شبکه های اجتماعی

معرفی شبکه های اجتماعی محبوب در سرتاسر جهان

علاوه بر شبکه های اجتماعی محبوبی که همه ما به خوبی آن ها را می شناسیم و دوستشان داریم، موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد که به کاربران کمک می کند با شرکت ها تعامل داشته باشند و روابطی را ایجاد نمایند. در ادامه برخی از موارد محبوب را بیان خواهیم کرد.

انجمن ها در شبکه های اجتماعیانجمن ها: انجمن ها شاید بالغ ترین شکل رسانه های اجتماعی هستند. در حقیقت، بیشتر قابلیت های مرتبط با شبکه های اجتماعی مدرن همچون بحث ها و پیام های خصوصی از انجمن ها آغاز شده اند. انجمن ها از صفحات و بخش های مختلفی تشکیل شده اند که با مباحث افراد پر شده است. این ها معمولا بسیار سفارشی هستند و می توان آن را به صورت خصوصی یا عمومی تنظیم کرد. می توان انجمن ها را بر روی هر سایتی میزبانی نمود. برخی از انجمن ها به تنهایی میزبانی می‌شوند اما برخی از آن ها بر روی زیردامنه ها قرار می گیرند.

اینستاگرام در شبکه های اجتماعیاینستاگرام: اینستاگرام که در حال حاضر در اختیار سایت فیس بوک قرار دارد یکی از پلتفرم هایی است که برای ایجاد و اشتراک گذاری تصاویر و فایل های ویدئویی کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. این پلتفرم با بیش از 150 میلیون کاربر فعال ماهانه؛ بسیار فعال است و کاربران بیش از 55 میلیون تصویر در روز ارسال می کنند. افراد می توانند در صفحاتی که توسط دوستان یا برندهای محبوبشان ایجاد شده است مشترک شوند. از طریق قابلیت کاوش اینستاگرام (Explore)، کاربران می‌توانند فایل های ویدئویی و تصاویر محبوب را در کل شبکه موجود مشاهده کنند و به کمک هشتک ها و کلمات کلیدی آن را کاوش نمایند. این اپلیکیشن قابلیت ویرایش سبک وزنی دارد که به کاربران اجازه می دهد به صورت خلاق، تصاویر خود را قبل از اشتراک گذاری ویرایش کنند. ویدئوهایی که در این پلتفرم قرار می گیرد، حداکثر می تواند 60 ثانیه طول داشته باشد. پس در چنین شرایطی خلاقیت حرف اول را می زند. اینستاگرام به کاربران اجازه می دهد ویدئوها و تصاویر خود را با سایر شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک، توییتر، Foursquare، Tumblr, Flickr و از طریق ایمیل به اشتراک بگذارند.

وین در شبکه های اجتماعیVine: این محصول توییتری است که بسیار شبیه ویدئوهای اینستاگرام عمل می کند. خلاقیت در این پلتفرم بسیار مهم است. افراد تنها می توانند ویدئوهای کوتاه 7 ثانیه ای که در اپلیکیشن ایجاد شده است را بر روی توییتر و سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. تفاوت بزرگی که در این پلتفرم وجود دارد این است که Vine یک محصول متمایز و جدا محسوب می شود. این در حالیست که ویدئوهای اینستاگرام در تجارب این پلتفرم یکپارچه گشته است. پلتفرم Vine در محبوبیت و انطباق رشد بسیار خوبی داشته است.

تامبلر در شبکه های اجتماعیTumblr: این یک پلتفرم وبلاگ نویسی میکروی مبتنی بر موبایل و وب است که به کاربران خود اجازه می دهد متن، تصویر و سایر محتواها را به صورت عمومی و خصوصی بر روی وبلاگ هایشان منتشر کنند. کاربران می توانند همدیگر را دنبال کنند و محتوای افرادی که دنبال می کنند را به اشتراک بگذارند. این پلتفرم حدود 140 میلیون وبلاگ دارد و 65 میلیارد پست بر روی وبلاگ ها منتشر می شود. در حال حاضر مالک اصلی این پلتفرم شرکت یاهوست. به روزرسانی ها و تغییرات زیادی بعد از مالکیت این شرکت توسط یاهو در Tumblr ایجاد شده است.

