وب مانی چیست و web money چه کاربردی دارد؟

امروزه کسب و کارهای اینترنتی، خرید و فروش اینترنتی و انتقال پول آنلاین، بخش مهمی از زندگی شده است. بدین منظور پایگاه‌ها و سیستم‌های پرداخت الکترونیک مختلف مالی، در جهان به کار گرفته شده است که بسیاری از این درگاه‌ها، بین المللی هستند. یکی از این سیستم‌های پرداخت آنلاین، وب مانی است.

وب مانی چیست و توسط چه کشوری ساخته شده است؟

وب مانی یکی از سیستم‌های پرداخت مالی در جهان است. این سیستم الکترونیک، برای کسب و کارهای اینترنتی، امکان ارسال و دریافت پول را فراهم می‌کند.
با استفاده از سیستم وب مانی، صاحبان کسب و کارهای آنلاین، می‌توانند خدمات خود را به مردمی که در سراسر جهان زندگی می‌کنند بفروشند. مردم هم می‌توانند با خیال راحت و در کمال امنیت، آنچه مورد نیازشان است خریداری نمایند؛ و یا از خدمات وب مانی، سود جویند و یا پولشان را به هر نقطه از جهان که بخواهند ارسال نمایند.

مقر اصلی این سیستم در کشور روسیه است. این سیستم از سال 1998 کار و فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر میلیون‌ها کاربر فعال در نقاط مختلف جهان، دارد. یکی از نکاتی که می‌توان در زمینه این سیستم پرداخت بیان کرد، این است که با توجه به روسی بودن این سیستم، کاربران کشورهای تحت تحریم از جمله کشور ایران هم می‌توانند در وب مانی فعال باشند؛ و به افتتاح حساب در آن اقدام کنند و به انجام تراکنش‌های مالی بپردازند.

کاربردهای وب مانی

1- خرید کالاها و خدمات از انواع سایت‌های فروشگاهی

2- استفاده از خدمات بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، بروکر، خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، استفاده از خدمات فروشگاه‌های فایل و دامنه و هاستینگ، فروشگاه بازی و…

3- امکان کار و فعالیت با دارایی‌ها و ارزهای زیاد برای کاربران

4- از طریق وب مانی هر کاربر می‌تواند کیف پول‌های زیادی را در حساب خود داشته باشد. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به کیف پول دلار ایالات متحده، کیف پول یورو، کیف پول روبل روسیه و…..اشاره کرد. البته نکته قابل ذکر این است که در ساختن بعضی از کیف پول‌ها باید شرایطی را رعایت کرد؛ مثلا برای ساخت کیف پول یورو، باید فقط ساکن منطقه یورو باشید.

5- شارژ حساب‌های اینترنتی به وسیله وب مانی و انجام تراکنش‌های مالی

6- با استفاده از سیستم الکترونیکی پرداخت وب مانی، انجام تراکنش‌های مالی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به سریع‌ترین شکل، امکان پذیر است.

در انجام این خدمات وب مانی، نیازی به حساب بانکی یا کارت اعتباری نیست. تراکنش‌هایی که توسط وب مانی انجام می‌گیرند به اندازه کافی امن هستند. این تراکنش‌ها هم‌چنین غیر قابل بازگشت و غیر قابل شناسایی نیز می‌باشند.

یکی از امکانات ویژه وب مانی این است که حساب‌های این سیستم را می‌توان از طریق کارت شارژ و یا از طریق وب سایت‌های وب مانی و هم‌چنین از طریق سایت شارژ نمود.

سیستم الکترونیکی وب مانی توانسته با ارائه خدمات مفید مالی در این سال‌ها، توجه اتحادیه اروپا را به خود جلب کند و استانداردهای این اتحادیه را نیز کسب نماید. طراحان این سیستم معتقدند به زودی کاربران بسیاری از اروپا جهت افتتاح حساب در این سیستم بین المللی، حضور خواهند یافت.

بخشی از محبوبیت این سیستم در این است که وب مانی از سایر سیستم‌های پرداخت الکترونیکی در جهان، تکامل یافته‌تر بوده و دارای کاربردهای بیشتری است. انعطاف پذیری زیادی در ارائه خدمات به کاربرانش دارد و همین موضوع سبب شده تا روز به روز بتواند نظر کاربران بیشتری را در سراسر جهان به سمت خود جلب و جذب کند.

حساب‌های وب مانی

به طور کلی در سیستم پرداخت الکترونیکی وب مانی، به 3 دسته حساب برمی‌خوریم. این حساب‌ها عبارتند از: حساب مینی، حساب کلاسیک و حساب لایت.

افتتاح حساب در وب مانی با حساب مینی

هر کاربر تازه وارد در محیط الکترونیکی وب مانی، باید برای انجام هر گونه فعالیت پولی و مالی، در ابتدا یک حساب شخصی در وب سایت وب مانی، برای خود افتتاح نماید.

این حساب، به نام حساب مینی شناخته می‌شود. پس از افتتاح این حساب، کاربر دارای یک شناسنامه در سیستم الکترونیکی وب مانی، خواهد شد. با استفاده از این حساب، کاربر می‌تواند به انجام فعالیت‌هایی از قبیل ارسال و دریافت پول و هرگونه تراکنشی، بپردازد.

تا زمانی که حساب کاربر، مینی است سطح پاسپورت وی در سیستم وب مانی نیز، الیاس است. کاربر می‌تواند از طریق سایت وب مانی، آن را مدیریت کند.

چگونگی تبدیل حساب مینی به حساب کلاسیک و لایت

یکی از امکاناتی که برای وب مانی اندیشیده شده است، نرم افزار این سیستم الکترونیکی است که امکان دانلود آن برای کاربران این محیط، موجود است.

از طریق این نرم افزار، کاربر می‌تواند حساب مینی خود را به حساب کلاسیک تغییر دهد( این امکان برای ویندوز میسر شده است) و یا می‌تواند حسابش را به حساب لایت( این امکان برای غیر ویندوز است) تبدیل کند.

نکته قابل ذکر این است که برای کاربرانی که میزان تراکنش‌هایشان پائین است نیازی به تغییر و تبدیل حساب نیست و برای آنان، استفاده از حساب مینی کفایت می‌کند.

تفاوت حساب مینی با حساب کلاسیک

بین حساب مینی و حساب کلاسیک در سیستم وب مانی، تفاوت‌هایی وجود دارد از جمله اینکه:

1- برای انجام تراکنش‌های مالی بالا نیاز است کاربر، حساب کلاسیک وب مانی را افتتاح نماید.

2- حساب کلاسیک، در سیستم پرداخت الکترونیکی وب مانی، از امنیت بیشتری برخوردار است به این دلیل که گزینه‌های امنیتی بیشتری برای آن در نظر گرفته شده است که آن گزینه‌ها در حساب مینی، وجود ندارد.

3- برای آنکه یک کاربر بتواند حساب خود را از مینی به کلاسیک تغییر دهد؛ شرایطی لازم است از جمله اینکه: باید آموزش بیشتری ببیند و به یادگیری‌هایش در این زمینه بیفزاید.

اما چنانچه گفته شد برای حساب‌های کوچک، استفاده از حساب مینی در وب مانی، کافی است.

پاسپورت وب مانی چیست؟

یکی از مطالبی که باید در حوزه سیستم الکترونیکی وب مانی حتما به آن توجه شود، پاسپورت وب مانی است که خود شامل مباحثی از جمله سطح پاسپورت و ارتقای آن در سیستم وب مانی است.

پاسپورت وب مانی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد در مراحل اولیه افتتاح حساب در سیستم الکترونیکی وب مانی، حساب کاربر، مینی است و سطح پاسپورت وی نیز الیاس است.

در این سطح از افتتاح حساب، انجام حدی از تراکنش برای کاربر، مقدور است که این میزان روزانه، حداکثر 100 دلار پیش بینی شده است.

