آموزش شبکه های اجتماعی برای مبتدیان

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها

به راهنمای بازاریابی شبکه های اجتماعی برای افراد مبتدی خوش آمدید:

چه در حوزه شبکه های اجتماعی تازه کار باشید یا بخواهید خلا موجود در دانش خود را پر کنید، خوشحالیم که می‌توانیم به کمک این راهنما از شما حمایت نماییم.

همه ما به خوبی ارزش شبکه های اجتماعی را می دانیم. حوزه رسانه های اجتماعی بیشتر از آن چیزی که در ابتدا به نظر می آید، پیچیده است. استفاده از این شبکه ها بدون داشتن دانش کافی می تواند خسته کننده باشد. ایجاد شبکه ای که بتواند ارزش واقعی را برای شما فراهم آورد به کار زیادی نیاز دارد. اما لازم نیست نگران شوید.

ما در این راهنما به شما کمک خواهیم کرد. امیدواریم این راهنما یکی از کاملترین راهنماهای موجود برای بازاریابی شبکه های اجتماعی باشد. مهم نیست در چه سطح مهارتی قرار دارید، در این مقاله نکات مهمی را بیان خواهیم کرد که به شما کمک می کند حضور خود در رسانه های اجتماعی را بهبود ببخشید. خوب اجازه دهید کار خود را آغاز کنیم.

شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه  اجتماعی راهکاری است که افراد به کمک آن می توانند به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند و با  هم تعامل داشته باشند. با اینکه رسانه های اجتماعی از همان روزهای آغازین وب حضور داشته اند اما در 10 سال اخیر شاهد رشد فزاینده ای از محبوبیت و تعداد افرادی که از این رسانه ها استفاده می کنند بوده ایم.

به این خاطر به آن رسانه های اجتماعی گفته می‌شود که کاربر در یک بافت اجتماعی با آن تعامل دارند که می تواند در برگیرنده مکالمات، دیدگاه ها و سایر ارتباطات تولید شده توسط کاربر و تعاملات آن ها باشد. منتشر کردن محتوا در طول چند سال اخیر بسیار ساده تر شده است و همین امر استفاده از شبکه های اجتماعی را بهتر می‌کند.

کاربران غیر فنی که اطلاعات زیادی ندارند در حال حاضر می‌توانند محتوایی بر روی پلتفرم های در حال رشد همچون وبلاگ‌ها، شبکه های اجتماعی و غیره ایجاد کنند. دنیای وب امروزی از روش “یک به چند” به روش  تعاملی “چند به چند” تغییر یافته است و ما این موضوع را دوست داریم.

شبکه های اجتماعی چه هستند

برای کسب و کارها تغییر در مصرف وب و افزایش کاربرد رسانه های اجتماعی باعث ایجاد فرصت و البته مسئولیت شده است. مقدار داده هایی که از طریق شبکه های اجتماعی در اختیار مشتریان قرار می گیرد، باعث شده است بازاریابان وب با حوزه جدیدی از فعالیت روبرو شوند.

با اینحال می توان از طریق رسانه های اجتماعی پایه مشتریان سازمان را افزایش داد. اینجا دقیقا همان جایی است که مسئولیت آنلاین شما در قبال مشتریان شکل می گیرد. با تغییر رفتار آنلاین مشتریان، انتظارات آنها نیز تغییر خواهد کرد.

چه کسب و کار شما در حال تعامل و گوش دادن به شبکه های اجتماعی (Social listening) باشد و چه نباشد، مشتریان مکالماتی را در مورد عملکرد شما خواهند داشت. بهتر است شما نیز بخشی از این مکالمات باشید. درست است؟ مطمئنم شما نیز اینگونه فکر می کنید.

آیا شبکه های اجتماعی تنها یک مد زودگذر است؟

در طول چند سال اخیر، رشد بی سابقه ای در محبوبیت پلتفرم های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس، لینکداین، یوتیوب، پینترست و سایر موارد ایجاد شده است.

