تبلیغات یوتیوب

راهنمای تبلیغات ویدئویی در یوتیوب

همانطور که می دانید یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ بعد از موتور جستجوی گوگل است. به همین خاطر باید این سایت به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال در نظر گرفته شود. در حقیقت روش های مختلفی برای تبلیغ در یوتیوب وجود دارد. برای اینکه بتوانید در این سایت به خوبی تبلیغ کنید سعی می کنیم در مقاله امروز به سوالات شما در مورد یوتیوب و نحوه تبلیغ در آن پاسخ دهیم. اگر اهداف تبلیغاتی همچون افزایش آگاهی از برند یا تغییر درک مشتری از برند را در ذهن دارید، یوتیوب می تواند برای استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بسیار مفید واقع گردد.

آیا تبلیغات در یوتیوب گران قیمت است؟

به کمک قابلیت TrueView در تبلیغات یوتیوب که از طریق گوگل ادوردز انجام می‌شود، می توانید اطمینان حاصل کنید که تنها به هنگام کلیک یا تماشای آن از طرف کاربر هزینه ای را پرداخت می کنید. این موضوع می تواند فرصتی برای افزایش آگاهی از برند ایجاد نماید. به طور کلی، تبلیغ در یوتیوب بسیار ارزان تر از شبکه جستجوی گوگل ادوردز است.

چه نوع تبلیغاتی را می توان در یوتیوب انجام داد؟

تبلیغات در یوتیوب

تبلیغ In-Stream:

تبلیغ In-Stream تبلیغات ویدئویی هستند که قبل یا در طول نمایش سایر فیلم های ویدئویی در یوتیوب در اختیار کاربر قرار می گیرند. بعد از 5 ثانیه، کاربر می تواند از این تبلیغ عبور کند و آن را ببندد، اما شما به عنوان تبلیغ کننده تنها زمانی هزینه پرداخت می کنید که کاربر 30 ثانیه یا بیشتر از آن، تبلیغ موجود را تماشا کرده است. زمانی که فیلمی را در یوتیوب  تماشا می کنید متوجه این نوع تبلیغ خواهید شد. بیشتر برندهای بزرگ از آن استفاده می کنند. این موضوع بدین معنی است که چنین تبلیغی برای ایجاد اعتماد بسیار مفید است.

تبلیغ In-Slate:

این نوع تبلیغ در ابتدای محتوای یوتیوب نمایش داده می شود که حدود 10 دقیقه یا کمی طولانی تر از آن است. این نوع تبلیغ را می توان بین سه تبلیغ مختلف انتخاب کرد یا تنها یک نوع تبلیغ را مشاهده نمود. تبلیغ کننده تنها زمانی هزینه پرداخت می کند که کاربر واقعا ویدئوی موجود را تماشا کرده باشد.

تبلیغ In-Search:

این تبلیغ بسیار شبیه تبلیغ متنی در گوگل ادوردز است و زمانی ظاهر می شود که فردی در یوتیوب به جستجوی فیلم موردنظر خود می پردازد. تبلیغ In-Search در بالا و سمت راست صفحه نتایج ویدئو ظاهر خواهد شد. درست همانند سایر فرمت های تبلیغاتی True-View، تنها زمانی هزینه پرداخت می شود که کاربر ویدئوی موجود را انتخاب کند و به تماشای آن بپردازد.

تبلیغ In-Display:

این نوع تبلیغ با سایر فرمت های تبلیغاتی در یوتیوب متفاوت است، زیرا موکدا تبلیغ شما را در سایت یوتیوب به نمایش در نمی آورد. این تبلیغ ممکن است در کنار محتوای یوتیوب به نمایش درآید که در سایر سایت هایی که بخشی از شبکه نمایش گوگل هستند تعبیه شده است. همانند تبلیغ True-View طبیعی در یوتیوب، تنها زمانی که تبلیغ توسط کاربر دیده شود هزینه ای پرداخت می گردد.

چه کسانی تبلیغ مرا مشاهده خواهند کرد و آن ها به دنبال چه نوع محتوایی هستند؟

نوع هدف گیری که برای تبلیغ در یوتیوب مدنظر قرار می دهید همانند سایر تبلیغات نمایشی است:

هدف گیری جمعیتی (سن/جنسیت) :

هدف گیری جمعیتی باید به همراه سایر هدف گیری ها همچون هدف گیری کلمات کلیدی یا موضوع متنی مورد استفاده قرار گیرد. اگر محصولات یا خدمات شما برای جمعیت خاصی مفید باشد، می توانید این گزینه را علاوه بر سایر روش های هدف گیری انتخاب کنید. اگر جمعیتی وجود دارد که نمی خواهید محصولات خود را برای آن ها نمایش دهید می توانید آن ها را از لیست خود مستثنی سازید. همچنین شما می توانید برای یک جمعیت خاص که ممکن است به محصول شما مرتبط باشند، مزایده خود را افزایش دهید. هدف گیری جمعیتی زمانی ایده آل است که برند شما به نوع جمعیتی مدنظر مرتبط است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از اوقات گوگل سن و تمایل افراد را با هم اشتباه می گیرد.

هدف گیری طبقه بندی تمایل افراد:

این گزینه با هدف گیری موضوع متفاوت است زیرا بر اساس تمایل افراد خواهد بود. همانند هدف گیری جمعیتی، توصیه می شود از این گزینه به همراه سایر روش های هدف گیری همچون کلمات کلیدی یا موضوع استفاده کنید.

هدف گیری موضوعی:

هدف گیری موضوعی در مورد موضوعات صفحه شماست. به عنوان مثال شما می توانید همه صفحاتی که به موضوع زیبایی مرتبط هستند را هدف قرار دهید. این بهترین روش برای اطمینان حاصل کردن از این است که محتوای تبلیغ شما  به خدمات یا محصولاتتان مرتبط است.

هدف گیری کلیدواژه های متنی:

این گزینه نوع سنتی تبلیغ نمایشی است که در آن شما می توانید کلمات کلیدی را مشخص کنید و به گوگل اجازه دهید تبلیغتان را در همه محتواهایی که به آن کلیدواژه مرتبط است نمایش دهد. این گزینه با عنوان هدف گیری خودکار متنی نیز شناخته شده است.

جای دهی مدیریت شده:

اگر دوست دارید صفحات خاصی از یوتیوب را هدف قرار دهید می توانید از جای دهی مدیریت شده برای لیست کردن صفحات خاصی که می خواهید تبلیغ‌تان در آن نمایش داده شود استفاده نمایید. اگر فکر می‌کنید آن صفحه خاص برای شما موثر خواهد بود یا به تبلیغتان مرتبط است این گزینه یک شیوه هدف گیری بسیار مفید خواهد بود. با این‌حال اگر صفحه ای بسیار محبوب است یا تبلیغ کنندگان زیادی بر روی آن سرمایه گذاری می‌کنند باید مطمئن شوید که مزایده شما رقابتی است. مستثنی کردن طبقه بندی ها و محتواهای خاص در یوتیوب شما را مطمئن می سازد که تبلیغ‌تان هرگز در کنار مواردی که به برند مرتبط نیست نمایش داده نمی شود. اگر دوست دارید تبلیغ شما در صفحه اصلی یوتیوب به نمایش در بیاید باید هزینه های بیشتری صرف کنید.

تبلیغ من در چه دستگاه هایی نمایش داده خواهد شد؟

شما می توانید تبلیغ خود را چه بر روی موبایل و چه بر روی دسکتاپ به نمایش در بیاورید. تبلیغ شما همچنین می تواند بر روی لپ تاپ و تبلت نیز به نمایش در اید.

آیا واقعا افراد بعد از دیدن تبلیغ در یوتیوب به سایت من سر می زنند؟

تبلیغات یوتیوب بهترین روش برای به دست آوردن تعامل افراد یا محتوای موجود است. با اینحال اگر یک Call to action خوب در تبلیغ خود قرار داده باشید می توانید ترافیک را به سمت سایت یا کانال برند خود در یوتیوب هدایت کنید. کلیک بر روی سایت هزینه ای برای شما در پی نخواهد داشت زیرا در حال حاضر هزینه تماشای ویدئو را برای گوگل پرداخت کرده اید.

باید ویدئو بر روی یوتیوب باشد تا بتوان بر روی آن تبلیغ کرد؟

برای اینکه بتوانید ویدئویی را تبلیغ کنید لازم نیست آن را در سایت یوتیوب داشته باشید. با اینحال باید یک کانال یوتیوبی داشته باشید که راه اندازی و تنظیم آن بسیار آسان است. اگر تنها می‌خواهید با تبلیغ نمایشی تبلیغ کنید، نیازی به کانال نخواهید داشت.

 چگونه می‌توانم تبلیغی برای سایت یوتیوب ایجاد نمایم؟

لازم نیست تبلیغ تخصصی برای اینکار داشته باشید. حتی می توانید از فیلم هایی که با دوربین خود گرفته اید نیز استفاده کنید. اگر خودتان تبلیغ را فیلمبرداری کرده اید، گوگل توصیه می کند اطمینان حاصل کنید دوربین شما در جای ثابت قرار گرفته است و نمی لرزد.

به مخاطبان هدف خود بیندیشید و در مورد مشکلاتی که محصول یا خدمات شما آن را برطرف می سازد صحبت کنید. سعی کنید این موارد را در تبلیغ خود به تصویر بکشید.  قبل از اینکه بخواهید تبلیغات یوتیوبی خود را برنامه ریزی کنید به راهنمای فنی گوگل ادوردز نگاهی بیندازید تا اطمینان حاصل نمایید ایده تبلیغاتی تان قابل اجراست و طول ویدئو به درستی تنظیم شده است.

ویدئوهای موفق آن‌هایی هستند که برنامه‌ریزی درستی در پشت آن ها وجود دارد. شما می توانید به هنگام ویرایش ویدئوی خود در مورد مناسب بودن و نحوه تطبیق آن فکر کنید. اطمینان حاصل کنید که در انتهای ویدئوی خود یک Call to action واضح و شفاف دارید. برخی از ایده های موجود برای ویدئوی تبلیغی در برگیرنده موارد زیر است:

 • در مورد کسب و کار شما (کسب و کار شما چگونه آغاز به کار کرده است؟ ارزش های شما چیست؟)
 • رضایت نامه های مشتریان (صحبت های مشتریان خود را در مورد تجربه ای که از کاربرد محصولات و خدماتتان داشته اند به تصویر بکشید)
 • اطلاعاتی در مورد محصول (این گزینه زمانی که محصول شما کمی فنی است بسیار عالی خواهد بود.)

خوب حالا تنها کاری که باید انجام دهید انتشار ویدئو در سایت یوتیوب است.

بعد از اینکه ویدئوی خود را در سایت یوتیوب آپلود کردم چگونه باید تبلیغات خود را تنظیم نمایم؟

تبلیغات در یوتیوب

باید تبلیغ TrueView خود را در داخل رابط ادوردز تنظیم کنید. زیر تب ‘All online campaigns’ در سمت چپ صفحه نمایش می توانید All video campaigns’ را پیدا کنید. از این قسمت قادر خواهید بود بر روی دکمه سبز رنگ ‘+New video campaign’ کلیک کنید. سپس وارد بخش تنظیمات خواهید شد که در برگیرنده انتخاب روش هدف گیری مورد استفاده است.