امکان تراکنش بیش از این حد، برای کاربر دارای حساب مینی، به هیچ وجه امکان پذیر نیست. چنانچه وی بخواهد تراکنشی بیش از این مقدار را به صورت روزانه انجام دهد؛ نیازمند است تا این سطح را ارتقا دهد و از سطح پاسپورت الیاس عبور کند.

برای انجام این کار، کاربر باید مدارک لازم هویتی‌اش را برای سیستم و سایت وب مانی ارسال کند. پس از آن وب سایت وب مانی، اطلاعات فرد مورد نظر را چک می‌کند و سطح پاسپورت وی را تعیین می‌نماید. سپس نیاز است تا کاربر به تائید مدارکش اقدام نماید تا به سطوح بالاتر ارتقا پیدا کند.

به طور کلی سطوح پاسپورت وب مانی عبارتند از:

1- سطح پاسپورت الیاس

این سطح پاسپورت وب مانی، مخصوص زمانی است که کاربر برای اولین بار اقدام به افتتاح حساب در وب مانی می‌نماید؛ اما هنوز مدارکش را برای وب سایت وب مانی ارسال نکرده است.

2- سطح پاسپورت فرمال

اگر کاربر مدارکش را برای وب مانی ارسال کند می‌تواند سطح پاسپورت خود را به فرمال ارتقا دهد.

3- سطح پاسپورت پرسونال

این سطح، کامل‌ترین سطح پاسپورت در وب مانی است. سطح پاسپورت پرسونال، مختص کاربرانی است که مدارک و اطلاعاتشان را به وب مانی ارسال نموده‌اند؛ و مراحل احراز هویتشان را از طریق دفاتر اسناد رسمی و یا سفارت‌خانه‌های مربوطه، تکمیل و تائید کرده باشند.

بنابراین کاربرانی که سطح تراکنش‌های بالایی دارند باید سطح پاسپورتشان را نیز ارتقا دهند.

انجام تراکنش‌ها در سطوح مختلف پاسپورت وب مانی

بین میزان و مقدار انجام تراکنش‌های مالی کاربر با سطح پاسپورت آن کاربر در وب مانی، رابطه وجود دارد. هر چه کاربر بخواهد سطوح تراکنش بیشتری انجام دهد، باید سطح پاسپورت خود را ارتقای بیشتری دهد.

انجام تراکنش ها در سطوح مختلف وب مانی

به طور کلی یک کاربر در سطح پاسپورت الیاس می‌تواند روزانه حداکثر 100 دلار تراکنش مالی انجام دهد. این میزان تراکنش در هفته به حداکثر 300 دلار می‌رسد و همین کاربر می‌تواند به صورت ماهانه تا سقف 500 دلار تراکنش مالی را در وب مانی تجربه کند.

در صورتی که یک کاربر در سطح پاسپورت فرمال، می‌تواند روزانه تا سقف 600 دلار، تراکنش مالی داشته باشد. در هفته نیز می‌تواند حداکثر 1500 دلار تراکنش مالی را انجام دهد. در ماه میزان تراکنش این کاربر حداکثر می‌تواند 3000 دلار باشد.

کاربری که در سطح سوم پاسپورت وب مانی، یعنی در سطح پاسپورت پرسونال قرار دارد؛ می‌تواند به صورت روزانه حداکثر 120000 دلار تراکنش را به راحتی انجام دهد و در هفته نیز می‌تواند تا سقف 300000 دلار تراکنش مالی را به خود اختصاص دهد. و در طول یک ماه نیز می‌تواند حداکثر 300000 دلار تراکنش داشته باشد.

کارمزد وب مانی

هر چند افتتاح حساب در سیستم وب مانی کاملا رایگان و بدون هیچ هزینه‌ای است اما سیستم الکترونیکی پرداخت وب مانی، برای انجام هر تراکنش، کارمزد 0.8 درصد از مبلغ پرداختی، دریافت می‌کند. این میزان کارمزد وب مانی از فرستنده، کسر می‌‌گردد.

برای مثال چنانچه کاربر بخواهد 1000 دلار پول جابجا کند باید بابت آن 8 دلار کارمزد به وب مانی پرداخت نماید.

برای اینکه این میزان کارمزد به صورت کامل به دست وب مانی برسد، لازم است کاربر، حدود 1008 دلار به حساب گیرنده واریز نماید. برای کیف‌های پول متعدد نیز سقف‌هایی مختلف برای میزان کارمزد هر تراکنش در نظر گرفته شده است.

نحوه عضویت در وب مانی و استفاده از خدمات این سیستم

کاربران علاقمند به استفاده از خدمات الکترونیکی و پرداخت پولی و مالی وب مانی، از دو طریق می‌توانند برای عضویت در این سیستم، اقدام کنند و از انواع خدمات آن بهره ببرند.

1- اقدام از طریق سایت وب مانی 2- از طریق دانلود نرم افزار و یا اپلیکیشن وب مانی به نام web money keeper

با استفاده از این دو روش، کاربران از سرتاسر جهان، می‌توانند برای افتتاح حساب و عضویت در وب مانی، اقدام نمایند.

پس از اینکه کاربر در این سیستم، برای خود حساب کاربری ایجاد کرد می‌تواند با ورود به آن حساب برای خود یک شناسه از وب مانی دریافت کند که به اختصارWMID نامیده می‌شود. پس از دریافت این شناسه، کاربر، می‌تواند نسبت به انجام تراکنش‌های مالی با سرعت بالا اقدام کند.

کیف پول‌های سیستم پرداخت الکترونیکی وب مانی

در سیستم پرداخت الکترونیکی و آنلاین وب مانی، امکاناتی چند برای کاربران، در نظر گرفته شده است. یکی از این امکانات در این سیستم، طراحی کیف پول‌هایی است که امکان انجام معاملات آنلاین را برای کاربران تسهیل می‌کند.

در حال حاضر، سیستم پرداخت وب مانی، از 10 نوع کیف پول، استفاده می‌کند که هر یک از این کیف پول‌ها نوع خاصی از ارز را تحت پوشش خود قرار داده‌اند.
کاربران می‌توانند برای انجام معاملات پولی و مالیشان، هر یک از این کیف پول‌ها را که مطابق میل و مناسب کسب و کارشان، است در حساب شخصی خود در وب مانی، نصب کنند و در مواقع لزوم از آن استفاده کنند.

در حال حاضر، پرکاربردترین این کیف پول‌ها در سیستم وب مانی،کیف پول‌های بیت کوین(نوعی ارز دیجیتال)، کیف پول دلار و روبل(روسی) است. در کشور ایران، بیشترین کیف پول مورد استفاده در وب مانی، کیف پول دلار است.

کلاه‌برداری از طریق وب مانی

در سال‌های اخیر و با فراگیرتر شدن استفاده از سیستم پرداخت الکترونیکی وب مانی، بعضی از کلاه‌برداری‌ها و سودجویی‌ها نیز از این سیستم اتفاق افتاده است؛ و بعضی از سودجویان، سود خود را در این دیده‌اند که از این طریق به کلاه‌برداری از کاربران سیستم وب مانی اقدام کنند.
یکی از این کلاه‌برداری‌ها طرح موضوع سرمایه گذاری در وب مانی است که توسط برخی از افراد مطرح شد و کاربران را دعوت به سرمایه گذاری در سیستم الکترونیکی وب مانی و با کسب سود 20 درصد در طول 3 ماه می‌کرد.
این در حالی است که سیستم وب مانی هیچ‌گونه خدماتی در راستای سرمایه گذاری انجام نمی‌دهد. و طرح میزان سودی که کلاهبرداران مطرح کرده بودند، اساسا غیر واقعی بود.
بنابراین لازم است کاربران سیستم آنلاین وب مانی، نسبت به کلیه کلاهبرداری‌ها در این زمینه، که حتما شامل انواع و اقسام مختلفی است، آگاه باشند و فریب شایعات را نخورند.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 نظر، میانگین: 5٫00 از 5)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید