ایمیل مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

ایمیل، یکی از ابزارهای ضروری برای کسب و کارهای اینترنتی است که از آن برای بازاریابی محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند. Email Marketing یا بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های موثر برای افزایش فروش محصولات و جذب مخاطبان است، استفاده از ایمیل مارکتینگ برای مدیران کسب و کارهای اینترنتی مزایای زیادی دارد و باعث رونق گرفتن کسب و کار آنها می شود.

در این نوشته قصد داریم درباره ایمیل مارکتینگ و مزایای آن با شما صحبت کنیم، همچنین نکات مهم برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ را به شما آموزش خواهیم داد. به شما قول می‌دهیم پس از پایان این نوشته، دیدگاه جدیدی نسبت به ایمیل مارکتینگ پیدا می‌کنید و به اهمیت این روش فوق العاده بیشتر پی می برید.

از شما دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی روشی است که کسب و کارها برای ترویج محصولات و خدمات خود از آن استفاده می کنند و به کمک پست الکترونیکی (Email) پیغام های تجاری خود را ارسال می کنند.

ارسال ایمیل باعث افزایش ارتباط کسب و کار با مشتری های فعلی و مشتری های بالقوه می‌شود و افراد جدید را با کسب و کار آشنا خواهد کرد. البته بیشترین کاربرد ایمیل مارکتینگ در مراحل میانی و پایانی قیف بازاریابی (با هدف ریمارکتینگ و قدرت بخشیدن به ارتباط میان کسب و کار و مشتریان) مشخص می‌شود.

محتوای ایمیل ها در ایمیل مارکتینگ معمولا تبلیغاتی، پیشنهادی و اطلاعاتی است، یعنی در ایمیل ها صاحب کسب و کار افراد را با محصولات خود آشنا می کند، پیشنهادات هیجان انگیز را برای فرد ارسال می کند، انتشار جدیدترین مقالات را به افراد اطلاع رسانی می کند و مخاطب را با برند بیشتر آشنا خواهد کرد.

برندهای موفق، سلسله ایمیل های تجاری خودشان را طراحی می کنند و آن را برای مخاطبان هدف خود ارسال می کنند. ارسال ایمیل‌های منظم و هدفمند، جز اصلی در اجرای کمپینهای تبلیغاتی است.

ایمیل مارکتینگ یکی از زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ است. اجرای ایمیل مارکتینگ با سیستم هایی نظیر میلرلایت و میل‌چیمپ امکان پذیر است. پلتفرم‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی میل‌چی و آونگ نیز در حال رقابت با سیستم‌های مشابه خارجی خود هستند. هم چنین برای ایمیل مارکتینگ می‌توان از سرویس SMTP بر روی سرور اختصاصی استفاده کرد.

مهمترین نتیجه انجام ایمیل مارکتینگ «اعتمادسازی» است. به دلیل مزایای فراوان ایمیل مارکتینگ، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی باید در این زمینه اطلاعات خود را بروزرسانی کنند.

اگر افراد نکات مهم برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ را یاد بگیرند و به صورت حرفه ای این کار را انجام دهند، قطعا به موفقیت می رسند و مشتریان بیشتر و فروش بیشتر را تجربه می کنند.

اما ایمیل مارکتینگ چه فوایدی دارد؟ چرا تا این اندازه روی این روش بازاریابی تاکید می کنیم. در ادامه این مطلب، شما را با مزیتهای ایمیل مارکتینگ بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مزایای ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست؟

 1. ایمیل مارکتینگ، یکی از روش‌های ارزان و به صرفه در صنعت بازاریابی آنلاین است. کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی زیادی ندارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانند محصولات و خدمات خود را به خوبی به دیگر افراد معرفی کرده و بازاریابی کنند. برای شروع راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ، نیازی نیست هزینه کنید. سایت‌هایی نظیر میلرلایت، تا رسیدن تعداد مشترکان ایمیلی شما به 1000 نفر، اجازه می‌دهند تا ایمیل رایگان بفرستید. (این تعداد برای کاربران سایت میل‌چیمپ 2000 نفر است.) در ابتدای کار که مخاطبان و مشتریان زیادی ندارید، همین میزان برای شما کفایت می کند. بعدها که کسب و کارتان رشد کرد، می توانید برای ارسال ایمیل به افراد بیشتر، مقداری هزینه کنید.
 2. ایمیل ابزاری بسیار انعطاف پذیر است و به همین دلیل می توان در استفاده از آن خلاقیت به خرج داد. افراد با توجه به مخاطبان خود می توانند ایمیل تجاری خود را طراحی کنند و از متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل و… در ایمیل خود استفاده کنند. طراحی آزادانه و خلاق ایمیل، به افراد این اجازه را می دهد که بدون محدودیت ایمیل مناسب برای برندشان را طراحی کنند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با موفقیت اجرا کنند. بنابراین توصیه می کنیم که قبل از ایمیل مارکتینگ مخاطب هدف خود را بشناسید.
 3. ایمیل مارکتینگ، روشی قابل اندازه گیری است. یعنی اینکه شما پس از اجرای کمپین ایمیلی خود می توانید بررسی کنید که چه تعداد از مخاطبان شما، ایمیل‌تان را باز کرده‌اند، چند نفر روی دکمه اقدام ایمیل شما کلیک کرده اند، چند نفر با آن ایمیل وارد سایت شما شده اند و ایمیل‌ها تا چه اندازه جذاب و موثر بوده است. وقتی این موضوعات را اندازه گیری می کنید، برای اجرای کمپین‌های دیگر خود موفق تر عمل می کنید و می توانید ایمیل‌هایی بنویسید که مخاطبان از آنها استقبال کنند و به خوبی جذب شوند.
 4. ایمیل مارکتینگ، بسیار هدفمند اجرا می شود. اگر شما به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده باشید و اطلاعات مهم آنها از قبیل سن، جنس، علائق و نیازهای مخاطبان را به دست بیاورید، می توانید متناسب با نیازشان برای آنها ایمیل بفرستید. با این کار، هر فرد ایمیلی را دریافت می کند که به محتوای آن نیاز دارد و مخاطب اصلی آن ایمیل است. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما می توانید خیلی هدفمند و دقیق با مخاطبان خود در ارتباط باشید و از واکنش آنها بیشتر مطلع شوید. ارسال پیام های شخصی سازی شده، قابلیتی است که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و بسیار باارزش است.
 5. استفاده از ایمیل برای تبلیغات و بازاریابی برای همه افراد امکان پذیر است. فرقی ندارد که شما صاحب یک شرکت بزرگ هستید یا به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید، در هر صورت شما می توانید از ایمیل مارکتینگ برای معرفی خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید. فراگیر بودن روش بازاریابی ایمیلی، یکی از مزیتهای مهم این روش بازاریابی است.
 6. ایمیل مارکتینگ، به تدریج باعث اعتماد سازی می شود و وفاداری افراد نسبت به برند شما را نیز افزایش می دهد. فرض کنید که شما به مدت 6 ماه، دائما مخاطبان خود را از آخرین مقالات سایت، جدیدترین محصولات، تخفیف ها و پیشنهادات هیجان انگیز و… مطلع می کنید. با این کار، مخاطب متوجه می‌شود که شما قصد دارید به او کمک کنید و اعتمادش نسبت به شما و کسب و کارتان بیشتر می شود. این موضوع، مستقیما روی فروش و سودآوری تجارت شما تاثیرگذار است.
 7. به کمک ایمیل مارکتینگ، می توان با هزینه کم، آزمون و خطا کرد. شما می توانید به کمک ایمیل، چندین مدل محتوا برای مخاطبان خود بفرستید و بررسی کنید که مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر استقبال می‌کنند. مثلا می توانید ایمیل‌هایی با عنوان‌های متفاوت، متنهای متفاوت و عکس های متفاوت برای افراد ارسال کنید تا ببینید که آنها با چه مدل ایمیل‌هایی و با چه محتوایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. نتیجه این آزمون و خطا، به شما کمک می‌کند که بیشتر به سلیقه مخاطب خود پی ببرید و بتوانید در بازاریابی برند خود موفق تر عمل کنید.
 8. اگر از ایمیل مارکتینگ درست استفاده کنید، می توانید حتی از افرادی که سایر روشهای بازاریابی را انجام می دهند جلو بزنید. ایمیل مارکتینگ درست، حتی از حضور در شبکه های اجتماعی نیز موثرتر است. بسیاری از افراد، در زمان شلوغی به شبکه های اجتماعی سر نمی زنند، اما اینباکس خود را چک می کنند. دیدن ایمیل‌ها هم با موبایل و هم با لپ‌تاپ و تبلت امکان پذیر است و این موضوع، بررسی ایمیل را آسان تر کرده است. 64 درصد از افراد، روزانه صندوق ایمیلشان را با موبایل چک می کنند و این موضوع، به معنای قدرتمندی و برتر بودن ایمیل از شبکه های اجتماعی است. درباره موبایل مارکتینگ بیشتر بخوانید.
 9. نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در ایمیل مارکتینگ بسیار بالا است. نرخ بازگشت سرمایه یعنی بعد از اجرای آن روش، چند درصد از پول‌تان به شما باز می گردد و چقدر سود می کنید. هرچه عدد نرخ بازگشت سرمایه بیشتر باشد، آن روش پرسودتر و موثرتر است. نرخ بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ، به طور میانگین 300 درصد است. یعنی اگر شما برای کمپین ایمیلی خود، 10 هزار تومان سرمایه گذاری کنید، علاوه بر پولی که هزینه کرده اید، 30 هزار تومان سود می کنید! هیچ یک از روشهای بازاریابی از قبیل بنر تبلیغاتی، چاپ بروشور و کاتالوگ، تبلیغات موبایلی و… این میزان نرخ بازگشت سرمایه ندارد. پس برای اینکه سود بیشتری نصیب کسب و کارتان شود، باید اهمیت بیشتری به ایمیل مارکتینگ دهید. چه چیزی بهتر از اینکه با هزینه کم ایمیل بفرستید و در عوض، چندین برابر آن هزینه سود کنید؟
 10. ایمیل مارکتینگ، سریع جواب می دهد. شما می توانید به سادگی ایمیل مارکتینگ انجام دهید و نتیجه آن را نیز خیلی سریع مشاهده کنید. برای شروع این کار، به لیست افراد و آدرس ایمیل آنها نیاز دارید تا با کمک سرویس ارسال ایمیل، برایشان پیامهای خود را بفرستید. بعد از یک بار اجرای ایمیل مارکتینگ، می توانید نتایج آن را مشاهده کنید و تجربه و دانش خود را برای ایمیل‌های بعدی بیشتر کنید.

