با امکانات جدید و پنهان گوگل ادز آشنا شوید!

در حال حاضر امکانات جدید گوگل ادز برای تمام تبلیغ‌کنندگان در دسترس است. اگر از نسخه قدیمی گوگل ادوردز (نام قبلی گوگل ادز) استفاده کرده باشید، احتمالا از ویژگی های جدید و تغییرات اساسی در رابط کاربری گوگل ادوردز اطلاع دارید. در این پست می‌خواهیم موارد تازه ای که در گوگل ادز می‌توانید مشاهده کنید را بررسی کنیم.

رابط کاربری جدید گوگل ادز زیبا و دل‌انگیز است. این رابط پر از داده های مصور و منوهای ساندویچی پیشرفته بوده و قابلیت دسترسی سریع به همه بخش‌ها در آن گنجانده شده است. برخلاف گوگل ادوردز قبلی، در امکانات جدید از رنگ‌های زیبایی در نمودارها برای نمایش داده ها استفاده شده است.

اما اگرچه این رابط برای افراد کم تجربه و مبتدیان حس بصری خوبی می‌دهد، البته افرادی که مدت ها از رابط قبلی استفاده کرده‌اند، حال برای یافتن ویژگی‌هایی که قبلا بارها از آن استفاده کرده‌اند، باید کمی بیشتر تلاش کنند!

برخی ویژگی‌ها و امکانات جدید گوگل ادز به این رابط کاربری اضافه شده اند که احتمالا از دید شما مخفی هستند. بیایید نگاهی به ۵ ویژگی رابط کاربری گوگل ادز بیاندازیم که تبلیغ‌کنندگان و شرکت ها را به هیجان وا می‌دارد.

۱. هدف‌گیری دموگرافیک با گزینه‌های جدید در گوگل ادز

اخیرا گوگل هدف‌گیری دموگرافیک را به برای تبلیغات جستجو (Search Ads) به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تبلیغ‌کنندگان ارائه داده است تا آنها به کاربران با جنسیت و رده های سنی مختلف دسترسی پیدا کرده و پیام را به آنها برسانند.

این گزینه‌های هدف‌گیری به سرعت به ابزاری قوی برای تبلیغ‌کنندگان تبدیل شده‌اند. در رابط کاربری AdWords قدیمی اطلاعات دموگرافیک برای استفاده تبلیغ‌کنندگان در دسترس آنها بود. حداقل برای بخش جستجو چیزی شبیه به این بود:

تبلیغات گوگل دموگرافیک

امکانات جدید گوگل ادز باعث شده گزینه‌های هدف‌گیری دموگرافیک دو برابر شوند. و به تبلیغ‌کنندگان این امکان ارایه شده تا جامعه هدف تبلیغ را بر حسب در‌آمد خانوار و وضعیت والدینی به خوبی هدف‌گیری کنند.

البته در حال حاضر تبلیغ‌کنندگان فقط در شبکه Display می‌توانند وضعیت والدین را هدف‌ قرار دهند. به همین ترتیب قبلا تبلیغ‌کنندگان می‌توانستند مکان‌هایی را بر حسب متوسط درآمد هدف‌گیری کنند (مناطق با سطح درآمد بالا)، اما نمی‌توانستند افراد را به صورت انفرادی هدف‌گیری کنند. این دو مورد انعطاف‌پذیری بیشتری را به تبلیغ‌کنندگان می‌دهد تا مخاطبان خود را دقیق‌تر انتخاب و هدفگیری کنند.

وضعیت تاهل و وضعیت درآمدی در گوگل ادز

هدف‌گیری وضعیت والدین می‌تواند باعث تغییر بزرگی در صنایع مختلف شود. مطمئنا برند‌هایی که محصولات مربوط به کودکان و یا اسباب‌بازی می‌فروشند از این ویژگی لذت خواهند برد، چرا که والدین در طول دوره خرید تعطیلات و خریدهای مربوط به مدرسه، مخاطبانی گسترده و با اهمیت می‌شوند. اما املاکی‌های هوشمند و تبلیغ‌کنندگان خودرو می‌توانند از مزایای بالقوه این هدف‌گیری استفاده کرده و به خانواده‌های بزرگتر، خانه‌ها و ماشین‌های بزرگتر بفروشند.

هدف‌گیری درآمد خانوار می‌تواند قدرتمندانه به شما کمک کند که تبلیغات خود را برای مخاطبانی با حساسیت‌های قیمت متفاوت ارائه کنید. در محصول یا خدمات شما که به صورت رقابتی قیمت‌گذاری شده است آگهی‌های خود را در بین مخاطبان با در‌امد کم یا متوسط تبلیغ کنید. در مقابل اگر محصولات لوکس به فروش می‌رسانید، ممکن است بخواهید کاربران ثروتمند (یا غیر حساس به قیمت) را هدف قرار دهید.

2. افزونه پروموشن در گوگل ادز

جدیدترین افزونه تبلیغاتی گوگل – Promotion Extensions – را می‌توانید در لیست افزونه های تبلیغاتی گوگل ادز (تب Ads & Extensions) انتخاب کنید.

اکستنشن پروموشن

پروموشن اکستنشن به شما کمک می کند تخفیف‌ها و فروش‌های ویژه سایت‌تان را به صورتی برجسته نمایش دهید. افزونه تبلیغاتی Promotion به افزایش CTR تبلیغات شما کمک می‌کند. تعداد کاراکترهای مربوط به عنوان پروموشن محدود است و همچنین می‌توانید موردی را از لیست مناسبت‌های موجود انتخاب کنید.

3. امکانات جدید گوگل ادز جذاب و مفید هستند

امکانات جدید گوگل ادز گزارش‌های کامل و قدرتمندی ارائه می‌دهد که با استفاده از آن تجزیه و تحلیل کمپین‌های PPC شما آسان‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

هم‌اکنون گوگل ادز در نموداری کلیک‌ها، قیمت و تبدیل‌ها را در دسکتاپ، تبلت و موبایل نمایش می‌دهد و از این طریق مدیریت کمپین‌‌های شما را آسان‌تر کرده و تنظیمات پیشنهادی دستگاه شما را بهینه می‌کند.

گوگل ادز - نمودار کلیک ها و هزینه ها

گوگل ادز جدید از نمودار میله‌ای و نقشه حرارتی برای نمایش عملکرد تبلیغات در روزهای مختلف هفته و ساعت‌های روز استفاده می‌کند و به این ترتیب تنظیم زمان‌بندی تبلیغات و Bid Adjustment را در کمپین آسان‌تر می‌کند.

نمودار حرارتی تبلیغات گوگل

گوگل ادز همچنین عبارات جستجو (Search Terms) و کلمات کلیدی که بیشترین کلیک را کسب کرده اند، به صورت Cloud نمایش می‌دهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند سریع‌تر کلمات کلیدی جدید و یا کلمات کلیدی منفی مناسب را بیابید و به کمپین‌های خود اضافه کنید.

گزارش کلاد کلمات کلیدی گوگل ادز

4- تنظیمات بید پیشرفته، کار را ساده‌تر می‌کند

به امکانات جدید گوگل ادز بخشی با نام Advanced Bid Adjustments اضافه شده است. که در حال حاضر برای افزودن تنظیمات بید به شماره های تماس در کمپین‌های مختلف است. اگر شما به کمپین‌های خودتان شماره تلفن اضافه کرده اید و یا کمپین Call only دارید، می‌توانید برای افزایش نمایش شماره تلفن در نتایج از این بخش اقدام کنید و .Bid adj آن را بین -90% و +900% قرار دهید.

همچنین در صفحه تنظیمات بید پیشرفته بخش Top Content وجود دارد که مربوط به کمپین‌های Display می‌باشد. شما می‌توانید برای ویدیوهای برتر یوتیوب تنظیمات .Bid adj را از 0 تا 500% اعمال کنید.

به نظر می‌رسد در آینده شاهد تنظیمات بیشتری در این بخش باشیم.

5- امکان تبلیغات برای سایت‌های IR

در رابط کاربری قدیمی امکان تبلیغات برای دامین های IR وجود نداشت، اما در رابط جدید گوگل ادز می‌توانید برای سایت‌های IR تبلیغ ایجاد کنید. این می‌تواند خبر خوبی برای شرکت‌های ایرانی باشد که امکان استفاده از دامین‌های غیر از IR را ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بخش فروش جی ادز تماس بگیرید.

برخی ضعف‌های UI جدید AdWords

برای تبلیغ‌کنندگان دلایل زیادی برای دوست داشتن رابط کاربری جدید وجود دارد، اما نباید تجارب اینترفیس قدیمی گوگل ادز را فراموش کرد.

اگرچه امکانات جدید گوگل ادز قدرتمند است، اما هنوز همه ویژگی‌های اینترفیس قدیمی گوگل ادوردز را ندارد. هنوز ممکن است برای استفاده از برخی امکانات تبلیغ‌کنندگان نیاز داشته باشند که به رابط کاربری قدیمی بروند تا ویژگی‌های مشهوری مانند مخاطبان ریمارکتینگ (remarketing audience) و افزونه قیمت (price extension) را مدیریت کنند.

البته نباید این را فراموش کنیم که گوگل ادز جدید پیوسته در حال توسعه و بروزرسانی است و امکانات جدیدی در طول زمان به آن اضافه می‌شود. تنها چالش بزرگی که در حال حاضر کاربران گوگل ادز با آن روبرو هستند، این است که همه چیز در رابط کاربری جدید متفاوت است! کاربرانی که به رابط کاربری قدیمی عادت کرده‌اند، بایستی زمان بیشتری را برای یادگیری گوگل ادز جدید اختصاص دهند.

امکانات جدید گوگل ادز برای درک بهتر تاثیر تغییرات در کارایی

گوگل ادز اکنون قابلیت نمایش توضیحات (Explanations) در مورد علت بروز تغییرات در عملکرد را فراهم کرده است. این امکان هنگام بهینه سازی کمپین‌های تبلیغاتی به تبلیغ کنندگان کمک بسیاری می‌کند. تبلیغ دهندگان می توانند با کلیک بر روی گزینه جدید “See Explanations” این توضیحات را مشاهده کنند.

explanations

در زمان بهینه سازی یک کمپین، درک علت بروز تغییرات در عملکرد، امری الزامی است. با این حال، پی بردن به علل بروز تغییرات در معیارها می‌تواند زمان بر باشد. برای اینکه سریع تر به چرایی بروز تغییرات در کمپین‌ها و ادگروپ‌های خود پی ببرید، اکنون می‌توانید درخواست توضیحات داشته باشید.

تبلیغ دهندگان می‌توانند توضیحات مربوط به تغییرات در میزان نمایش، کلیک ها، و هزینه ها را مشاهده کنند. گوگل ادز محتمل ترین دلیل بروز تغییرات را نمایش خواهد داد.

google ads explanations

با این امکانات جدید گوگل ادز، تبلیغ‌دهندگان دیگر زمان کمتری صرف پی بردن به علت بروز تغییرات می‌کنند و تمرکز خود را بر بهینه سازی کمپین‌ها می‌گذارند. دفعه دیگر که تغییرات را در یک بازه زمانی مقایسه می‌کنید، به این گزینه جدید توجه کنید. همانطور که در مثال پایین مشاهده می‌کنید تغییرات چشمگیر به رنگ آبی درآمده اند.

Google Ads Explanations

گوگل از تبلیغ دهندگان می‌خواهد که قبل از رفتن به سراغ گزینه توضیحات، این موارد را در ذهن داشته باشند:

  • این توضیحات در حال حاضر برای کمپین های سرچ با تنظیمات پرداخت دستی (manual CPC یا eCPC) قابل مشاهده هستند.
  • توضیحات می‌توانند دو دوره زمانی که از نظر مدت برابر هستند را در طی 90 روز گذشته با هم مقایسه کنند.
  • توضیحات فقط ممکن است برای کمپین هایی با تغییرات عملکرد قابل توجه نشان داده شود.

در آخر اینکه این گزینه توضیحات فعلا در مرحله آزمایش قرار دارد. عملکرد آن در طی ماه های آینده گسترش خواهد یافت.

اگر در رابط کاربری جدید گوگل ادز، چیزی را نتوانستید پیدا کنید یا با بخشی روبرو شدید که عملکرد آن برایتان مشخص نبود می‌توانید، آن را از طریق نظرات همین پست و یا توییتر جی ادز با ما در میان بگذارید.

منبع: searchenginejournal

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 نظر، میانگین: 5,00 از 5)
مشاوره تبلیغات

یک دیدگاه

  1. نمایندگی hp 19 نوامبر 2018

دیدگاه خود را بنویسید