تبلیغ در گوگل ادوردز یا سایت‌های کلیکی ایرانی؟

سایت های کلیکی ایرانی متعددی با ویژگی ها و سیاست های کاری متفاوت تبلیغاتی در حال فعالیت هستند. معمولا این سایت ها به صورت واسط بین نمایش دهندگان آگهی و صاحبان آگهی عمل می کنند. برای اینکه بخواهیم مقایسه عادلانه ای بین انواع تبلیغات در سیستم های کلیکی ایرانی و تبلیغ در گوگل ادوردز داشته باشیم یکی از سایت های مطرح تبلیغات کلیکی ایرانی را انتخاب و آن را بررسی کردیم. در ادامه تبلیغ در گوگل یا سایت های ایرانی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کلیک های تقلبی یا کلیک های واقعی؟

اولین موردی که به ذهنمان می رسد این است که تبلیغات کجا و برای چه کسانی نمایش داده می شود؟ در سیستم کلیکی ایرانی، تبلیغات در سایت ها و وبلاگ های ایرانی نمایش داده می شود.

نمایش دهندگان به ازای هر کلیک که بر روی تبلیغاتی که در سایت شان نمایش داده می شود، هزینه دریافت می کنند. پس احتمال تقلب و کلیک صاحبان سایت یا وبلاگ نمایش دهنده آگهی و یا دوستانشان وجود دارد. جمله ای مشابه به جمله‌ زیر را در بخش قوانین نمایش دهندگان آگهی بسیاری از سایت های کلیکی می توانید مشاهده کنید.

استفاده از عباراتی نظیر “برای حمایت از ما روی تبلیغات کلیک کنید” و یا موارد مشابه تشویق کننده از جمله برنامه های جایزه یا هر روش دیگری که منجر به افزایش غیرواقعی تعداد کلیک ‌شود!

البته سایت های کلیکی از راهکارهایی برای شناسایی و حذف کلیک های تقلبی استفاده می کنند، اما آیا نمایش دهندگان آگهی برای کلیک بیشتر و کسب درآمد بیشتر راه های جدیدی پیدا نمی کنند؟!

تبلیغات متنی گوگل ادوردز تنها در نتایج جستجوهای مرتبط در سایت Google نمایش داده می شود.

تبلیغ در گوگل یا سایت های ایرانی

تبلیغات آزاردهنده یا تبلیغات سودمند؟

نمایش دهندگان تبلیغات کلیکی برای افزایش کلیک و افزایش درآمد از روش های عجیبی استفاده می کنند. مثلا شما برای خواندن مقاله ای درباره “انواع بیماری های پوست” وارد وب سایتی می شوید.

اما بلافاصله پس از لود سایت پاپ آپی حاوی تبلیغات “خرید بلیت قطار” برایتان نمایش داده می شود. بعد از بستن این تبلیغ نیز در گوشه و اطراف سایت تبلیغات ناخواسته دیگری را مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید: تبلیغات بهتر است یا سئو

اما تبلیغ در گوگل ادوردز برای جستوجوهای مرتبط نمایش داده می‌شود. مثلا تبلیغ سایت فروش بلیت قطار برای افرادی که عبارت هایی چون “بلیط قطار تهران به مشهد” یا “خرید بلیط تبریز به تهران” را جستوجو کنند نمایش داده می شود؛ البته تبلیغات برای کاربر و تبلیغ دهنده می تواند مفید باشد.

ارائه اطلاعات و جزئیات از مخاطبان آگهی؟

سایت های کلیکی آمار کلیک های روزانه، تعداد نمایش و CTR برای هر یک از کمپین های شما ارائه می کنند. اما با کمک گزارش های تبلیغات گوگل ادوردز می توانید لیست کلمات کلیکی که کاربران تان با آنها وارد سایت تان شده اند را نیز ببینید.