کورا در شبکه های اجتماعیQuora: این گزینه یکی از شبکه های اجتماعی مبتنی بر پرسش و پاسخ است که کار خود را از اواسط سال 2009 آغاز کرد. کاربران می توانند برای تعامل بیشتر همدیگر را دنبال کنند و حتی موضوعاتی که به آن علاقه مند هستند را فالوو نمایند. این افراد از طریق مکانیسم های امتیازدهی و رای دهی مختلف در فرایند پرسش و پاسخ شرکت می کنند. این مکانیسم ها افراد را مطمئن می سازد پاسخ به سوالات بسیار با کیفیت، قابل اعتماد و مرتبط هستند. Quora در حوزه پرسش و پاسخ تنها نیست. مواردی همچون Yahoo! Answers، AOL Answers، Formspring و Baraza شرکت گوگل نیز در این حوزه فعالیت دارند.

ردیت در شبکه های اجتماعیReddit: این پلتفرم به عنوان یکی از معدود شبکه های اجتماعی که رویدادهای خاصی را میزبانی می کند، شبکه محتوایی و خبری است که محبوبیت زیادی در اینترنت دارد. کاربران می توانند پست های خود یا لینکی را ثبت کنند. موضوعات موجود در آن بسیار گسترده است. جوامع موجود می توانند به پست رای بدهند. همین موضوع جایگاه و نزدیکی آن به صفحه اول را مشخص می کند. موضوعات اظهار نظر به بخش بزرگی از جامعه تبدیل شده است و ارزش سرگرمی دارد. یکی از محبوب ترین قابلیت های Reddit، قابلیتی به نام Ask Me Anythings است. این قابلیت به شما اجازه می دهد هر چیزی که دوست داشتید را بپرسید.

رسانه های اجتماعی جهانی شده اند

شکی نیست که فیس بوک و توییتر بزرگ‌ترین بازیکنان موجود در حوزه شبکه های اجتماعی هستند. با اینحال اگر می خواهید حضور جهانی داشته باشید، مکان های بسیار مرتبط دیگری نیز وجود دارد که می توانید زمان خود را بر روی آن صرف کنید. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که دسترسی به فیس بوک و توییتر محدود شده باشد!

 شبکه های اجتماعیQzone: این پلتفرم در سال 2005 توسط Tencent ایجاد شد. این سایت اجتماعی به کاربران خود اجازه می دهد وبلاگ نویسی کنند، تصاویر خود را به اشتراک بگذارند و به موسیقی گوش دهند. این سایت بسیار قابل سفارشی سازی است و عناصر مشارکتی پولی در آن وجود دارد.

بازارهای کلیدی: چین و کره جنوبی

کاربران: بیش از 600 میلیون نفر

RenRen: این گزینه که به عنوان فیس بوک چینی مشهور شده است در میان دانشجویان و دانش آموزان محبوبیت خاصی دارد.

بازارهای کلیدی: چین

کاربران: بیش از 194 میلیون نفر

Badoo: این سایت در سال 2006 بنیانگذاری شد و یک سایت اجتماعی است که بر روی موارد عاشقانه تمرکز دارد. این سایت در بیش از 180 کشور مختلف فعالیت می کند.

بازارهای کلیدی: اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و امریکای لاتین

کاربران: بیش از 195 میلیون نفر

 شبکه های اجتماعی(Kontakte (VK: این سایت در طراحی و عملکرد بسیار شبیه فیس بوک است. به خاطر داشته باشید که این سایت اخیرا مشکلات اسپم را داشته است و همین موضوع موجب افت تعداد کاربران خواهد شد.

بازارهای کلیدی: روسیه و جمهوری های شوروی سابق از جمله بلاروس، اوکراین، قزاقستان و مولداوی

کاربران: بیش از 79 میلیون نفر

Odnoklassniki: این سایت بیشتر شبیه Classmates.com است که در سال 2006 ایجاد شد. بیشتر کاربران آن زیر 35 سال هستند.

بازارهای کلیدی: روسیه و جمهوری های شوروی سابق از جمله بلاروس، اوکراین، قزاقستان و مولداوی

کاربران: 65 میلیون نفر

Mixi: این سایت کار خود را در سال 2004 آغاز کرد و بر روی برقراری ارتباط بر اساس تمایلات متمرکز بر سرگرمی از طریق انجمن ها و میکروبلاگ ها تمرکز دارد.

بازارهای کلیدی: ژاپن

کاربران: 14.5 میلیون نفر

Daum: این سایت کار خود را در سال 1995 آغاز کرد و در اصل به عنوان انجمن، خدمات وبلاگ نویسی، فراهم کننده ایمیل و موتور جستجو برای کره جنوبی فعالیت داشت.

بازار هدف: کره جنوبی

کاربران: 38 میلیون نفر

Orkut: این سایت کار خود را در سال 2004 آغاز کرد و در حال حاضر تحت مالکیت گوگل است. این سایت بر روی مرتبط کردن دوستان و اشتراک گذاری ویدئوها، تصاویر و میکروبلاگ ها تمرکز دارد.

بازار هدف: برزیل، هند و ژاپن

کاربران: معلوم نیست

کلوب: این سایت ایرانی در سال 2004 ایجاد شد و برای برقراری ارتباط در ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

بازارهای هدف: ایران

کاربران: احتمالا یک میلیون یا بیشتر

لاین: این پلتفرم نیز در سال 2011 بنیانگذاری شد. لاین اشتراک گذاری اجتماعی را از طریق ارسال پیام، تصویر، فایل ویدئویی، صوت و کنفرانس ویدئویی انجام می دهد.

بازار کلیدی: ژاپن؛ تایلند، تایوان، اندونزی، اسپانیا و موارد دیگر

کاربران: 230 میلیون و در حال رشد

تلگرام: این شبکه اجتماعی پیام‌رسان فعالیت خود را در سال 2013 آغاز کرد و توانست در عرض کمتر از 2 سال بازار نرم افزارهای پیام رسان ایران را در دست بگیرد. بیش از 80% کاربران تلگرام را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

بازار کلیدی: ایران، روسیه و آلمان

کاربران: 100 میلیون و در حال رشد

خوب این هم از دوره شبکه های اجتماعی. همانطور که گفتیم شبکه های اجتماعی هر روز تغییر می‌کنند. امیدواریم از خواندن این راهنما لذت برده باشید. برای دسترسی منسجم به این دوره کتاب آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی را دانلود کنید. همینطور در کتابخانه جی‌ادز می‌توانید کتاب‌های بیشتری در مورد مباحث دیجیتال مارکتینگ بیابید.

منبع: Moz

[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/beginners-guide-to-social-media” target=”_self” position=”right”]1مقدمه
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/value-of-social-media” target=”_self” position=”right”]2ارزش در شبکه های اجتماعی
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/best-practices-social-media” target=”_self” position=”right”]3بهترین تمرینات شبکه های اجتماعی
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/metrics-and-roi-for-social-media” target=”_self” position=”right”]4معیارها و بازگشت‌سرمایه در شبکه‌های‌اجتماعی
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/find-the-right-social-media-for-you” target=”_self” position=”right”]5یافتن شبکه‎اجتماعی مناسب برای کسب وکار[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/facebook-for-social-media” target=”_self” position=”right”]6فیس بوک
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/twitter-for-social-media” target=”_self” position=”right”]7توئیتر
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/google-plus-for-social-media” target=”_self” position=”right”]8گوگل پلاس
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/linkedin-for-social-media” target=”_self” position=”right”]9لینکداین
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/youtube-and-pinterest-for-social-media” target=”_self” position=”right”]10یوتیوب و پینترست
[/button-brown]
[button-brown url=”https://g-ads.org/blog/blogging-for-social-media” target=”_self” position=”right”]11وبلاگ نویسی
[/button-brown]
[button-blue url=”#page” target=”_self” position=”right”]12شبکه‌های اجتماعی متوقف نمی شوند
[/button-blue]
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.