یوتیوب چگونه بر روی تبلیغات ادوردز من تاثیر خواهد داشت؟

یوتیوب قادر است سایر تبلیغات شما را که در حال اجراست تکمیل نماید. این گزینه قادر است به همراه بازاریابی مجدد به خوبی کار کند زیرا قادر خواهید بود کاربرانی که قبلا از کانال یوتیوب شما بازدید کرده اند و در حال حاضر با محتوای آنلاین ویدئویی شما در حال تعامل هستند را دوباره بازاریابی کنید.

تجزیه و تحلیل و بهینه سازی تبلیغ و کانال یوتیوبی:

شما می توانید اطلاعاتی را در مورد عملکرد تبلیغ خود به دست آورید. برای اینکار باید به بخش گزارشات ادوردز و یوتیوب سری بزنید. اصلی ترین کاری که می توانید با این داده ها انجام دهید این است که بدانید کدام تبلیغ و هدف گیری موفق بوده است و در صورت موفق نبودن این تبلیغات، مواردی را تغییر دهید.

گزارش های ادوردز:

داده هایی که در بخش Report گوگل ادوردز و یوتیوب وجود دارد در برگیرنده موارد زیر است:

 • Impressions (بازدیدها) : thumbnail impressions زمانی هستند که موارد کوچک نشان داده شود و کاربر بر روی آن کلیک نماید.
 • بازدیدهای ویدئویی (Video impressions) تنها برای تبلیغات in-stream هستند.
 • Views: تعداد زمان هایی است که ویدئوی مورد نظر واقعا توسط کاربر دیده شده است.
 • کلیک هایی که بر روی سایت شما در تبلیغ انجام می شود رایگان است زیرا برای بازدید هزینه پرداخت کرده اید.
 • Video Played To اندازه ای است که نشان می دهد چند درصد از ویدئوهای شما توسط کاربران دیده شده است

یک قابلیت بسیار مفید در گوگل ادوردز این است که می توانید داده های خود را بر اساس فرمت تبلیغ بخش بندی کنید و در مورد اینکه چه نوع فرمتی بهترین تعامل را داشته است تصمیم بگیرید. شما همچنین می توانید بخش بندی را بر اساس نوع هدف گیری انجام دهید و ببینید چه نوع هدف گیری بهترین کارکرد را برای کمپین شما داشته است. بخش بندی بر اساس دستگاه نیز در دسترس کاربران قرار دارد. شما می توانید افزایش یا کاهش هزینه های صرف شده در دستگاه های موبایلی را مورد بررسی قرار دهید.

یوتیوب آنالیتیکس:

برای اینکه بتوانید داده های آنالیتیکی یوتیوب را مشاهده کنید باید وارد کانال خود شوید. این داده ها در یوتیوب قابل مشاهده است. مزیت کلیدی یوتیوب آنالیتیکس این است که می توانید به موارد فردی تبلیغ دسترسی پیدا کنید و بهترین مکان برای ارزیابی پیام رسانی در داخل کمپین های ویدئویی یوتیوب است. داده هایی که در این بخش قابل دسترس است در برگیرنده موارد زیر خواهد بود:

 • آن ها چگونه فایل های ویدئویی شما را پیدا می کنند؟
 • افراد در چه بخش هایی از فایل ویدئویی تعامل کرده اند؟ شما می توانید بر اساس این اطلاعات ویدئوی خود را بهبود ببخشید.
 • داده های جمعیتی
 • گرایش های بازدید کنندگان (بعد از تبلیغ، بازدید ویدئو بالا رفته است یا خیر)
 • مقایسه بازدید ها بر اساس ویدئوهای شخصی
 • منبع ترافیک: اگر تبلیغ شما بر روی سایت های GDN نشان داده شده باشد می توانید آن ها را به عنوان جای دهی مدیریت شده برای سایر تبلیغات نمایشی هدف قرار دهید.
 • پیگیری فایل های ویدئویی که مشترکین را به کانال یوتیوب هدایت کرده است.
 • تجزیه و تحلیل لایک ها، کامنت ها و اشتراک ها و ساخت تبلیغات خلاقانه
 • حتی می توانید فایل های ویدئویی که متعلق به شما نیست را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و ببینید رقبای شما در چه حوزه ای تبحر دارند و چه مخاطبانی از ویدئوهایشان بازدید کرده اند.