با ترکیب آمار گوگل ادوردز و گوگل آنالیتیکس اطلاعات ارزشمندی از علایق مشتریان بدست بیاورید و با کمک این اطلاعات می توانید تبلیغات و صفحات وب سایت تان را نیز بهبود دهید. جی ادز با بررسی این اطلاعات به بهبود روزانه تبلیغات تان کمک می کند و هر هفته گزارش هایی همراه با پیشنهادات بهبود سایت تان را برایتان ارسال می کند.

نمایش برای همه یا تنها برای افراد علاقه مند؟

با بررسی سایت کلیکی که در بالا به آن اشاره شد، متوجه شدیم که امکان هدفمندسازی نمایش تبلیغات وجود دارد. انتخاب موضوع یکی از هدفمندی ها است. یعنی آگهی شما تنها در دسته بندی خاصی نمایش داده شود. مثلا شما می توانید تبلیغ خود را در نشریات و سایت های خبری نمایش دهید.

در ادوردز این هدفمندی بسیار دقیق تر عمل می کند و شما آگهی را تنها برای افرادی که کلمه خاصی را جستوجو می کنند نمایش می دهید.

مثلا اگر قصد تبلیغ برای “آموزشگاه تعمیرات موبایل” را دارید، در سایت های کلیکی می توانید هدفمندی موضوعی را روی سایت های آموزشی و علمی قرار دهید تا آگهی شما تنها در سایت هایی که با این دسته بندی ثبت شده اند نمایش داده شود و خوشحال باشید که تبلیغات شما هدفمند است!

در گوگل ادوردز می توانید تعیین کنید که تبلیغ شما برای افرادی که عباراتی مانند “دوره تعمیرات موبایل” یا “آموزش تخصصی تعمیرات موبایل” را جستوجو می کنند نمایش داده شود و حتی مشخص کنید که آگهی تان برای افرادی که به دنبال “کتاب تعمیرات موبایل” هستند نمایش داده نشود. شما می توانید این کار را با استفاده از ویژگی کلمات منفی گوگل ادز انجام دهید.

استفاده از موقعیت مکانی یا لوکیشن در تبلیغات

هدفگذاری جغرافیایی از دیگر ویژگی های سیستم کلیکی مورد بررسی است که با کمک آن می توانید آگهی تان را تنها برای افراد داخل ایران، تنها افراد خارج از ایران و همچنین تنها برای استان های خاص نمایش دهید. در گوگل ادوردز با انتخاب کلمات کلیدی فارسی، آگهی شما تنها برای فارسی زبانان نمایش داده می شود.

همینطور امکان هدفمندی جغرافیایی بسیار دقیق نیز در گوگل ادوردز وجود دارد که به خاطر سیاست های تحریمی در حال حاضر در ایران غیرقابل استفاده است. شما می توانید اطلاعات کاملی را در صفحه آموزش کامل گوگل ادز پایگاه دانش جی ادز کسب کنید.

هدفگذاری سیستم عامل و عدم نمایش از ساعات 1 تا 8 بامداد دیگر گزینه های هدفمندسازی در تبلیغات کلیکی گوگل مورد بررسی بود. این هدفمندسازی ها نیز با امکان شخصی سازی بسیار قدرتمند در گوگل ادوردز به صورت رایگان وجود دارد. در حالی که در سیستم مورد بررسی برای هر یک از هدفمندسازی ها شما بایستی هزینه بیشتری پرداخت کنید!

گوگل اطلاعات کاربران را از طریق اکانت گوگل کاربران، کراولر موتور جستوجوی گوگل، مرورگر، اطلاعات گوشی های اندروید و دیگر ابزارهایی که در دسترس دارد را جمع آوری و دسته بندی می کند. به همین دلیل هدفگیری مخاطبان در گوگل ادوردز بسیار قدرتمند است.

اگر تبلیغ شما در سایت های کلیکی باشد، نمی توانید به سادگی آمار دقیقی از تعداد ورودی های کاربران بدست آورید. چند راه برای فهمیدن ترافیک ورودی وجود دارد. به طور مثال، شما می توانید از گوگل تگ منیجر که ابزار قدرتمندی به شمار می رود استفاده کنید. می توانید یک تگ ایجاد کنید تا ترافیک ارجاع شده به سوی سایت شما را بررسی کند و بتوانید آن آمار را در گوگل آنالیتیکس خود مشاهده کنید.

همچنین می توانید از سایت تبلیغ کننده درخواست کنید که میزان کلیک روی لینک یا آگهی مورد نظر شما را ارائه دهد. به عقیده بنده هر دو روش تبلیغاتی را می توان مورد بررسی قرار داد، اما همانطور که متوجه شدید گوگل ادز این کار را ساده تر کرده است.

سایت تبلیغات کلیکی

هزینه تبلیغات در سایت کلیکی بررسی شده

هزینه های مناسب یا سرسام آور؟

هزینه های تبلیغ در گوگل یا سایت های ایرانی تقریبا یکسان است. هزینه یکسان گوگل ادز در حالی است که تبلیغ هدفمند شما، زمانی که مشتری به خدمات یا محصولی نیاز دارد به او نمایش داده می شود.

برای تبلیغ در گوگل عبارات مختلف هزینه های متفاوتی خواهند داشت که بستگی به رقابت در آن کلمه کلیدی دارد. همچنین با توجه به سیاست های جدید گوگل، جذابیت آگهی، کیفیت لندینگ پیج و نیز ارتباط آن با کلمات کلیدی و … می تواند در هزینه ها تاثیرگذار باشد. (می توانید این اطلاعات را در وبلاگ جی ادز کسب کنید.)

به همین دلیل برای کاهش هزینه تبلیغات مشتریان به طور مستمر برای بهبود کلمات کلیدی، آگهی ها و وبسایت تلاش می کنیم.

محدودیت یا مدیریت آزاد بودجه؟

برای تبلیغ در گوگل بر خلاف سیستم کلیکی بررسی شده، محدودیت برای بودجه بندی روزانه وجود ندارد. یعنی ادوردز شما را مجبور نمی کند که بودجه تبلیغاتی تان را در عرض یک هفته تمام کنید! شما می توانید برای هر روز هفته بودجه خاصی تعریف کنید و حتی در روزهای خاص نمایش تبلیغات را محدود کنید.

تصمیم با شماست | تبلیغ در گوگل یا سایت های ایرانی؟

البته می‌توان از ابعاد دیگری نیز تبلیغ در گوگل و تبلیغ بنری در سایت های ایرانی را مقایسه کرد. اما این شما هستید که تصمیم قطعی را برای تبلیغات کسب و کار خود می گیرید.به نظر شما کدام بهتر است؟ تبلیغ در گوگل یا سایت های ایرانی؟

خوشحال می شویم نظرات شما را نیز در اینباره را بخوانیم. می‌توانید تبلیغات بنری را انتخاب کنید و یا تبلیغ در گوگل را همین امروز شروع کنید. برای شروع تبلیغات گوگل ما می توانیم به شما کمک کنیم. تنها نیاز است با ما تماس بگیرید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (9 نظر، میانگین: 4,56 از 5)
مشاوره تبلیغات

13 دیدگاه

 1. سارا 17 ژانویه 2018
 2. شاهین 3 مارس 2018
  • حسین قبیله 10 مارس 2018
 3. صنم 20 آگوست 2018
  • علی کریمی 5 سپتامبر 2020
 4. سعید 31 آگوست 2018
  • علی کریمی 5 سپتامبر 2020
 5. امین 11 سپتامبر 2018
  • حسین قبیله 12 سپتامبر 2018
 6. پلاتیوم 10 ژانویه 2019
  • حسین قبیله 13 ژانویه 2019
 7. محسن 3 فوریه 2019
 8. مسعود 22 فوریه 2022

دیدگاه خود را بنویسید