با وجود چنین رشدی می توان بیان کرد که حوزه رسانه های اجتماعی و دوران آن تازه آغاز گشته است و نیاز به این رسانه ها در کسب و کارها در طول زمان قوی تر خواهد شد. به همین دلیل بازاریابی شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید.

کل دنیا تحت تاثیر توسعه و انطباق تاکتیک های رسانه اجتماعی بوده است و آمارهای موجود این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

چرا کسب و کار من به بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز دارد؟

چه کسب و کار کوچکی داشته باشید وچه در حال اجرای کسب و کار محلی باشید یا شرکت بزرگ و جهانی را مدیریت نمایید، آمارهای موجود یک موضوع مهم را روشن می‌کند: مشتریان شما در دنیای آنلاین حضور فعالی دارند.

آن ها در کانال های اجتماعی با دوستان، همکاران و سایر برندها تعامل دارند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز، توصیه ها و سرگرمی هایی را به دست آورند. اگر کسب و کار شما پاسخی برای این نیاز مشتری نداشته باشد، رقبا جایگاه موجود را از آنِ خود خواهند کرد. بنابراین، نیاز است که بازاریابی شبکه های اجتماعی را به استراتژی های خود اضافه کنید.

در این شرایط رقبای موجود مشتریان را تحت کنترل خود در می آورند. ده ها فرصت برای افزودن ارزش وجود دارد و یکی از این فرصت ها ایجاد ارتباطی است که بتواند به ساخت روابط بین مشتری و برند کمک کند.

ارتباط آن ها بنیان و اساسی را ایجاد می‌کند که بعد از مدتی بخشی از دارایی های بازاریابی شما خواهد شد. به این دارایی بزرگ حمایت مشتری از برند می گویند. از آنجایی که بیشتر تجربه های مشتریان بر روی وب استوار است، شبکه های اجتماعی برندها را قادر می سازد در تجربه آنلاین مشتریان خارج از کانال های ارتباطی معمولی، شرکت کنند.

چرا از شبکه های اجتماعی استفاده کنیم

اگر بتوانید با مشتریان خود در ارتباط باشید، حمایت شما به دنیا یادآوری می کند که چه کارهایی را انجام می دهید و شما چه کسی هستید.

با رسانه های اجتماعی تجربه کاربری مناسبی بسازید

حمایت و پشتیبانی چیزی نیست که بتوانید آن را با صرف هزینه خریداری نمایید. حمایت با گذشت زمان و با تعامل مثبت و مستمر با مشتریان به دست می آید. این موضوع از طریق تجربه موفق حاصل می شود و با ارائه خدمات ارزشمند به مشتریان کسب خواهد شد.

حمایت یکی از بحث های مهم در حوزه شبکه های اجتماعی است و از طریق حمایت تلاش های شما بزرگ می شود و رشد می کند. این موضوع نشان می دهد که برند شما کارهای بسیار جالبی انجام می دهد که مشتریان را وادار به سخن گفتن در مورد آن می نماید.

این موضوع باعث می شود افراد نظرات و عقاید خود را به اشتراک بگذارند و از تجربه هایی که با شما داشتند در شبکه های اجتماعی صبحت کنند. این اشتراک گذاری بهترین بازاریابی برای برند است.

شناسایی مخاطبین

شناسایی حامیان بالقوه اولین مرحله خوبی است که پیش روی دارید. شما می توانید از ابزارهای اجتماعی، داده های موجود در سایت، داده های مربوط به مشتریان و حتی مشاهدات خود برای کمک به درک مشتریان از برند استفاده کنید.

باید بدانید چه چیزی برای این حامیان بالقوه اهمیت دارد. آن ها به دنبال چه چیزی هستند؟ آیا به دنبال شناخت هستند؟ دوست دارند به حجم وسیعی از اخبار یا محتوای جدید دست پیدا کنند؟ نوع حامیانی که برند شما جذب می کند را شناسایی نمایید و روش هایی را برای به دست آوردن حمایت این افراد کشف کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر روابط جامعه شما به صورت طبیعی ایجاد خواهد شد. با اینکه دانش برند و پژوهش در مورد آن افراد را به ارتباط تشویق می کند و به آن ها کمک می کند بهترین قدم ها را بردارند اما ساخت روابط زمانبر خواهد بود.

طرفداری در شبکه های اجتماعی - بازاریابی شبکه های اجتماعی

عبور از وب منفعل به وب تعاملی تغییرات زیادی را ایجاد کرده و تاثیرات زیادی بر روی نحوه ارتباطات افراد با هم داشته است. این موضوع بر روی نحوه اجرای کسب و کارها نیز تاثیر داشته است. در این مرحله از بازی، باید بگوییم که حضور در وب برای موفقیت کسب و کار ضروری است.

اگر مکالمات آنلاین مشتریان خود را نادیده بگیرید یا مسیر دیگری را انتخاب کنید، نمی توانید در این مسیر به سمت جلو حرکت کنید.

از این فرصت برای نزدیک تر شدن به مشتری و مخاطب خود استفاده کنید. با شیوه معتبرتر و بهتری به افراد دسترسی پیدا کنید، ترافیک اصلح تری وارد سایت کنید، اتوریتی برند خود را افزایش دهید، با افرادی که بر روی رفتار مشتریان تاثیر می گذارند ارتباط داشته باشید و داده های مورد نیاز برای تصمیم گیری بینش محور برای کسب و کار را به دست آورید.

چگونه شبکه های اجتماعی در میان سایر کانال های بازاریابی می توانند سکوی پرشی برای موفقیت باشند؟

به خاطر داشته باشید که تجربه مشتریان یا آغاز برند با توییتر، فیس بوک یا وبلاگ نخواهد بود. بازاریابی شبکه های اجتماعی باید برند فعلی شما را مستحکم تر سازد و باعث بهبود آن شود.

تلاش هایی که برای بازاریابی شبکه های اجتماعی انجام می دهید باید بخشی از فعالیت های دیگر شما باشد. تبیین صدای شرکت و به اشتراک گذاری آن در رسانه های اجتماعی، فرصت های منحصر به فردی را در تمامی کانال های بازاریابی داخلی همچون سئو، برندینگ، روابط عمومی، فروش و موارد دیگر باز خواهد کرد.

روابط:

ارتباطات در شبکه های اجتماعیبرای اینکه بتوانید بیشترین استفاده را از رسانه های اجتماعی داشته باشید، ساخت روابط با آن را اولین هدف خود قرار دهید. این موضوع برای افرادی که به معیارها و سنجش های ملموس و سنتی عادت کرده اند کمی غیر عادی خواهد بود.

اما یک قدم به عقب برگردید و نگاهی به تصاویر بزرگ تر داشته باشید. روابطی که با مشتریان ایجاد می شود می تواند بنیان و اساس سایر جنبه های کسب و کارتان باشد و آن را تقویت نماید. پرورش و تقویت روابط زمانی که به خوبی انجام می شود می تواند فرصت های زیادی در اختیارتان بگذارد و اینکار به خوبی در شبکه های اجتماعی قابل اجراست.

کانال های اجتماعی دیوارهای بین افراد را از بین برده است. در سال 2011، فیس بوک داده هایی را منتشر کرد که نشان می داد کاربران آن به طور متوسط 3.74 درجه از هم جدا بودند و با کاربرد این پلتفرم به هم نزدیک تر شده اند. در سال هایی که این مطالعه انجام می شد، شبکه های اجتماعی رشد بیشتری پیدا کردند. این موضوع بسیار جالب است و رسانه های اجتماعی برای چنین اتفاقی بسیار معتبر گشته اند.