نکته مهم این است که به طور مستمر اکانت خود را به کمک ادوردز و یوتیوب تجزیه و تحلیل کنید و سپس آن را بهینه سازی نمایید تا بتوانید موارد مناسبی را هدف قرار دهید. تبلیغ در سایت یوتیوب قابلیت های زیادی در اختیار شما قرار می دهد و می توان از آن به نفع استراتژی بازاریابی آنلاین استفاده کرد. یوتیوب یک پلتفرم تبلیغاتی موثر است که راه اندازی و استفاده از آن بسیار ساده و آسان است. تبلیغ در یوتیوب یکی از روش‌های تبلیغات اینترنتی مقرون به صرفه نیز هست.

منبع: koozai

17 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما یوتوب طبق آماری که به بنده داده میگه شما برای تبلیغات انقدر پول پیش ما دارید چکونه میتوانم حساب باز کنم و این هزینه واریز کنه 152.22$

شما باید حساب در خارج از کشور داشته باشید یا اگر کسی رو دارید میتونین ادرس و شماره حساب اون رو بدید بعد یه کد فعال سازی به ادرسی که در خارج از ایران دارید میفرستند بعد شما کد رو وارد میکنید سپس یوتوپ این مبلغ رو سویفت میکنه به حساب شما،

سلام
من دارم برای نوکیا 8 تبلیغ میکنم
نمیدونم چه هزینه هایی رو در نظر بگیرم
فقط هم برای کشور هند میخوام
non-skippable in stream ro shoma midunin hazinash chejurie? va inke bad az un cost per click hast ke vasl she be landing page ya na?

با سلام
چگونه از داخل ایران در یوتیوب تبلیغات ویدیویی انجام بدهیم؟

سلام. ممنون از سایت خوبتون

سلام
خوبین
میخوام کانال یوتوب مو تبلیغ کنم
تا جایی که خوندم کلا گیج شدم
کسی هست که برام کمک کنه
ممنونم❤️?

سلام من چهار تا ویدیو چند دقیقه ای توی یوتیوب پست کردم که برای هر کدومشون نیاز به چند هزار بازدید دارم . چه جوری براشون تبلیغ کنم که تعداد بازدیدهاشون بره بالا لطفا راهنماییم کنید ممنون

سلام و عرض ادب خدمت آقا حسین

آقا ی سوال خ مهم ک میتونع آینده ی خیلی از ما جوونارو بسازع
ما ی چنل داریم تو یوتیوب
میخوایم تبلیغ بگیریم
اگ میشع هم توضیح بدید چطور و با چ شرایطی از خود یوتیوب تبلیغ بگیریم
و هم برای ویدئو هامون ک توش تبلیغ کنیم
و اینکع اگ چنتا نکتع هم راجع ب گرفتن ویوی بیشتر بگین ممنون میشم

#با_تچکر

درود
کار شما بسیار زیبا فنی و ساده بود خدا قوت

سلام شهرام جان. خوشحالیم که از خوندن مطلب لذت بردی

با عرض سلام و خسته نباشید
ببخشید اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید که چطور من یه تیکه از یه فیلم رو تبلیغ اول یه کانال دیدم بخوام اسم فیلم رو پیدا کنم/؟

با سلام دوست عزیز؛
معمولا آخر تبلیغات اسم فیلم رو میزنن ولی میتونید با سرچ کردن یکی از دیالوگ های تبلیغاتی که دیدید هم متوجه این موضوع بشید.

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.