیغ نمایش داده شود، احتمال کلیک روی آن، بسیار بیشتر است.

PPC چگونه کار می‌کند؟

در ادامه درباره روش کار PPC صحبت خواهیم کرد:

پلت فرم گوگل ادز

گوگل ادز

بستر اصلی بازاریابی گوگل یا گوگل مارکتینگ مربوط به PPC، گوگل ادز است مگر اینکه به دنبال ایجاد PPC در جایی غیر از Google مانند Bing باشید. گوگل ادز، مرکز اصلی برای مدیریت PPC در کل موتور جست‌وجو است. حال باید برویم سراغ اینکه:

برای اینکه با گوگل ادز کار کنید، ابتدا باید بفهمید چه کلمات کلیدی را می‌خواهید هدف بگیرید. کلمات کلیدی باعث می‌شوند تا تبلیغ شما در نتایج مربوطه نشان داده شود. با استفاده از ابزارهایی مانند Keyword Planner می‌توانید کلمات مربوط به محصولات یا خدمات خود را بیابید.

در گوگل ادز، می‌توانید کلمات کلیدی انتخابی خود را پیشنهاد دهید. برای اطمینان از اینکه بودجه خود را هدر نخواهید داد، می‌توانید برای هر کلمه کلیدی حداکثر پیشنهاد تعیین کنید. به همین دلیل توصیه می کنیم آموزش کامل تبلیغات گوگل که توسط پایگاه دانش جی ادز تولید شده را با دقت مطالعه نمائید.

هنگامی که مجموعه اولیه کلمات کلیدی خود را انتخاب کردید، چند تبلیغ برای هدف قرار دادن آنها ایجاد کنید. این تبلیغات باید شامل عنوان و متاتگ‌هایی باشند که در نتایج جست‌وجو و صفحات فرود نشان داده می‌شوند.

هر زمان کسی کلمه کلیدی پیشنهادی شما را جست‌وجو کند، Google Ads بررسی خواهد کرد که بالاترین پیشنهاد ‌دهنده برای آن کلمه کلیدی کدام است. اگر برنده شوید، Google تبلیغات شما را بالاتر از نتایج جستجوی اصلی قرار خواهد داد. زمانی هزینه تبلیغات گوگل را پرداخت می‌کنید که شخص روی لینک شما کلیک کند.

تبلیغات PPC خود را بهینه کنید

  • کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب کنید: کار خود را با انتخاب کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن تبلیغات گوگل آغاز کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی انتخابی، به آنچه می‌فروشید مربوط هستند.
  • قصد کاربر را در نظر بگیرید: این نکته به استفاده از محتوای مرتبط، وابسته می باشد. باید با علت اینکه چرا کاربران در جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر شما هستند، آشنا باشید. بدانید که آنها به دنبال چه هستند، بنابراین می‌توانید محتوایی که می‌خواهند را برایشان تولید کنید.
  • ایجاد یک تجربه کاربری خوب: متقاعد کردن افراد به کلیک روی لینک، پایان کار نیست. بعد از این هدف، باید آنها را مجاب کنید تا از شما خرید کنند. بهترین تجربه کاربری ممکن را ایجاد کنید. از تاکتیک ‌هایی مانند طراحی وب خوب (و دوباره محتوای مرتبط) استفاده کنید تا مردم خرید کنند.
  • بازدید کنندگان را دوباره هدف بگیرید: اگر کسی اولین بار خرید نمی‌کند، نگران نباشید. اگر برای جمع‌آوری ایمیل افرادی که روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند از فرم‌های ضبط ایمیل استفاده کنید، بعداً می‌توانید با تبلیغات مشوق، دوباره آنها را هدف بگیرید. درباره ریمارکتینگ گوگل ادز بیشتر بدانید.
  • کمپین خود را کنترل کنید: هنگامی که چند تبلیغ PPC ارائه دادید، نتایج فوری کمپین‌های PPC خود را مشاهده خواهید کرد. اما پس از ایجاد، آن را نادیده نگیرید. بلکه مدام آن را کنترل کنید تا بدانید چه چیزی برای شما سودمند است و چه چیزی سودمند نیست.

نکات نهایی درباره بازاریابی گوگل یا گوگل مارکتینگ

در این نوشتار به بررسی ساده‌ترین روش بازاریابی گوگل یا گوگل مارکتینگ پرداختیم. روش پرداخت به ازای هر کلیک یا تبلیغات PPC. در این روش، لینک تبلیغ شما، برای کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده، در صفحه اول و بالاتر از نتایج اصلی نشان داده می‌شود. زمانی که کاربر روی لینک کلیک کند، شما موظف به پرداخت هزینه هستید.

این روش، برای دریافت مخاطبان و بازدیدکنندگان هدف بسیار مناسب است. چون شما با استفاده از کلمات کلیدی گوگل ادز، اقدام به انتشار تبلیغ می‌کنید. در نتیجه کسانی روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند که حقیقتاً خواستار محصول یا خدماتتان هستند.

خوشحال می شویم که نظرات و تجربیات شما در زمینه گوگل مارکتینگ را بدانیم. ما همیشه برای کمک به کسب درآمد بیشتر شما از تبلیغات در کنارتان خواهیم بود.

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عالی است

ممنون از نظرتون

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.