برخی از سئوکاران و متخصصان روابط عمومی که موفقیتی دارند، اعتبار خود (حداقل بخشی از آن) را از روابطی که در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند به دست آورده اند. اگرچه این افراد در کارهایی که انجام می‌دهند خوب هستند، اما روابط بزرگ‌تر تلاش های آنان را مستحکم تر کرده است. روابطی که با مشتریان خود ایجاد می‌کنید به وفاداری، حمایت و خصیصه ای منجر می شود که می تواند از برند شما در زمان های خوب و بد حمایت کند.

بازخورد:

بازخورد در شبکه های اجتماعی - بازاریابی رسانه های اجتماعی اطلاعات در شبکه های اجتماعی با سرعت باورنکردنی به اشتراک گذاشته می شود و کاربران کانال های اجتماعی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در زمان واقعی انتخاب می کنند.

این اطلاعات به شکلی از عقیده تبدیل می شود. بنابراین اگر به سرنخ های درستی از مخاطبان خود گوش فرا دهید، متوجه می شوید که رسانه اجتماعی می تواند یک منبع ارزشمند برای به دست آوردن بینش ها و بازخوردها باشد.

استفاده از این ویژگی (گوش دادن در شبکه های اجتماعی) در توسعه محصولات می تواند همانند یک سیستم هشدار دهنده اولیه عمل کند و هزینه خدمات مشتریان را بکاهد، باز خورد خوب و ارزشمندی در مرحله توسعه فراهم آورد و حتی تست کننده های بتا را بدون هزینه اضافی شناسایی نماید.

یکپارچه سازی:

ادغام در شبکه های اجتماعی - بازاریابی شبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی چیزی نیست که بخواهید به سادگی باقی تلاش های بازاریابی، برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات را به آن اضافه کنید. بلکه باید بتوانید شبکه های اجتماعی را با سایر فعالیت های بازاریابی خود یکپارچه کنید.

برای انجام اینکار، می توانید یک تجربه مقیاس پذیر و منسجم برای مشتریان خود ایجاد نمایید. اینکار آنقدرها که به نظر می رسد سخت و دشوار نیست. مطمئن شوید که رسانه های اجتماعی را در همان روزرهای اول با تلاش های بازاریابی خود یکپارچه سازی می کنید. اینکار به شما کمک می کند کار خود را تقویت کرده و مستحکم تر کنید.

اگر حضور در شبکه های اجتماعی از همان آغاز روشن و واضح باشد، برند شما می تواند از موارد مختلف سود ببرد و روابط عمومی تغییر زیادی در بازدید ها و دسترسی ها مشاهده خواهد کرد. خدمات مشتریان نیز می تواند به طور فعال به سخنان افراد گوش فرا دهد و هر جایی که لازم باشد تغییرات مورد نیاز را اعمال نماید.

همانطور که مشاهده کردید، حضور در شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی بر روی سازمان شما دارد به شرطی که به شیوه معتبر و با فکر انجام شود. زمانی که تعامل در رسانه های اجتماعی را به بخش اصلی کارهای خود تبدیل می کنید، می توانید از قدرت آن به خوبی استفاده نمایید.

تا کجای آموزش شبکه های اجتماعی را باید مطالعه کنم؟

همانطور که می دانید موارد و نکات زیادی در مورد شبکه های اجتماعی وجود دارد که باید یاد بگیرید. اگرچه این راهنما صرف نظر از مقدار محتوایی که می‌خوانید می تواند مفید باشد اما توصیه می کنیم تمامی بخش های آن را مطالعه کنید.

ممکن است هر بخشی که می خوانید را نتوانید در حال حاضر بر روی کمپین اجتماعی خود اعمال کنید اما درک عمیقی از بخش ها را خواهید داشت که بعدا می‌توانید از آن استفاده نمایید.

برای دسترسی منسجم به این دوره کتاب آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی را دانلود کنید. همینطور در کتابخانه جی‌ادز می‌توانید کتاب‌های بیشتری در مورد مباحث دیجیتال مارکتینگ بیابید.

منبع: Moz

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.