گوگل آنالیتیکس چیست؟ – دوره آموزش گوگل آنالیتیکس – ویدئوی دوم

متن ویدئوی آموزشی گوگل آنالیتیکس بخش 2

به عنوان یک مالک کسب‌وکار یا بازاریاب حتماً می‌دونید که داشتن اطلاعاتی که منجر به اتخاذ تصمیمات آگاهانه در مورد نحوه‌ی رشد کسب‌وکارتون می‌شه، چقدر مهمه. چه یه بوتیک کوچیک توی شهرستان محل زندگی‌تون داشته و چه برای یک برند بزرگ کار کنید، احتمالش هست که کسب‌وکار شما توی وب حضور داشته باشه. شاید محصولاتی را به صورت آنلاین بفروشید یا بلاگ رو اداره کنید، یا سایتی داشته باشید که اطلاعاتی رو در مورد خدماتتون ارائه می‌ده، اما صرف نظر از اهمیت وب‌سایتتون، باید به شکل کامل بررسی سایت توسط مشتری و نحوه‌ی اندرکنش اون با محتواتون رو درک کنین.

گوگل آنالیتیکس هم دقیقاً همین کارو می‌کنه؛ یک سرویس مجانی با تعدادی گزینه‌ی پریمیومه که به شما در تحلیل ترافیک بازدیدکنندگان کمک می‌کنه و تصویری کامل از مخاطبان شما و نیازهاشون منتشر می‌کنه. اون پلتفرمیه که به تمامی صفحات وب‌سایتتون متصل می‌شه، از طریق منوها و گزارش‌های مختلف شما فرصت آزادسازی داده‌های ارزشمندی رو در اختیار دارین.

گوگل می‌تونه مسیرهای مختلفی که افراد به سمت سایت شما طی می‌کنن، محتوایی که نگاه می‌کن و حتی ابزارهایی که برای رسیدن به اونجا استفاده می‌کنن رو معلوم کنه. نرم‌افزار اونها می‌تونه فروش و تبدیل‌های هدف، مثلاً ثبت‌نام یک نفر توی خبرنامه‌تون رو بسنجه و با استفاده از ابزارهای پیشرفته‌ای مثل قیف‌ها و ویژگی‌ها به شما می‌گه که چجوری تمام صفحات سایتتون به نفع یا علیه شما کار می‌کنن. در اصل گوگل آنالیتیکس بهتون کمک می‌کنه مواردی که به صورت مطلوب و مواردی که ضدتون عمل می‌کنن رو بشناسید. [Google Analytics] به شما کمک می‌کنه بینش لازم برای ایجاد تغییر رو داشته باشید تا بتونید به اهداف عملکردی برسید.

باید چرایی پشت داده‌های موجود رو درک کنین. اگه یه مقطع رشد ناگهانی در ترافیک داشتید باید منبعش رو پیدا کنین شاید یه [پست] بلاگ عاملش باشه که در موردش نشنیدید اگه یه کاهش شدید مشاهده کردید، شاید مشکلی رو در داخل سایتتون پیدا کنین یا شاید هم رقیبتون با استفاده از سئوی بهتر یا تبلیغات پولی داره ترافیک جذب می‌کنه. بیاید در مورد گوگل آنالیتیکس به همراه اهداف کسب‌وکارمون فکر کنیم.

در دنیای آنلاین، به نظر ایده‌های بی‌پایانی وجود دارن، اما به نظرم می‌تونیم اهداف آنلاین رو در قالب 5 دسته‌ی مشترک و اصلی بیان کنیم. تجارت الکترونیک، هدایت نسل، انتشار محتوا اطلاعات آنلاین و برندینگ برای تجارت الکترونیک هدفتون اینه که محصولات یا خدمات رو بفروشید. از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنید، تا راه‌هایی برای افزایش فروش و رهگیری عملکردتون در گذر زمان پیدا کنید، برای هدایت نسل هدفتون اینه که اطلاعات کاربرا رو جمع کنین و استراتژی‌ها و صفحات هدف رو تست خواهید کرد تا یک ترکیب مفید و کاری پیدا کنید.

برای منتشرکنندگان محتوا هدف اینه که بازدید مداوم و درگیری مخاطب با محتوا رو تشویق کنن، پس شما می‌رسید دنبال اینکه چه چیزی مردم رو به کلیک و اندرکنش با سایتتون ترغیب می‌کنه. برای اطلاعات آنلاین مهمه که کاربرها اونچه که می‌خوان و بهش نیاز دارن رو پیدا کنن. پس باید چیزهایی که پیدا می‌کنن و اونهایی که پیدا نمی‌کنن رو مورد بررسی قرار بدین. توی برندینگ هم هدف اصلی ایجاد آگاهی و وفاداریه.

آیا سایتتون به اشتراک گذاشته می‌شه، بهش لینک می‌دن و توی رده‌های بالای وب باهاش درگیر می‌شن؟ صرفاً صحبت سر مشاهده‌ی این نیست که چه تعداد آدم سایتتون رو می‌بینن. این اطلاعات صرفاً بخشی از چیزیه که برای گرفتن تصمیمات آگاهانه به اونها احتیاج دارید. هر سایت یه سری اقدامات داره و گوگل آنالیتیکس هم همین اقدامات رو رهگیری می‌کنه و در نهایت اونها رو به صورت گزارش‌هایی که درکشون راحته ارائه می‌کنه. به این ترتیب شما داده‌های درست برای درک کارهای موردنیاز برای بهبود خروجی سایتتون رو در اختیار دارین.

در دوره آموزش Google Analytics تمام آموزش‌های مورد نیاز برای کاربران مبتدی، از ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس تا ارایه گزارش‌های پایه را در این دوره یاد می‌گیرید و نیز می‌آموزید که چگونه می‌توان گزارش‌ها را تفسیر، اهداف خود را ایجاد و نتایج را پیگیری کنید. همچنین برای درک عمیق‌تر خواهید توانست از گزینه‌های dimensions و segments استفاده کنید. همه بخش‌های این دوره عملی و کوتاه هستند و بیشتر ویژگی‌های گوگل آنالیتیکس را برای تجزیه و تحلیل روزانه شامل می‌شود.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 نظر، میانگین: 4٫67 از 5)
مشاوره تبلیغات

یک دیدگاه

  1. نسرین عبادی 27 فوریه 2019

دیدگاه خود را بنویسید