این 10 مزیت، به خوبی مزایای ایمیل مارکتینگ را برای شما بیان می کند. با ایمیل مارکتینگ، شما طعم یک روش بازاریابی موثر و پرسود را خواهید چشید.

فکر می کنم تا اینجا شما برای اجرای کمپین ایمیلی خود مصمم شده اید و تصمیم گرفته اید که هرچه زودتر، سیستم ایمیل مارکتینگ خود را راه اندازی کنید. برای اینکه در روش ایمیل مارکتینگ موفق شوید، باید نکات مهم در اجرای این روش بازاریابی را بدانید. از شما دعوت می کنم ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

شروع ایمیل مارکتینگ

نکات مهم در هنگام اجرای ایمیل مارکتینگ

 • ابتدا یک سیستم ایمیل مارکتینگ معتبر و حرفه ای انتخاب کنید. سیستم میلرلایت، ابزار خوبی برای ارسال ایمیل است و داخل ایران نیز پشتیبانی دارد. با کمک میلرلایت شما می توانید صفحه لندینگ پیج سایت خود را به صورت رایگان بسازید. هم چنین این سیستم به شما اجازه می دهد که برای هزار نفر از کاربران‌تان، به صورت رایگان ایمیل بفرستید.
 • از کلیدواژه های تخصصی صنعت خود در متن ایمیل استفاده کنید. وقتی از کلید واژه ها استفاده می کنید، ایمیل شما در صندوق اصلی (Inbox) قرار می گیرد. هم چنین با این کار، گوگل یا یاهو متوجه می شود که این ایمیل‌ها کاربردی هستند و کاربران از محتوای آنها استقبال می کنند.
 • بهتر است بیش از اندازه از تصاویر در ایمیل خود استفاده نکنید. استفاده از عکس، ممکن است باعث اسپم شدن ایمیل شما شود و زحمات شما را بر باد دهد. همچنین بعضی مواقع، عکس‌های داخل ایمیل شما باز نمی شود و کاربر بخشی از محتوای ایمیل شما را از دست می دهد.
 • ایمیل خود را به گونه ای طراحی کنید که در موبایل، تبلت و لپ تاپ نیز باز شود. به این موضوع، طراحی ریسپانسیو گفته می شود. طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا، یکی از عوامل موفقیت در ایمیل مارکتینگ است؛ زیرا بسیاری از افراد، ایمیل خود را با گوشی موبایل‌شان چک می کنند. وقتی ایمیل خود را به صورت واکنش گرا طراحی می کنید، ایمیل شما در دستگاه های دیگر مانند موبایل و تبلت نیز به خوبی نمایش داده می شود و عناصر آن به هم نمی‌ریزد.
 • داخل ایمیل خود، از دکمه های جذاب و Call to Action مناسب برای جذب مخاطب استفاده کنید. با این کار، نرخ کلیک (CTR) تبلیغات شما افزایش می‌یابد.
 • برای افزایش مخاطبان هدفمند لیست های ایمیل خود می‌توانید صفحه لندینگ پیج مناسبی ایجاد کرده و جعبه اشتراک در خبرنامه ایمیلی خود را در آن قرار دهید. برای تسریع در افزایش مخاطبان می‌توانید برای صفحه لندینگ پیج خبرنامه تان از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید.

در این مطلب، با ایمیل مارکتینگ و مزایای آن آشنا شدید. همچنین نکات مهم برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ را یاد گرفتید. اگر برای تبلیغات کسب و کار خود و افزایش فروش‌تان به دنبال روشی سودمند و تضمینی هستید، هرچه زودتر به فکر شروع ایمیل مارکتینگ باشید تا نتایج فوق العاده آن را مشاهده کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با من همراه بودید، بسیار متشکرم. خوشحال می‌شوم در بخش نظرات این پست درباره تجارب شما در زمینه ایمیل مارکتینگ بیشتر بخوانم 🙂

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 نظر، میانگین: 5٫00 از 5)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید