10 نمونه موثر استراتژی بازاریابی جاویژه یا گوشه‌ای

ضرب‌المثلی با این عنوان وجود دارد که “اگر در حال صحبت با همه هستید، در واقع با هیچ کس حرف نمی‌زنید.” این حرف شاید نسبت به گذشته، بیشتر صحت داشته باشد. تبلیغات در بازاریابی انبوه و کمپین‌های بازاریابی نیز همین‌گونه هستند و در واقع، تبلیغات برای هرکسی انجام می‌گیرد. از این رو، واقعا نمی‌توانند به عنوان کمپین‌های هدفمند درنظر گرفته شوند. در ادامه 10 نمونه موثر بازاریابی جاویژه یا گوشه ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در جامعه برخی شعارهای تبلیغاتی وجود دارند که همه‌ ما با آنها آشنا هستیم.

 • “بیشتر بخواه و کمتر پرداخت کن.”
 • “با لذت برانید.”
 • “همه جا در دسترس شماست.”
 • “وقتی در کنار ما هستید، یک خانواده هستیم.”

آیا با این شعارهای تبلیغاتی آشنا هستید؟ چه بخواهید چه نخواهید، با آنها مواجه شده‌اید. (محض اطلاع شما، اگر با این شعارها آشنایی ندارید، به ترتیب شعارهای شرکت Target، BMW، Visa و Olive Garden هستند.)

بازاریابی انبوه (Mass Marketing) برای هر محصول یا خدماتی مناسب نیست. ابزارهای بازاریابی مدرن از نظر قابلیت، تغییر و تحول یافته و همچنین هزینه‌ آنها به نحوی کاهش یافته‌است؛ به طوری که پیام‌های بازاریابی نسبت به گذشته، در ابعاد گسترده‌تری منتقل می‌شوند. اما این موضوع، همانند یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. اینکه تبلیغات در دسترس افراد زیادی قرار می‌گیرد، بسیار عالی است اما گاهی اوقات بهتر است که بازاریابی و تبلیغات، برای یک گروه خاص و به خوبی انجام گیرد.

اگر هدف شما یکی از مولفه‌های بازار یا یک زیرمجموعه باشد و تمامی تلاش‌های خود را در این قسمت خاص به کار بگیرید، بنابراین برای محصول یا خدمات خود، یک آشیان (Niche) یا گزینه‌ مورد نظر انتخاب کرده‌اید.

در بازاریابی جاویژه یا گوشه‌ای (Niche Marketing)، که شما استراتژی‌های خاص خود را در آن به کار گرفته و آنها را برای مخاطبین گزینشی خود معرفی کرده‌اید، چند مزیت مهم و کلیدی وجود دارد. از این رو باید به سوالات زیر پاسخ دهیم. چه کسانی، چه چیزهایی، چه زمانی، در چه مکانی، به چه دلیل و چگونه باید آشیان یا گزینه‌ موردنظر را انتخاب کنیم؟

چگونه نیچ (Niche) خود را بیابیم؟

برای دستیابی به پاسخ این سوال نیاز است اطلاعات کاملی از موارد زیر داشته باشید. با جواب سوالات زیر است که می توانید نیچ خود را بیابید. بنابراین از شما می خواهیم با دقت موارد زیر را مطالعه نمائید. یافتن بازاریابی جاویژه یا گوشه ای روش های متعددی دارد. همچنین به آن بازاریابی نیچه نیز گفته می‌شود.

مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟

بازاریابی جاویژه (Niche Marketing) شاید در مجموع به معنای استراتژی یا راهکار برای هدف قراردادن بخش‌های خاصی از بازار باشد و پیام‌هایی را به اشتراک می‌گذارد که با مخاطبین خاص همسو و هم‌جهت باشد. بازار جاویژه یا هدف موردنظر را می‌توان با نگاه به اطلاعات جمعیت‌شناختی (سن، جنسیت، وضعیت تاهل)، سرگرمی‌ها، موقعیت شغلی، میزان درآمد، مرحله‌ زندگی (دانشجوی دانشگاهی، پدر یک کودک، بازنشته)، موقعیت جغرافیایی و غیره پیدا کرد.

هدف مورد نظر چه چیزهایی هستند؟

بازاریابی جاویژه یا گوشه ای، بیش از حد متمرکز و شخصی‌سازی شده است. البته شاید به معنای تاثیرگذاری بیش از حد نیز باشد چرا که مردم، شخصی‌سازی را دوست دارند.

چه زمانی باید هدف مورد نظر را پیدا کرد؟

در هر زمانی باید این کار را انجام داد! هنگامی که یک شرکت راه اندازی شده و یا از نو ساخته می‌شود، از راهکارهای بازاریابی جاویژه استفاده کنید چرا که بازار جاویژه یا همان هدف مورد نظر، دقیقا همان چیزی است که یک برند به آن نیاز دارد.

در چه جایی باید هدف مورد نظر را پیدا کرد؟

راه‌های بسیار زیادی از جمله، به صورت آنلاین، به صورت شخصی، گفتاری، از طریق ایمیل یا پیام کوتاه وجود دارد که می‌توان این کار را انجام داد. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که تعامل شخصی باید بیشترین تاثیر را داشته باشد. بنابراین راهکارهای بازاریابی جاویژه یا گوشه ای به صورت شخصی و گفتاری (دهان به دهان) نتایج بیشتری را در بر خواهند داشت.

چرا باید هدف مورد نظر خود را پیدا کرد؟

برندهایی که از بازاریابی جاویژه استفاده می‌کنند، ممکن است که بازار هدفی را با موفقیت شناسایی کنند که به صورت منفعل عمل می‌کند یا در حال خدمت رسانی نمی‌باشد و یا ممکن است برندها متوجه شوند که محصولات یا خدماتشان به نحوی تبلیغ و یافت می‌شود که فروشندگان از آنها اطلاعی ندارند.

این کار اغلب توسط شرکت‌های فروش مستقیم به مشتری (D2C companies) صورت می‌گیرد. می‌توان از آگهی‌های بازرگانی، شرکت‌های تازه‌تاسیس فروش کفش، سایت فروش etsy و از این موارد استفاده کرد.

چگونه باید مخاطب هدف خود را پیدا کرد؟

روش‌های زیادی برای اجرای بازاریابی جاویژه وجود دارد. از جمله‌ی این روش‌ها می‌توان به کمپین های بازاریابی دهان به دهان ارسال ایمیل مستقیم، پیام‌ها در شبکه‌ اجتماعی، ایونت‌ها یا رویدادهای هدفمند اشاره کرد. بیایید به برخی از نمونه‌های موفق در بازاریابی جاویژه یا گوشه ای اشاره‌ای داشته باشیم. برخی از این برندها برای شما آشنا هستند و برخی دیگر ممکن است شما را غافلگیر کنند.

10 نمونه‌ی موفق بازاریابی جاویژه یا گوشه ای

 1. شرکت Pabst Blue Ribbon

یکی از موفق‌ترین نمونه‌های بازاریابی جاویژه یا گوشه ای، یک کمپین “زیرزمینی” بود که دوباره احیا شد و برند قدیمی خود را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت. این کمپین با استفاده از پیک‌های دوچرخه‌ای و همچنین “هیپسترها” در پورتلند آغاز به کار کرد.

هیپسترها معمولا نوشیدنی‌های متنوعی مصرف می‌کردند و در مورد این برند (Pabst Blue Ribbon) حرف می‌زدند. شرکت Pabst Blue Ribbon در مورد نحوه‌ رفتار آنها شنید و از طریق یک مدیر بازاریابی با طرفداران خود در پورتلند ارتباط برقرار کرد.

این مدیر بازاریابی، از این فروشگاه‌ها بازدید کرد و به آنها برچسب‌های تبلیغاتی خود (مانند سنجاق و جاکلیدی منقش به لوگوی خود) را داد و اینجا بود که شرکت Pabst Blue Ribbon، اسپانسر ایونت‌ها یا رویدادهای کوچک مانند مسابقات دوچرخه سواری شد و اکثر دوست‌داران این برند، در این مسابقات شرکت کردند.

این شرکت به طور خاص، رویکردی آهسته، سنجیده و آرام را در پیش گرفته بود. اخبار منتشر می‌شد و اطلاعات مشابهی از شهرهای دیگر وجود داشت که این فعالیت را شروع کرده بودند. شرکتی که حتی خود را رقیبی برای برندهای بزرگ مانند Anheuser – Busch و Coors نمی‌دید، اکنون شاهد افزایش فروش خود شده‌بود. این برند، بازار جاویژه یا بازار هدف خود را پیدا کرده بود و با این کار جان تازه‌ای گرفته بود. این شرکت امروزه نیز، کمپین خود را ادامه می‌دهد.

 1. فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods

احتمالا فکر نمی‌کردید که فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods، یک کسب‌وکار جاویژه باشند. در واقع این فروشگاه‌ها، مصرف‌کنندگان آگاه و سرمایه‌دارانی که سلامتی و رفاه برایشان اهمیت دارند را هدف قرار می‌دهد. البته همه مردم نمی‌خواهند تمام حقوق خود را صرف خرید خواروبار کنند، بنابراین این فروشگاه‌های زنجیره‌ای نوعی بازار جاویژه یا بازار هدف به حساب می‌آید.

هدف فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods، فروش مواد غذایی کاملا اورگانیک و طبیعی می‌باشد که در هیچ کجای دیگر آن را پیدا نمی‌کنید. این هدف همچنان ادامه دارد و این فروشگاه‌ها، امروزه میزبان رویدادهایی هستند که در آن محصولات جدید معرفی می‌شوند و این برند، وجهه خود را به عنوان یک تجربه خرید لوکس حفظ می‌کند.

خریداران بابت ارائه‌ی محصولات با کیفیت، به برندها اطمینان دارند. در واقع یکی از دلایل اینکه شرکت آمازون، فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods را خریداری کرد، دسترسی به مشتریان و به خصوص وفاداری و قدرت خرید آنان بود.

 1. شرکت Square

حتما با شرکت Square که لوگو سفید و سیاه مربعی شکل دارد آشنا هستید که از طریق آن، کسب‌وکارهای کوچک، سازمان‌های غیردولتی و افراد مستقل تراکنش‌های کارت اعتباری خود را در تلفن همراه یا تبلت خود انجام می‌دهند.

این شرکت یک نمونه‌ خوب در بازار جاویژه یا Niche Market است که برای انجام تراکنش‌ها، نیازی به پرداخت هزینه به شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی کارت اعتباری نمی‌باشد اما می‌توان از قابلیت‌های این شرکت برای خدمت‌رسانی به مشتریان استفاده کرد.

این شرکت نمونه خوبی از “خدمت مناسب در زمان مناسب” می‌باشد. مشتریان کسب‌وکارهای کوچک، شرکت Square را می‌شناسند و به آن اطمینان دارند (به خصوص از زمانی که تا به امروز هیچ گونه اطلاعاتی از سوی آنها درز نکرده‌است) و از اینکه رسیدهای آنها به صورت ایمیلی ارسال می‌شود، قدردان هستند.

این شرکت، مجموعه‌ مشتریان خود را گسترش داده و اکنون سخت‌افزار و خدمات دیگری را نیز ارائه می‌دهد. این شرکت با قدرت بخشیدن به کسب‌وکارهای کوچک، رشد عظیمی پیدا کرده است.

 1. کتاب‌فروشی Powell’s Books

کتاب فروشی Powell’s Books، معروف به کتاب‌فروشی مستقل و افسانه‌ای، در دنیای آنلاین امروزی به یک کسب‌وکار جاویژه تبدیل شده‌است. این کتاب‌فروشی، هم کتاب‌های جدید و هم کتاب‌های دست دوم را در فروشگاه‌های منتخب خود به فروش می‌رساند؛ فروشگاه‌هایی بسیار بزرگ که برای پیداکردن کتاب مدنظر خود و عبور از قفسه‌های کتاب، به نقشه نیاز خواهید داشت.

نمونه بازاریابی جاویژهاین کتاب‌فروشی به جای اینکه با دنیای اینترنت مبارزه کند، از آن استفاده کرده و از طریق شبکه‌های اجتماعی و به همراه هشتگ‌های مرتبط با کتاب، یک برنامه تعاملی را راه‌اندازی کرده است. کتاب‌فروشی Powell’s Books به انبوهی از مباحث و فروم‌های آنلاین در مورد کتاب‌ها کمک کرده و همچنین از رویدادهای محلی، نویسندگان و دست‌اندرکاران این رویدادها حمایت می‌کند. این کتاب‌فروشی به دلیل تخصص در هدف قراردادن و بازار جاویژه، در تمام کشور معروف است.

 1. فیسبوک (Facebook)

صبر کنید! فیسبوک یک محصول جاویژه یا هدف نیست! در حالت فعلی خود اینگونه نیست، اما خدمات گزینشی و کاملا هدفمندی را راه‌اندازی کرده است. در واقع فیسبوک یک سایت آنلاین برای دانشجویان هاوارد بود تا ارتباط برقرار کنند و عکس‌های خود را به اشتراک بگذارند.

پس از موفقیت در دانشگاه هاروارد، فیسبوک در تمامی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های سرتاسر آمریکا گسترش یافت و سپس به یک پلتفرم شبکه‌ اجتماعی منحصر بفرد که امروزه آن را می‌شناسیم، تبدیل شد و اکنون در دسترس تمامی افراد در سرتاسر جهان قرار دارد.

فیسبوک یک نمونه‌ واقعی از نحوه‌ استفاده و بهره‌برداری از محصولات یا خدمات در یک گروه کوچکی از کاربران و سپس تعمیم و راه‌اندازی آن در بین خیل عظیمی از مخاطبان می‌باشد. نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد این است که فیسبوک، یک ابزار خوب برای اجرای بازاریابی، محصولات یا خدمات جاویژه می‌باشد.

 1. سایت TaskRabbit

همه چیز از سرویس و خدمت‌رسانی به مادران اهل بوستون شروع شد که سرشان شلوغ بود و در کارها و فعالیت‌های روزانه‌ خود به کمک نیاز داشتند. هدف اصلی این بود که یک فروم برای کسانی که به کمک نیاز دارند و کسانی که می‌توانند کمک رسانی کنند، تشکیل شود. از اسباب‌کشی گرفته تا حمل و نقل هرچیزی که فکرش را بکنید در TaskRabbit وجود داشت.

با تعریف و تمجید از سهولت استفاده و تنوع جذاب در خدمات ارائه شده، مجموعه‌ کاربران آن افزایش یافت. این سایت با ادامه‌ اهداف خود، دامنه‌ی فعالیت خود را به آرامی به شهرهای دیگر نیز گسترش داد. پس از بررسی ارزش پیشنهادی و رفع هرگونه مشکل، این سایت نمونه‌ دیگری از توسعه‌ موفقیت‌آمیز یک سرویس و کسب مخاطبان بیشتر می‌باشد.

 1. شرکت Under Armour

آیا می‌دانستید که ایده این برند چه زمانی به ذهن بنیان‌گذار آن، که یک بازیکن سابق فوتبال بود، خطور کرد؟ در واقع، او به لباسی نیاز داشت که پس از چند دقیقه‌ بازی، خیس عرق نشود. او با استفاده از مواد خاص، لباس جذب و چسبانی را ساخت که خشک می‌ماند. او برای تولید 500 لباس، چند هزار دلار سرمایه‌گذاری کرد و آنها را به هم‌تیمی های سابق خود داد تا لباس‌ها را استفاده کنند و آنها نیز این لباس‌ها را دوست داشتند.

اخبار این اتفاق پیچید و مردم خواستار تعداد بیشتری از این لباس ها شدند. در نتیجه، این شرکت شروع به کار کرد. از آن زمان به بعد، این شرکت انواع بسیار زیادی از لباس‌ها و کفش‌ها ورزشی را تولید کرده است اما هدف آن، انتخاب بازار جاویژه یا مورد نظر می‌باشد. به عبارت دیگر هدف این شرکت، کسانی است که نمی‌خواهند در هنگام ورزش، لباسشان خیس عرق شود.

 1. شرکت‌های Casper و Purple

این دو شرکت، در واقع دو برند پیشرو در فروش مستقیم و آنلاین تشک به مشتریان هستند که فروشگاه تشک “middle man” را حذف کرده‌اند. شرکت Casper در ساخت تبلیغات خلاقانه و آنلاین به موفقیت رسید و توانست ترافیک ورودی به سایت‌های مرتبط و همچنین سایت خود روانه کند، حتی در زمانی که محتوای مرتبط با تشک را منتشر نمی‌کرد.

شرکت Purple نیز وبسایت و محتوای خود را راه‌اندازی کرد تا تبلیغات هدفمند به بازدیدکنندگان ارائه کند. به علاوه، این شرکت یک صفحه‌ مخصوص “کوپن” ایجاد کرد تا مشتریان بالقوه، سایت را برای پیدا کردن تخفیف در محصولات ترک نکنند.

نمونه بازاریابی جاویژه

موفقیت این دو برند ثابت کرد که محتوای خلاقانه به جای تمرکز بر افزایش میزان فروش، می‌تواند پاسخ‌دهنده‌ کلیه درخواست‌ها و نیازها باشد. جستجوکنندگان اینترنتی که مقالاتی را در مورد انواع تشک‌ها خوانده و قصد خرید تشک جدید داشته‌اند، احتمالا این کسب‌وکارهای جاویژه را به خاطر دارند.

 1. شرکت Lefty’s San Francisco

این شرکت، یک فروشگاه اختصاصی برای فروش محصولات برای افراد چپ‌دست است که در واقع یک بازار جاویژه و هدفمند می‌باشد. اگرچه برخی از این محصولات خاص نیستند (مثلا فنجان قهوه برای افراد چپ‌دست)، اما برخی از محصولات هستند که فقط مخصوص افراد چپ‌دست ساخته شده‌اند.

این شرکت، فقط یک فروشگاه خرده‌فروشی در سان‌فرانسیسکو است اما به صورت آنلاین نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. به علاوه، این شرکت از کلمات کلیدی خاص استفاده کرده تا رتبه‌ خود را در نتایج جستجو گوگل بهبود بخشد و از تبلیغات گوگل نیز بهره برده‌است. شرکت Lefty’s به دلیل تلاش‌های گسترده‌اش، به یک منبع متخصص در حوزه‌ی محصولات مخصوص افراد چپ‌دست تبدیل شده‌است.

 1. شرکت Vermont Wooden Toys

شرکت اسباب بازی Vermont Wooden Toys بیش از 45 سال است که در حال تجارت و انجام کسب‌وکار است. تمامی اسبا‌ب بازی‌ها این شرکت دست ساز هستند و توسط مالک و بنیان‌گذار آن ساخته می‌شوند. تمامی آنها از محصولات چوبی طبیعی هستند و برای ساخت 125 اسباب‌بازی مختلف، از هیچ رنگ و لکه‌ای استفاده نمی‌شود.

اگر چه اسباب بازی‌های چوبی همیشه محبوب بوده‌اند، اما این شرکت در نتیجه‌ اتفاقی که سال 2007 افتاد و به دلیل استفاده از رنگ‌های سرب‌دار و آهنربای موجود در اسباب بازی‌ها که منجر به خفگی می‌شد، در کانون توجهات قرار گرفت و بسیاری از مردم به محصولات این شرکت علاقمند شدند. این شرکت با وجود وبسایت کوچکی که دارد، یک سیستم سفارش‌گیری قدیمی دارد و پرداخت تنها از طریق PayPal صورت می‌گیرد.

به علاوه، علی رغم اینکه این شرکت، هیچ شبکه‌ اجتماعی و یا تبلیغاتی ندارد، خانواده‌ها نگران ایمنی محصولات و این حجم از میزان فروش آنها هستند. محبوبیت این شرکت اسباب بازی، با گسترش مصرف‌گرایی آگاهانه و تمایل به خرید محصولات داخلی آمریکایی همچنان ادامه دارد.

نمونه بازاریابی جاویژه

قدرت بازاریابی جاویژه یا نیچ مارکتینگ

تاکنون چه چیزهایی را آموخته‌ایم؟ امیدوارم متوجه شده‌باشید که تلاش‌های بازاریابی جاویژه یا نیچ مارکتینگ، می‌توانند ابزار قدرتمندی برای کسب‌وکارهایی باشند که بر بازار ویژه و خاص تمرکز دارند. راهکارهای آنلاین و گفتاری (دهان به دهان)، عوامل محرک و قدرتمندی در موفقیت هستند و باعث می‌شوند تا شرکت‌های کوچک، بازار هدف خود را پیدا کرده و با آن تعامل داشته باشند.

کمپین‌های هدفمند تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل می‌تواند به سازمان‌های کوچک تا بزرگ کمک کنند تا مخاطبان خود را هدف قرار دهند. در حقیقت، گوگل ادز باعث تسهیل در ساخت و اجرای کمپین‌های بازاریابی جاویژه یا گوشه ای می‌شود، بدون اینکه از اهداف کلی و بزرگتر خود دور شوند. بنابراین اگر می‌خواهید در حوزه ویژه خود تبلیغات آنلاین را شروع کنید، برای کسب مشاوره می‌توانید با جی‌ادز تماس بگیرید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.