مارکتینگ استک به رشد پایدار کسب و کارتان کمک می‌کند

متخصصان عزیز در زمینه بازاریابی، تیم بازاریابی شما در شش ماه آینده چه شکلی خواهد بود؟ یک سال بعد چطور؟ به تیم بازاریابی خود چند نفر اضافه خواهید کرد؟ به چه ابزار، سیستم و داده جدیدی نیاز دارید؟ سؤالات بالقوه زیادی وجود دارد که شما می‌توانید در مورد آینده تجارت خود فکر کنید، اما یک چیزی وجود دارد که شما به طور حتم با آن مواجه خواهید شد؛ بیشتر. داده های بیشتر، تعداد متخصصین بیشتر، پردازش بیشتر، مشکلات پیچیده تر و سؤالات بیشتر درباره امنیت و حریم خصوصی داده ها.

به عنوان صاحب پشته فناوری (tech stack) شرکت‌های خود، این به عهده شماست که آینده شرکت خود را با کسب اطلاعات بیشتر تضمین کنید، نه فقط امروز بلکه برای هر مرحله ای که تیم شما در آن قرار دارد، ازهمین لحظه تا رسیدن به لحظه‌ای که خواهد آمد!

حقیقت “بیشتر”

واقعیت این است که هیچ روش خارج از چارچوبی وجود ندارد که به شما در آماده سازی بیشتر کمک کند. شرکت شما منحصر به فرد  است و پشته بازاریابی یا همان مارکتینگ استک (marketing stack) بی نقص شما دقیقاً مانند سایر افراد به نظر نمی‌رسد. این زمانی است که شما باید ابزارهای مناسب فناوری را برای تیم خود انتحاب کنید، سپس آنها را به گونه ای  تنظیم کنید که تیم آینده شما بتواند از آن استفاده کند و آن را بفهمد.

همه این‌ها، به اطمینان از بازده مثبت سرمایه گذاری در بازاریابی شما کمک می‌کند. (احتمالا شما هم به این فکر می‌کنید که چه اشتباهاتی می‌تواند رخ دهد، درست است؟)

نگران نباشید – ما هم در این مرحله بودیم. تیم عملیات بازاریابی‌مان با سه برابر کردن اندازه تیم بازاریابی خود در طی سه سال، بسیار با چالش “بیشتر” آشنا است. ما در طول این مسیر چیزهای زیادی آموختیم. بنابراین شش دیدگاه را از کارشناسان HubSpot جمع آوری کردیم تا بپرسیم که آنها هنگام رشد پشته فناوری (tech stack) بازاریابی خود می خواستند چه چیزی را بدانند.

1. سیستم ها را ساده نگه دارید.

آیا اصل” ساده نگهش دار احمق” (keep it simple, stupid) را شنیده اید؟ (KISS). این اصطلاح که در ابتدا توسط یک مهندس هوافضا در نیروی دریایی ایالات متحده ابداع شده است، بیان می‌کند که سادگی بالاترین سطح پذیرش و تعامل کاربر را تضمین می‌کند. این اصطلاح اغلب در طراحی نرم افزار به کار می رود، به عنوان مثال، جایی که افزایش تدریجی توابع و دستورالعمل‌ها می‌تواند محصولات را با گذشت زمان غیرقابل کنترل کند.

چگونه می توانید از ادامه این اتفاق در شرکت خود جلوگیری کنید؟ استراتژی فعلی خود را روی کاغذ بنویسید و ارزش هر مرحله از فرآیند خود را با تیم رهبری خود مرور کنید. در نظر بگیرید که چه فرآیندهایی می‌توانند با کارآیی بیشتری انجام شوند و چه عواملی می‌توانند حذف  شوند. مارك متكوف، مدیر عملیات بازاریابی HubSpot می‌گوید: “راننده شماره یك سیستم های تجاری پیچیده، قوانین پیچیده تجارت است.”

اگر شما بتوانید استراتژی‌های بازاریابی خود را تا حد امکان ساده کنید، پس بدون توجه به نحوه ساخت سیستم های خود، در مسیر درست حرکت خواهید کرد.

2. راه حل های میان مدت را هدف قرار دهید.

در دنیای ایده آل، هر تصمیمی که امروز در مورد مارکتینگ استک (Marketing Stack) خود می گیرید، برای تیم شما بدون عیب و نقص و به طور یکپارچه در سال‌های آینده کار خواهد کرد. اگرچه در واقعیت، احتمالاً شما در طی چند سال آینده ده‌ها بار سیستم را تغییر خواهید داد. شما نباید در مورد انتخاب فناوری ابدی (پایدار) خود نگران باشید، اما به دنبال ابزاری هم نباشید که در 6 ماه منسوخ شود.

هدف برای میان مدت است. هزینه های سیستم های سوئیچینگ هرگز کمتر نبوده است، با تشکر از ظهور پایگاه های ذخیره سازی داده مانند پلت فرم های داده مشتری که سیستم‌های فرانت آفیس (front-office) و راه حل های iPaaS هستند که به شما امکان می دهند که ارائه دهندگان سیستم‌های فرانت آفیس (front-office)  را برای انتقال آسان داده ادغام کنید.

3. اول استراتژی، بعد فناوری .

با رشد شرکت ها، می توان برای حمایت از فرآیندهایی که هنوز در حال تکامل هستند، به فناوری متکی باشیم. معمولاً این اتفاق زمانی می افتد که تیمی ابزارهای قدرتمندی را که پتانسیل زیادی دارند، به کار می‌گیرد و آنها سعی می‌کنند سیستم های خود را در اطراف آن قالب بندی کنند.

تیم عملیات بازاریابی HubSpot نیز این اشتباه را مرتکب شده است و با یک پیامد مهم: آنچه مارکتینگ استک واقعا قدرتمند را از هم جدا می کند فقط مربوط به فناوری نیست.

کری هریینگتون ، تحلیلگر عملیات بازاریابی، توضیح می دهد: “این ابزارها ، خود به تنهایی  شما را موفق نمی کنند، بلکه نحوه استفاده از آنها است که مهم است.”کری با بسیاری از کسانی که درحال ساخت پشته های فناوری خود بودند، مشورت کرده است. او به آنها آموخت كه در مورد پشته تكنولوژی خود نه به عنوان نيروگاه پشت سيستم هايشان بلكه به عنوان یک خودرو برای اجرای كارآمد و مؤثر استراتژی های خود فكر كنند. او می گوید اگر هنوز استراتژی خود را توسعه می‌دهید، سعی کنید پشته فناوری خود را ترسیم و تجسم کنید. این به  شما فرصتی می دهد تا در مورد هر ابزاری و هدفی که در آن ارائه شده است، جایی که همپوشانی یا تکراری در ابزارهای شما وجود دارد به طور جدی فکر کنید. برای الهام گرفتن از مسابقه “Stackies” بازدید کنید.

4. همه چیز را مستند کنید، مستندسازی را به خوبی انجام دهید.

تصور کنید در حال پختن مرغ کاری هستید و سپس در کابینت ادویه تان را باز می‌کنید و متوجه می شوید که هیچ چیزی در کابینت برچسب گذاری نشده است. همه ی ادویه ها در  قوطی‌های یکسان و هم رنگ قرار دارند و هیچکدام برچسب اسم یا تاریخ انقضایی ندارند. انجام  این پروژه بدون وجود یک حس بویایی قوی قابل توجه، آسان یا لذت بخش نخواهد بود. این همان چیزی است که می‌خواهیم، اگر طی سال‌ها، فرآیندها و داده‌های شما به درستی مستند و مکتوب نشده باشند، در صورتی که بخواهید کار را به تیم دیگری بسپارید چه اتفاقی می‌تواند بیافتد؟

عدم مستندسازی در بین شرکت های در حال رشد یک امر متداول است. توجه کنید که هرچه پایگاه داده شما بیشتر رشد کند و سیستم‌های شما کامل تر شود، آشفتگی‌ها و مشکلات یکپارچگی داده ها نیز بیشتر می‌شود و باعث  سردرگمی شما خواهد شد.

خیلی‌ها به سادگی مرحله مستندسازی را بی‌خیال می‌شوند. چه کسی می‌خواهد داده ها و گزارش ها را مستند کند؟ چه کسی زمان کافی برای مستندسازی دارد، در حالی که می‌تواند روی مسائل مدیریتی وقت بگذارد؟

توصیه می‌کنیم شما هم به خاطر تیم آینده تان و سلامت روانی خودتان در آینده، مطمئن شوید که وقت کافی برای مستندسازی و ایجاد پایه و اساس معماری داده می‌گذارید.

مگی باتلر، مدیر ارشد توانمندسازی بازاریابی می گوید:

من نمی توانم به شما بگویم که چند بار مجبور شدیم سوابق تغییرات و داکیومنت‌ها را مرور کنیم یا در چند سال اخیر چند بار پیرامون یک موضوع تفسیر و بررسی انجام داده ایم. اگر کسی چیزی را مستند و مکتوب نکند، واقعاً کار سخت خواهد شد.

یکی از منابع فوق العاده  با ارزش هر استارت آپ و شرکتی که به رشد آن می‌تواند کمک کند اسناد و مدارکی است که توسط مهندسان ساخته می‌شود و به زبان ساده نحوه کارکرد سیستم و کدها را  توضیح می‌هد. هدف این است که این سطح از مستندات در کلیه برنامه ها گسترش یابد و برای تمامی افراد تیم به راحتی در دسترس باشد.

5. راه حل های نقطه ای در خدمت یک هدف هستند.

راه حل نقطه‌ای، در واقع محصول یا خدماتی است که یک نیاز بسیار خاص در یک شرکت بازاریابی را برطرف می‌کند. گاهی اوقات، شما فقط به یک قطعه نرم افزار نیاز دارید تا یک کار خاصی را به طور عالی انجام دهید. خوب تا اینجا مشکلی نیست. اما این را به خاطر داشته باشید که هر قطعه ای که به زیرساخت های خود اضافه می کنید، با خطرات مربوط به انطباق، چالش های فنی، نگهداری و تعمیر و مدیریت عمومی همراه است و باید این خطرات را در نظر بگیرید.

با دقت به این نکته توجه کنید که آیا نیاز است که  آن  را در پشته فناوری خود ادغام کنید یا خیر. گاهی اوقات راه حل های نقطه ای فقط در سیلو ها (silo) به خوبی کار می‌کنند.

اگر راه حل نقطه ای در پشته فعلی خود دارید، به این فکر کنید که چگونه می توانید از آن در مقیاس بزرگتر استفاده کنید؟ چگونه با سایر فن آوری های شما ارتباط برقرار می کند، و برای حفظ آن چه کارهایی باید انجام دهید؟

6. هدف سهولت در استفاده است، اما ضرورت ها را فدا نکنید.

گزینه ها و انتخابات زیادی خارج از اینجا وجود دارد – بنابراین به کمتر از چیزی که نیاز دارید راضی نشوید. در پایان روز شما باید سیستمی را انتخاب کنید که یادگیری و استفاده از آن برای تیم تان ساده و قابل فهم باشد، اما هنوز  هم فرصت و  انعطاف پذیری لازم را برای انجام کارها دارید.

چالش موجود در ابزارهای اتوماسیون بازاریابی امروزی این است، که آن ها تنها در 2 سطح قابل ارائه هستند. به عبارت دیگر این نوع سیستم ها یا سطح  قدرت صاحب سرمایه را در نظر می‌گیرند یا سطح راحتی مصرف کننده را و هیچ گاه هر دو سطح را همزمان با هم ارائه نمی دهند. در نتیجه، بسیاری هنوز هم درگیر سرمایه گذاری ابزار های گران قیمت، بیش از حد پیچیده و کم مصرف هستند – که این  موجب می شود شما زمان زیادی را صرف سیستم کنید به جای آن که این زمان را برای مشتریان خود بگذارید و به آن ها رسیدگی کنید.

با وجود تمام ابزارهایی که امروزه موجود است، دیگر نیازی به استفاده از نرم افزار های قدیمی، سنگین، پیچیده و وقت گیر نیست. ما معتقدیم که برای به دست آوردن قدرت، نیازی به قربانی کردن بهره وری ندارید، زیرا بهترین ابزارها قدرت و سهولت استفاده را  با هم ترکیب می کنند.

هنگامی که به جای مدیریت نرم افزار خود روی خوشحال کردن مشتریان خود و ایجاد تجربیات عالی تمرکز می کنید، رشد بهتری خواهید یافت.

“بیشتر” و “بیشتر” یک چیز فوق العاده است.

افزودن “بیشتر” می‌تواند وحشتناک باشد ، اما “بیشتر” به این معنی است که شما در حال رشد بیشتر هستید. این لحظه بهترین زمان برای حرفه ای شدن در زمینه بازاریابی است. با داشتن سرمایه  قدرتمند فناوری که هم اکنون در دسترس است رشد مارکتینگ استک شما با داشتن یک رهبر باهوش و با استفاده از یک استراتژی مناسب در آن، راحت تر از همیشه است. ما معتقدیم که این نکته از هر چیزی  مهم تر و واجب تر است برای هر تجارتی که در حال رشد است. به همین دلیل شما باید انتظار بیشتری از نرم افزار بازاریابی خود و پشته فناوری (tech stack) که با آن ساخته اید داشته باشید. به این فکر کنید که تیم آینده شما ممنون شما خواهد بود.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (به این پست امتیاز دهید)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید