Alexa

استفاده از الکسا پرو برای بررسی رتبه و عملکرد سایت

منوی سایت الکسااگر وبلاگنویس و یا وبمستر باشید از اهمیت رتبه الکسا برای جذب تبلیغات اطلاع دارید. برای داشتن سایتی سودآور بایستی رتبه الکسای خوبی داشته باشید. اما همه داستان الکسا به رتبه‌دهی سایت‌ها ختم نمی‌شد. الکسا دارای بخشی به نام Alexa PRO هست که دارای امکانات بسیار مفیدی برای سایت‌های تجارت الکترونیک و رتبه های برتر الکسا است. برای استفاده از الکسا پرو بایستی اشتراک ماهانه آن را تهیه کنید که هزینه اشتراک آن از 9.99 دلار تا 149 دلار متغیر است. با داشتن اکانت الکسا پرو می توانید سایت رقبای خود را به طور کلی آنالیز کنید که در این پست سعی داریم نگاهی اجمالی به این ابزار قدرتمند بیاندازیم.

پس از ورود به پنل کاربری الکسا، می‌توانید منویی در سمت چپ صفحه مشاهده کنید که امکان دسترسی به امکانات و بخش‌های مختلف سایت الکسا را فراهم کرده است.

Workspace یا میز کار

Workspace میز کار و به اصطلاح داشبورد الکسا می باشد. میز کار برای استفاده از الکسا از اهمیت بالایی برخوردار است. این بخش شامل قسمت‌هایی برای وارد کردن کلمات کلیدی و سایت‌هایی است که می‌خواهیم در تاریخچه آنالیز وجود داشته باشند و بتوانیم به آنها دسترسی سریع داشته باشیم.

داشبورد سایت الکسا

نام سایت – Your Site
سایت الکسا

در این قسمت سایت ثبت شده در هنگام ثبت نام را می توانید آنالیز کنید (به طور مثال سایت g-ads.org در هنگام خرید اکانت ثبت شده است) با کلیک بر روی آن، به مرور گزینه های موجود در این بخش می پردازیم.

Overview: بررسی کلی سایت.

Performance: عملکرد صفحات داخلی سایت.

Uptime: عملکرد سرور در این این قسمت ثبت و گزارش دهی می‌شود. (به طور مثال Down شدن سایت به تاریخ و ساعت)

Search: ورودی هایی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت می‌شوند.

Social: ورودی هایی که از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت می‌شوند.

Link: در این بخش ورودی هایی که از طریق بک لینک وارد سایت شده اند را می‌توانید مشاهده کنید.

اکانت الکسا

صفحه link خود شامل اطلاعات زیر است:

Website: سایت‌هایی که از آنها ورودی داشته اید.

Referral Count: تعداد بازدیدی است که از این سایت جذب کرده اید.

Percent of Link Referrals: درصد بازدید از این سایت را نمایش می‌دهد. (در مقایسه با دیگر لینک‌ها)

Direct: ورودی مستقیم به سایت را نمایش می‌دهد، به این معنا که کاربران آدرس سایت را تایپ کرده و وارد شده اند.

Engagement: مربوط به آمارهای Bounce Rate می‌باشد.

Subdomains: آمار بازدید ساب‌دامین‌ها را نمایش می‌دهد.

Mobile: آمار ورودی هایی که از طریق موبایل و تبلت وارد سایت شده اند در این قسمت قابل مشاهده است.

Top content: صفحات محبوب با توجه به درصد Bounce Rate کمتر و همچنین تعداد بازدید آن صفحه.

Location: موقعیت مکانی بازدیدکنندگان

سایت الکسا موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان

بررسی سایت – Site Audits

آرشیو گزارشات الکسا و امتیازدهی بر اساس فاکتورهای سئو داخلی، کیفیت لینک‌های خارجی، امنیت، تگ‌های HTML و دیگر موارد، این امتیازدهی از 100 نمره و بر اساس حروف الفبای انگلیسی می باشد (A: بهترین امتیاز). بررسی سایت یکی از بهترین قسمت های استفاده از الکسا پرو به شمار می رود.

گزارش الکسا

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید یک گزارش برای سایت g-ads.org ایجاد شده است. (با توجه به اینکه سایت جی ادز به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است تنها یک سابقه برای آن ایجاد شده است.) با کلیک بر روی دکمه view می توان جزئیات تکمیلی را مشاهده و نواقص را بهبود بخشید.

ابزارهای سئو یا SEO Tools

Competitor Keyword Matrix: در این بخش میتوانید با وارد کردن سایت خود و رقیبان‌تان، وزن و محبوبیت کلمات کلیدی را مشاهده و بهبود بخشید.

Competitor Backlink Checker: آنالیز رقابت در بک‌لینک‌گیری مربوط به این بخش است. به طور مثال: همان طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، لیست سایت‌هایی که به زودفود و چیلیوری لینک داده اند قابل مشاهده می‌باشند. همچنین قسمتی برای دانلود فایل اکسل این گزارش وجود دارد که می توان آدرس لینک داده شده را نیز کلیک و صفحه آن را مشاهده نمود.

مشاهده بک لیک‌ها در الکسا

 

Keyword Difficulty Tool: با وارد کردن سایت خود در این بخش می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت خود را مشاهده و مقدار محبوبیت آن را بسنجید.

Keyword Share of Voice: محبوب‌ترین سایت‌ها بر اساس یک کلمه کلیدی. استفاده از الکسا پرو باعث می شود که امکانات بیشتری نسبت به نسخه معمولی داشته باشید. به عبارت دیگر سایت‌هایی با بیشترین سهم از کل ورودی‌های گوگل برای یک کلمه کلیدی را در این بخش می‌توانید مشاهده کنید.

سایت های محبوب برای کلمات کلیدی در الکسا

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، سایت های محبوب در کلمه کلیدی “موبایل” به ترتیب لیست شده اند.

On-Page SEO Checker: در این قسمت می توانید سئو داخلی سایت خود را مورد بررسی قرار دهید همچنین الکسا مطالبی جهت بهبود این موضوع به شما ارائه می دهد.

استفاده از الکسا پرو برای تحقیق درباره رقبا – بخش Competitive Research

Site Overviews: وارد کردن سایت مورد نظر و آنالیز آن. این قسمت در حالت رایگان الکسا نیز موجود است با این تفاوت که در صورت استفاده از الکسا پرو شما اطلاعات بیشتری در دست خواهید داشت که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اطلاعات سایت در الکسا

بعد از وارد کردن سایت بخش هایی نمایش داده می‌شوند که به ترتیب به آنها می‌پردازیم، به طور مثال سایت آپارات را وارد کردیم و اطلاعات آن را مشاهده می‌کنیم.

Global Rank رتبه جهانی و Rank in Iran رتبه داخلی (در ایران) آن می‌باشد.

با کمی اسکرول به پایین موقعیت مکانی کاربران نمایش داده می‌شود.

رتبه سایت در الکسا

در بخش بعدی اطلاعات مربوط به میانگین Bounce Rate، میانگین تعداد بازدید صفحات و میانگین مدت زمان حضور کاربران در سایت قابل مشاهده و اندازه گیری است.

اطلاعات سایت در الکسا

در عکس زیر بیشترین و محبوبترین کلمات کلیدی که باعث شده کاربران بر روی لینک های آپارات در جستجوهایشان کلیک کنند را می‌توانید ببینید. در اکانت رایگان شما فقط 5 کلمه کلیدی را می توانید مشاهده کنید که در اکانت پرو الکسا محدودیتی وجود ندارد و شما تمامی کلمات کلیدی که با آن وارد سایت رقیب شما شده اند را می توانید ببینید.

بررسی سایت در الکسا

و در پایان می توانید سایت هایی که به آپارات لینک داده اند را مشاهده و بررسی نمایید. در اکانت الکسا پرو شما با کلیک بر روی گزینه Click Linking more می توانید تمامی لینک های داده شده به سایت مورد نظر خود را مشاهده و آنالیز کنید.

الکسا چیست

قسمتی هم برای ثبت سایت خود وجود دارد که می توانید دو لینک از سایت قدرتمند الکسا به وبسایت خود بدهید همراه به توضیحات و اطلاعات تکمیلی (مشابه تصویر پایین)

درج مشخصات سایت در الکسا

Site Comparisons: آنالیز و مقایسه چند سایت کنار هم.

مقایسه سایت ها در الکسا

Audience Overlap Tool: در این بخش استفاده از الکسا پرو می‌توانید یک سایت را وارد و سایت های مرتبط و به نوعی رقیب آن را مشاهده کنید. (رتبه جهانی این سایت ها هم ذکر شده است)

مشاهده سایت های رقیب

Sites Linking In: نمایش سایت های که به سایت مورد نظر شما لینک داده اند. به طور مثال همان طور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید ما سایت دیجی کالا را وارد کردیم و سایت هایی که به دیجی کالا لینک داده اند در لیست قابل مشاهده است، قسمت Site آدرس سایت و Global Rank رتبه آن می باشد، بدین گونه است که می توان اعتبار لینک های داده شده را مورد بررسی قرار دهید همچنین از قسمت Page می توانید صفحه اصلی لینک داده شده را مشاهده نمایید.

بک لینک

Site Keywords: محبوب‌ترین کلمات کلیدی یک سایت که کاربران بیشتری را جذب کرده است در این بخش قابل نمایش است. به طور مثال سایت دیجی کالا با کلماتی که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید بیشترین ورودی را جذب کرده است، در قسمت Keyword کلمه جستجو شده مورد نظر و در قسمت % of Search Traffic درصد ورودی را می توان مشاهده کرد.

به نوعی این روش برای رقبای دیجی کالا می تواند کاربردی باشد به این منظور که بیشترین کلمات ورودی را مشاهده و استرتژی های خود را مبتنی بر این گزینه ها در سایت خود بهبود ببخشند. بخش کلمات کلیدی سایت یکی از مهترین بخش ها برای استفاده از الکسا پرو به شمار می رود.

کلمه کلیدی

Find Sites: مرتبط ترین سایت ها با کلمه کلیدی انتخابی شما، به طور مثال: با جستجوی کلمه “فروشگاه اینترنتی” اطلاعاتی مانند عکس زیر را می‌توانید مشاهده کنید:

آموزش الکسا

Top Sites: برترین وبسایت ها در رتبه بندی الکسا (بر اساس رتبه جهانی و محلی و همچنین دسته بندی مورد نظر) می توان مشاهده نمود که البته به تازگی در نسخه رایگان تنها 50 سایت اول را نمایش می دهد و در اکانت پولی آن تا 500 سایت برتر قابل مشاهده می باشد.

Alexa Browser Extension: برای نصب افزونه الکسا در مرورگر خود، می توانید از این بخش اقدام کنید.

ویدیوهای آموزش الکسا منتشر شد.

14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خیلی به دردمون خورد، مچکرم

خیلی عالی

ممنون از مطالب سایت خوبتون

عالی

ممنون از شما و مقاله خیلی خوبتون . عالی بود

ممنون از شما عالی بود

ممممممممنون

با سلام وقت بخیر
سوالی داشتم از خدمتون
ایا ثبت سایت در الکسا پولی شده ؟
متاسفانه من هر کار کردم سایت ثبت کنم
از من پول می خواست .
ممنونم از پاسخگویی تون

سلام وقت بخیر کد اکانت الکسا رو چجوری می شه از الکسا گرفت
یک کد js است که در هدر سایت قرار می دهیم

سلام من اکانت پرمیوم رو از شما خریداری کردم از کجا میتونم لینک بدم به سایتم و لوگو و توضیحات رو بذارم

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.