انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ

انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ در 7 مرحله

انتخاب بهترین  آژانس دیجیتال مارکتینگ کار بسیار دشواری است. معمولا بسیاری از شرکت ها برای انجام امور بازاریابی خود از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ کمک می گیرند تا اینکه این کار را به پرسنل خود محول کنند چرا که مدیریت آن کار دشواری است.

با وجود تاکتیک های بازاریابی فراوان که هر روز به تعداد آن ها افزوده می شود، برای شرکت های پر مشغله تقریبا غیر ممکن است که بتوانند از به روز ترین شیوه ها استفاده کنند و بهترین راه ها را برای بهره گیری از پلتفرم های مختلف را بیابند تا در تمام زمینه های دیجیتال مارکتینگ بهترین باشند. در نتیجه، واگذاری این کار به شرکتی دیگر می تواند بسیار سودمند باشد.

اما انتخاب شرکت بازاریابی درست، تصمیمی نیست که بتوان آن را به راحتی گرفت – مخصوصا اگر برای بار اول این کار را انجام می دهید. توصیه می کنیم این 7 مرحله را دنبال کنید تا مطمئن شوید که بهترین آژانس بازاریابی را برای خود انتخاب خواهید کرد.

مراحل انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ

 1. نیاز های بازاریابی شرکت خود را مشخص کنید

وقتی جستجو برای انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ را آغاز می کنید، باید چند سوال را از خودتان بپرسید، مانند این که از این همکاری انتظار چه دستاوردی را دارید و اینکه برای رسیدن به این دستاورد مایل هستید چه مقدار هزینه کنید؟ اصلا بهتر است بدانید که آژانس تبلیغاتی چگونه کار می کند؟

درک درست خواسته خود، کمک می کند تا به جای هدر دادن زمان و منابع گرانبها، دقیقا آنچه که می خواهید را بیابید.

وقتی نیاز های شرکت خود را شناسایی کردید – چه افزایش حضور کسب و کار شما در فضای مجازی باشد و چه طراحی مجدد برند شما – آنگاه آماده هستید تا جستجو را برای یافتن بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ آغاز کنید.

 1. آژانسی را بیابید که بتواند نیاز های شما را برآورده کند

در ابتدا پکیج هایی که یک آژانس بازاریابی ارائه می دهد را ارزیابی کنید – آیا آنها متناسب با اهداف و دستاورد هایی که برای کسب و کار خود تعریف کرده اید هستند؟ این سوال مهمی است که باید در مورد آن فکر کنید، چون اگر استراتژی بازاریابی آن ها، آن چیزی نباشد که شما به دنبال آن هستید، آن آژانس گزینه مناسبی برای شما نیست و مهم نیست که شما چقدر از آن خوشتان آمده است.

علاوه بر آن، هزینه فاکتور مهمی است که باید آن را در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید، اگر یک پکیج دیجیتال مارکتینگ مرتبط با نیاز های شما نباشد، اصلا ارزش آن را ندارد که هزینه گزافی صرف آن کنید.

 1. سابقه فعالیت آژانس را بررسی کنید

قبل از اینکه پیش تر بروید، لازم است که سابقه فعالیت آژانس های دیجیتال مارکتینگ که در حال تحقیق در مورد آن ها هستید را بررسی کنید. آیا به وعده های خود عمل می کنند؟ بررسی نتایج و دستاورد های یک شرکت، بهترین راه برای فهمیدن این موضوع است که آیا برای شما گزینه مناسبی است یا خیر.

به عنوان مثال، اگر شما در حال برنامه ریزی برای استخدام یک آژانس به منظور انجام بازاریابی بر اساس محتوا (content marketing) هستید، باید ببینید که آنها وبسایت خود را چگونه مدیریت می کنند؟ اگر می خواهید آن ها را برای بازاریابی در رسانه های اجتماعی استخدام کنید، باید ببینید که صفحات خود در رسانه های اجتماعی را چگونه مدیریت می کنند – آیا موفق هستند؟

همین مسئله در رابطه با SEO نیز صادق است؛ جایگاه آن ها در زمینه کاری خودشان در لیست نتایج گوگل چگونه است؟ آیا در صفحه اول قرار دارند؟ اگر آن ها کوزه گری هستند که از کوزه شکسته آب می خورند، شاید نتوانند وعده های خود را عملی کنند و یا سرویس های پیشنهادی خود را به درستی مدیریت کنند.

علاوه بر این، یک راه دیگر برای یافتن و انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ، از طریق توصیه و پیشنهاد است. از دوستان و خویشان خود بپرسید که آیا مورد مناسبی را سراغ دارند یا کسی را می شناسند که بتواند شما را راهنمایی کند. همچنین می توانید از شبکه حرفه ای و کاری خود در LinkedIn سوال کنید. چون ممکن است کسی در زمینه کاری شما باشد که پیشنهاد خاصی برای شما داشته باشد.

نکته مهم: اگر قصد استخدام آژانس دیجیتال مارکتینگ را از خارج از کشور دارید، بسیار مراقب باشید. شرکت های خارجی معمولا هزینه های پایینی دارند، بنابراین ممکن است فکر کنید که گزینه خوبی هستند، اما در واقعیت، ممکن است خدمات ضعیفی به شما ارائه دهند. علاوه بر این اختلاف زمانی نیز مسئله مهمی است.

 1. سوال های درست را بپرسید

شاید به این مسئله فکر کرده باشید که چه سوال هایی را باید در زمان انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ از آنها بپرسید؟ ممکن است صد ها سوال به ذهن شما خطور کرده باشد اما مهم است که حتما سوال های درست را بپرسید.

در ادامه به پنج سوال کلیدی که باید از آژانس مورد نظر بپرسید اشاره خواهیم کرد:

 • آیا می توانم چند کمپین به عنوان نمونه ببینم؟

از آن شرکت بخواهید نمونه هایی از پروژه های موفق را به شما نشان دهند –  چه کمپین هایی که بر روی برند سازی کار کرده اند و چه کمپین هایی که برای کلیدواژه هایی مشخص جایگاه بالایی به دست آورده اند و محتوای خوبی تولید کرده اند که نرخ کلیک به نمایش آن ها بالا و میزان خروج سریع کاربر از سایت کم بوده است.

 • چه کسی این کار را تکمیل خواهد کرد؟

ممکن است شما به تیم های مختلفی مانند SEO یا بازاریابی بر اساس محتوا احتیاج داشته باشید. برای بررسی این موارد وقت بگذارید و از خودتان بپرسید:” آیا من دوست دارم که مردم این کار را در سایت شرکت من ببینند؟”

 • به طور متوسط تا چه مدتی با مشتریان خود همکاری دارید؟

به طور خلاصه: هر چه طولانی تر، بهتر.

 • قول چه نتایجی را می توانید به من بدهید؟

به یاد داشته باشید که اگر زمینه کاری شما بسیار رقابتی است، یک آژانس دیجیتال مارکتینگ نباید نتیجه آخرین مرحله از قیف فروش (که انجام خرید از جانب مشتری است) را به شما قول دهد، چرا که فاکتور های بسیاری دخیل هستند – اگر بازار کار شما رقابتی تر است، رسیدن به نتایج نیز زمان بیشتری خواهد برد و این امری اجتناب ناپذیر است.

 • نتایج و بازگشت سرمایه چگونه ارزیابی خواهند شد؟

مطمئن شوید که حتما روشی شفاف برای سنجش نتایج و همچنین میزان بازگشت سرمایه شما وجود دارد.

 1. فرم درخواست همکاری ارسال کنید

وقتی که گروهی از آژانس های بازاریابی که تمایل به همکاری با آن ها را دارید، انتخاب کردید، با آن ها تماس بگیرید و علاقه مندی خود به همکاری را ابراز کنید.

بنابراین گام بعدی ارسال فرم درخواست به همکاری برای آن شرکت های منتخب است. از طریق این فرم و به منظور تسهیل تصمیم گیری، شما می توانید اطلاعات لازم را از شرکت های مورد نظر جمع آوری کرده و بر اساس این اطلاعات آن شرکتی که بیش از همه با معیار های شما، هم از لحاظ مهارت و هم هزینه، همخوانی دارد را انتخاب کنید. این شیوه مشخص می کند کدام آژانس برای کسب و کار شما مناسب ترین است.

 1. یک نمونه کار برای آن ها بفرستید و عملکرد آن ها را بررسی کنید

اگر از خواندن ابراز رضایت و نظرات سایر کاربران خسته شده اید و می خواهید بدانید که شرکت مورد نظر برای شما چه کاری می تواند انجام دهد، از آن ها بخواهید که یک نمونه کار برای شرکت شما انجام دهند.

از این طریق شما می توانید به توانایی های آن ها پی ببرید و متوجه شوید آیا همانطور که مشتریانشان در وبسایت اعلام کرده اند، نتایج کار آن ها همیشه خوب است یا نه.

از آن ها بخواهید یک کمپین روابط عمومی دیجیتال (digital PR campaign) ایجاد کنند. آژانس های digital PR با در ارتباط بودن با ژورنالیست ها، بلاگر ها و اینفلوئنسر ها، از آن ها می خواهند که در مورد یک وبسایت صحبت کنند و یا بک لینک های با کیفیتی از آن ها می گیرند تا وبسایت مربوطه در بین مردم شناخته شود و همچنین  SEO آن بهبود یابد.

یا یک کمپین بازاریابی بر اساس محتوا برای شما ایجاد کنند و همچنین بخواهید برای کسب و کار شما چند ایده ارائه و بهترین آن ها را اجرایی کنند. آنگاه شما باید منتظر نتایج باشید. این نتایج ممکن است در قالب پوشش مطبوعاتی (لینک ها) یا پست هایی با رتبه بندی بالا باشد (که البته این مورد زمان بیشتری خواهد برد).

 1. یک جلسه ملاقات با آژانس برگزار کنید

اگر تا کنون از همه چیز راضی بوده اید، اکنون وقت آن رسیده است تا دیداری با آژانس تبلیغاتی مورد نظر داشته باشید. این یک راه خوب برای آشنایی با تیم است و فرصتی است برای اینکه اگر مسئله ای وجود دارد پیش از عقد قرارداد آن را برطرف کنید. اینجاست که هر گونه تضاد شخصیتی مشخص می شود و این مسئله می تواند به موفقیت کار شما آسیب بزند.

بررسی تطابق شخصیتی معمولا به عنوان یک متد برای استخدام استفاده می شود و به آن “دعوت به صرف چای” (the beer test) گفته می شود – به این معنی که آیا حاضر هستید آن ها را برای صرف چای به مکانی در حوالی محل کار خود دعوت کنید یا می خواهید از آن ها تا حد ممکن فاصله بگیرید؟ پاسخ به این سوال خیلی چیز ها را مشخص می کند.

در صورتی که فکر می کنید آژانس بازاریابی به اندازه کافی نمی تواند به کسب و کار شما کمک کند، آن وقت لازم است که خودتان این فعالیت را انجام دهید. بنابراین مقاله چگونگی ایجاد پلن دیجیتال مارکتینگ را مطالعه نمائید.

امیدواریم که از خواندن مقاله انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ جی ادز لذت برده باشید. فراموش نکنید که نظرات خود را در انتهای این صفحه اعلام نمائید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.