برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ چیست؟

وقتی در مورد برندسازی شخصی یا همان پرسونال برندینگ (Personal Branding) صحبت می کنیم، منظورمان ایجاد و تبلیغ آن چیزی است که شما به آن شناخته می‌شوید.

برند شخصی شما، ترکیبی منحصر به فرد از مهارت ها و تجربیاتی است که شما را از سایرین متمایز کرده است. پرسونال برندینگ موثر می تواند شما را از سایر متخصصین که در زمینه کاری شما فعالیت دارند، متمایز کند.

برند می تواند همه چیز باشد

ما معمولا برندها را در قالب شرکت ها و محصولات می‌شناسیم – مثل مک دونالد یا اپل. اما امروزه، هر چیزی می تواند یک برند باشد. حتی به عنوان یک فرد، می‌توانید یک برند شخصی داشته باشید. (وب سایت Neil Patel نمونه بارزی از این نوع برندسازی است.)

خب برند شخصی شما چیست؟ مهم نیست که شما در استفاده از کامپیوتر خبره هستید و یا هنوز از ماشین تحریر استفاده می کنید، شما یک برند دارید که هم در دنیای واقعی و مجازی وجود دارد.

خوشبختانه، ابزار و منابع زیادی وجود دارند که به شما در فرایند برندسازی شخصی کمک می‌کنند. با استفاده از آن ها تاثیری درست بر کسانی که در دنیای مجازی با شما برخورد داشته اند، بگذارید.

ایده پرسنال برندینگ برای بعضی ها ناخوشایند است. اما اگر شما کنترل برند شخصی‌تان را در دنیای مجازی در دست نداشته باشید، آن گاه سایر افراد از این فرصت ها به نفع خود استفاده خواهند کرد.

ما در جی ادز معتقد هستیم که برندسازی شخصی باید برای همه قابل دسترس باشد. به همین دلیل این راهنما در اختیار شما قرار گرفته است تا به شما برای برندسازی شخصی تان به صورت انلاین کمک کند.

درست است که اهداف و شرایط خاص برای هر فرد متفاوت است، مفاهیم و فرایند کلی شامل حال همه می‌شود.

چرا پرسونال برندینگ حائز اهمیت است

وقتی نوبت به برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ می‌رسد، برخی از افراد آن را زمان گیر و یا نه چندان مهم تلقی می‌کنند و آن را نادیده می‌گیرند.

درست است که باید برای یک برندسازی شخصی اصولی زمان و انرژی بگذارید. اما این طرز تفکر که ایجاد یک برند شخصی اهمیت ندارد، کاملا اشتباه است، و در ادامه به دلایل آن اشاره خواهیم کرد:

مردم شما را در هر مرحله از شغل تان که باشید، در گوگل جستجو می کنند

جستجوی نام شما

صرف نظر از سن و یا سطح کاری شما، کسانی هستند که در اینترنت به دنبال شما بگردند. هر آنچه که آنها درباره شما بیابند، می‌تواند تاثیر بسزایی بر آینده حرفه ای و شخصی شما بگذارد. به این آمار توجه کنید. به گفته CareerBuilder:

امروزه بیش از نیمی از کارفرمایان تا زمانی که در اینترنت در مورد فرد متقاضی به کار جستجو نکنند، وی را استخدام نمی‌کنند.

به خاطر چنین مسئله ای یک مصاحبه کاری را از دست ندهید. اگر به فکر استخدام شدن نیستید و فکر می‌کنید که این موضوع به شما ربطی ندارد، دوباره فکر کنید! مخصوصا اگر کسب و کار خودتان را دارید و یا به شکل پیمانی و فریلنسری کار می‌کنید:

بیش از نیمی از مشتریان به این خاطر یک شرکت و یا فرد فریلنسر را برای همکاری انتخاب کرده اند چون در دنیای مجازی حضوری پررنگ و مثبت داشته اند.

اگر شما به درستی بر روی آوازه خود در فضای مجازی کار نکنید، قطعا فرصت های کاری را از دست خواهید داد.

در حال حاضر یک فرد معمولی هر 2-3 سال شغلش را عوض می کند و در سال 2020، 40% نیروی کار به شکل آزاد کار و پیمانی خواهند بود. این بدان معنی است که یک برند شخصی قوی، بیش از هر زمان دیگری، حائز اهمیت است. در واقع به هر میزان که می‌خواهید موفق باشید، به همان میزان برند سازی شخصی‌تان اهمیت پیدا می کند.

بر اساس یک مطالعه اخیر از Weber Shandwick:

 • مدیران ارشد جهانی 45% از اعتبار شرکت‌شان را در گرو اعتبار مدیران عامل‌شان می دانند. که تقریبا یعنی نصف اعتبار آن شرکت!
 • به علاوه شهرت یک مدیر عامل نقشی مهم در جذب کارکنان یک شرکت (77%) و همچنین ایجاد انگیزه در آن ها برای ادامه همکاری (70%) دارد.
 • نحوه تعاملات یک مدیر عامل در فضای مجازی رابطه مستقیمی با معروفیت و موفقیت یک شرکت دارد.

آمار ها را اگر کنار بگذاریم، مهم ترین دلیل برای تمرکز بر برندسازی شخصی، کمک به خودتان است. به این مسئله به دید یک راهکاری اضافی برای رشد موفقیت های خود نگاه کنید.

مزایای پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ یک گام بی‌دردسر در جهت تحقق اهداف‌تان است. صرف نظر از وضعیت صنعت یا حرفه شما، پرسونال برندینگ شما این قدرت را دارد که تمام فرصت ها برای پیشرفت را کاملا نابود کند و یا تبدیل به موفقیت کند.

هر زمان که به یک دید حرفه ای در مورد پرسونال برندینگ رسیدید، به یاد داشته باشید که این مسئله بخش مهمی از رشد حرفه شما است. و در نظر داشته باشید که ممکن است به منابع، زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد.

ساخت و بهینه سازی پروفایل های جدید، ایجاد محتوا در مورد شما و کار شما، شناسایی اهداف‌تان، اتخاذ یک استراتژی برای پرسونال برندینگ، شاید خسته کننده به نظر برسد. اما وقتی اساس کار را اصولی ایجاد کرده باشید، مسیر راه مشخص می‌شود که باعث می‌شود کل فرآیند بسیار قابل کنترل باشد.

با این راهکارها خودتان را از رقبایتان متمایز کنید و کنترل برند شخصی تان را در دست بگیرید.

موثرترین فرایند برای برندسازی شخصی

ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برندسازی شخصی، فرایند ارائه خود در قالب یک برند قابل عرضه در بازار است. وقتی پرسونال برندینگ را آغاز می‌کنید، ممکن است که زود خسته شوید. اما پیش از این که لپ تاپتان را رها کنید، یک نفس عمیق بکشید.

به فرایند پرسونال برندینگ به عنوان یک پروسه مداوم نگاه کنید که می تواند به مرحله هایی قابل فهم تقسیم شود. لازم نیست که از یک کاربر غیرفعال فیسبوک به یک چهره مطرح در اسنپ چت تبدیل شوید. این فرایند یک شبه اتفاق نمی افتد و اهداف و ویژگی ها برای هر شخص متفاوت است.

در ادامه ما به نکاتی مهم در رابطه با برندسازی شخصی برای کسانی که هدفی بلند مدت برای موفقیت در ذهن دارند، اشاره می کنیم. کل این فرایند برندسازی شخصی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • بخش 1: ایجاد یک برند پایه
 • بخش 2: کسب اعتبار و جلب مخاطب
 • بخش 3: هدف قرار دادن فرصت ها

بخش 1: ایجاد یک برند پایه: تاثیر گذار باشید

در فضای مجازی به شکلی خودتان را معرفی کنید که توانایی های شما را برجسته کند. وقتی کسی در اینترنت به دنبال شما می‌گردد می‌خواهد که یک معرفی پرصلابت از شما ببیند که در آن اطلاعاتی جدید در مورد حیطه تخصص‌تان آمده باشد. برای اینکه تاثیرگذار دیده شوید می بایست:

 • نتایج جستجو تان را بررسی کنید
 • هر مطلبی که با تصویر مورد نظر شما جور در نمی آید را حذف کنید
 • خودتان و برند شخصی‌تان را معرفی کنید
 • به شکلی در فضای مجازی خودتان را معرفی کنید که نشان دهنده برند و تخصص شما باشد
 • یک استراتژی پرسونال برندینگ را دنبال کنید و بر اساس جدول زمانی پیش بروید

نتایج جستجو تان را بررسی کنید

قبل از اینکه شروع به برندسازی شخصی کنید، اول باید بدانید که در کجای نتایج جستجو قرار دارید. اسم خودتان را در گوگل سرچ کنید تا متوجه شوید سایرین به هنگام جستجو نام شما با چه چیزی مواجه می شوند.

آیا اولین نتیجه مربوط می‌شود به تئاتری که 12 سال پیش در دبیرستان در آن حضور داشته اید؟ یا بلاگ مسافرت عمه تان در سال 2002؟ هر چند که این نتایج انقدر ها هم افتضاح نیستند، اما مربوط هم نیستند و می‌توانند به برند شما لطمه وارد کنند.

نگران این نباشید که با چه نتایجی روبرو خواهید شد. اگر چه برخی از نتایج ناخوشایند خواهند بود، اما به بررسی ادامه دهید. شما باید پیش از آن که یک استراتژی برندسازی شخصی اتخاذ کنید، از همه چیز مطلع باشید و تمام نتایج جستجویی که به شما مربوط است و می تواند به وجه شما لطمه بزند را بیابید.

نتایج جستجو و پست های دردسر ساز رسانه های اجتماعی را پاک کنید

وقتی متوجه شدید که چه نتایج جستجویی برای شما نشان داده می شود، می توانید برای حذف موارد ناخوشایند اقدام کنید. با موارد آسان تر آغاز کنید. مانند پست ها، عکس ها، ویدئو ها، نظرات و غیره. کمی زمان برای پروفایل هایتان در رسانه های اجتماعی و وبسایت خود بگذارید.

از شر هر چیزی که با چشم انداز مورد نظر شما از برندتان مغایرت دارد خلاص شوید. این پاکسازی ممکن است کمی سخت باشد حتی اگر در رسانه های اجتماعی حضور چندان فعالی نداشته باشید.

زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که یک پست، کامنت و یا عکس از سال های قبل سر و کله اش پیدا شود و استراتژی برندسازی شخصی شما را خراب کند (حتی اگر خودتان آن را ننوشته و یا پست نکرده باشید.) بنابراین توصیه می کنیم اطلاعات خود را در زمینه شبکه های اجتماعی افزایش دهید.

بعد از بررسی های بسیار ما دریافتیم که این نوع از پست ها / عکس ها / کامنت ها و غیره از همه مخرب تر هستند:

 • رفتار های غیر حرفه ای
 • شیوه ارتباطی غیر حرفه ای
 • نوشیدن مشروبات یا مصرف مواد مخدر
 • رفتار مجرمانه
 • دیدگاه های مخالف – به ویژه در رابطه با سیاست، مذهب، نژاد و جنسیت.
 • مطالبی صریح درباره مسائل جنسی
 • خشونت و یا آزار
 • رفتار های متعصبانه

خودتان و برند شخصی تان را معرفی کنید

بعد از اینکه مطالب نامربوط را پاک کردید، می‌توانید به برند شخصی تان که می خواهید بسازید فکر کنید. با شناسایی ویژگی های منحصر به فردی که مختص شما هستند، برند شخصی تان را ایجاد کنید.

برند شخصی شما چیست؟ هدف شما از تمام این تلاش ها برای معرفی خود در فضای مجازی چیست؟ وقتی به دنبال این هستید که چگونه ساخت برندتان در فضای مجازی را آغاز کنید، این سوال ها را از خودتان بپرسید:

 • شما کی هستید؟
 • چه ویژگی شما را متمایز می کند؟
 • چشم انداز شما برای برند شخصی تان چیست؟
 • با پرسونال برندینگ به چه هدفی می خواهید برسید؟
 • اهداف کاری شما چه هستند؟
 • مخاطب شما چه کسی است؟ به چه کسانی می توانید کمک کنید؟
 • چگونه می توانید به آن ها کمک کنید؟ وجه تمایز شما در چیست؟
 • در چه زمینه ای استعداد دارید؟ چه چیز شما را قابل اعتماد می کند؟
 • چگونه می خواهید قابل اعتماد بودن خود را ثابت کنید؟ چه شواهدی دارید؟

علاوه بر این گونه سوال ها، به تمام دستاورد هایتان فکر کنید و هر مورد دیگری که می تواند در این زمینه به شما کمک کند. چه اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی برای استراتژی برندسازی شخصی تان دارید؟

پیش از آنکه شروع به برندسازی شخصی کنید، در مورد اطلاعاتی که می‌خواهید درباره موفقیت های خود به اشتراک بگذازید فکر کنید.

مهارت ها و دستاورد هایتان را به نمایش بگذارید

بعد از اینکه در مورد اهداف و ویژگی های متمایز کننده خود فکر کردید، باید آن ها را به اطلاع دیگران برسانید.

برای این کار می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • در مورد دستاورد هایی که به آن ها افتخار می کنید، مطلبی بنویسید.
 • لیستی از مواردی که سایرین در مورد شما و کار شما به صورت عمومی صحبت کرده اند تهیه کنید.
 • به مواردی فکر کنید که افراد به شکل خصوصی از کار شما قدردانی کرده اند.

به هر دلیلی که می خواهید برند شخصی‌تان را بسازید، مثلا برای درخواست عضویت در یک مدرسه، پیدا کردن یک شغل و یا صرفا گسترش کار و افزایش درآمد، برای سوال های بالا وقت بگذارید و به آن ها پاسخ بدهید.

به طور کلی درمورد آنچه که می خواهید به نمایش بگذارید و تاثیری که می خواهید بر افرادی که در اینترنت به دنبال شما هستند، بگذارید فکر کنید.

اکنون شما به شرح مختصری از برند شخصی و بیوگرافی خود و همچنین نسخه های طولانی تری از آن رسیده اید. شما از این توضیحات در پروفایل هایتان در رسانه های اجتماعی استفاده خواهید کرد. به این شکل برند خود را یکپارچه می‌کنید اما هنوز محتوایی منحصر به فرد برای هر پلتفرم دارید. این مسئله برای کاربران و همچنین موتور های جستجو جذابیت دارد.

در اینجا یک نمونه عالی از توضیحات برای برند شخصی می‌بینید:

ارزش: من به استارت آپ های در حال رشد در تهران کمک می‌کنم تا دفاتر اجاره ای متناسب با روحیات و بودجه شان پیدا کنند. هیچ‌کس به اندازه من در مورد استارت آپ ها و چگونگی اجاره مکانی که با استراتژی های آن‌ها جور باشد، اطلاع ندارد.

استعداد: عاشق تهران، طرفدار پر و پا قرص توچال برفی، کارآزموده مسابقات دو ماراتن تهران

اثبات:

 • سه گواهی از رضایت مشتریان در ادامه ارائه شده است.

 • برای اجاره کردن اولین دفترتان کاملا راهنمایی خواهید شد.

 • به طور ماهانه مقاله هایی در مورد استارت آپ ها و املاک و مستغلات در تهران در بلاگم قرار می دهم.

نوشتن ماهانه پست هایی در بلاگ کفایت نمی‌کند، برندسازی شخصی موفق به این معنی است که کاربران بالقوه کار شما را ببینند.

شما می‌خواهید که مردم وقتی اسم شما را در اینترنت جستجو می‌کنند نتایجی مثبت و مرتبط با شما پیدا کنند.

برای معرفی خودتان و اینکه چه چیزی را می‌خواهید از طریق برند شخصی تان برجسته کنید، وقت بگذارید.

به شکل خلاصه، شما باید این موارد را مشخص کرده و نوشته باشید:

 • یک طرح کلی شفاف از پرسونال برندینگ
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای برندسازی شخصی
 • توانایی ها، ویژگی های منحصر به فرد و حوزه های تخصص شما
 • دستاورد های شما

وقتی به اعتماد به نفس کافی دست پیدا کردید، زمان آن رسیده که به معرفی خود در فضای مجازی بپردازید به شکلی که مردم به راحتی شما را بیابند و تحت تاثیر قرار بگیرند.

ایجاد بهینه سازی مانیتور

برای رسیدن به یک حضور پر رنگ در فضای مجازی باید سایت ها و پروفایل هایی بسازید که می خواهید مردم شما را از طریق آن ها پیدا کنند. به همین منظور باید ترکیبی از وبسایت های شخصی و پروفایل های حرفه ای ایجاد کنید. یک اساس قوی چگونه به وجود می آید؟

 • یک وبسایت شخصی
 • 10-12 پروفایل حرفه ای

به این دلیل باید این موارد را ایجاد کنید چون که هر صفحه از نتایج جستجو به طور معمول حداقل ده نتیجه را نشان می دهد. با ایجاد حداقل 10-12 پیج، این شانس را خواهید داشت تا آن نتایج کلیدی جستجو را به خودتان اختصاص دهید و خب فایده یک برند شخصی بدون دیده شدن چیست؟

برندسازی شخصی

ما پیشنهاد می کنیم که از لیست زیر حداقل 2 تا 4 مورد را، برای ساخت پروفایل برای زیربنای پرسنال برندینگ، انتخاب کنید:

 • وبسایت شخصی
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube
 • linkedin
 • Vimeo
 • Tumblr
 • SlideShare
 • Medium
 • me
 • CrunchBase
 • Pinterest
 • Quora
 • Instagram ( در حالیکه اینستاگرام در نتایج گوگل تاثیر بسزایی ندارد، اما ابزاری کارآمد برای معرفی شخصیت شما است.)

سایت‌های ایرانی زیادی نیز وجود دارند که می‌توانید پروفایل خود را در آنها بسازید. البته سعی کنید بیشتر در سایت‌های تخصصی مرتبط با مهارت‌های خود عضو شده و پروفایل ایجاد کنید. برای مثال اگر هنرمند هستید، می‌توانید پروفایل خود را در سایت‌های معتبری که بیشتر هنرمندان در آن حضور دارند ایجاد کنید.

بهینه سازی پروفایل شبکه های اجتماعی

این پروفایل ها و وبسایت ها را باید بهینه سازی کنید و به این منظور:

 • در همه پروفایل ها و دامنه ها نام کامل‌تان را بنویسید ( نام خود را در همه جا به یک شکل بنویسید)
 • در هر جا که ممکن بود افعال را به شکل سوم شخص به کار ببرید
 • اطلاعات تمام پروفایل ها را به طور کامل بنویسید
 • در هر جا که ممکن بود آدرس سایت خود را قید کنید
 • برای متادیتاها (اطلاعاتی که تنها برای موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود) کلید واژه های مرتبط قرار دهید
 • نهایت استفاده را از عناوین اصلی ببرید

سعی می‌کنیم در آینده در مورد چگونگی بهینه سازی پروفایل در رسانه های اجتماعی و وبسایت های شخصی مطلبی در جی ادز منتشر کنیم. همچنین می‌توانید مقالات مربوط به سئو را در رابطه با عملکرد بهتر در موتور های جستجو و هنگامی که افراد شما را در گوگل جستجو می کنند، مطالعه کنید.

مبنای پرسونال برندینگ

اگر شما یک برند شخصی فوق العاده دارید اما هیچکس آن را نمی بیند، پس برای شما فایده ای هم ندارد. این جا است که نقش استراتژی پر رنگ می شود.

جدول زمانی و استراتژی برندسازی شخصی

وقتی نوبت به شروع ساخت پروژه پرسونال برندینگ شما می شود، انجام کلی کار در مدتی کوتاه بسیار آسان است.

با کمی تمرکز و با استفاده از منابع رایگانی که در دسترس شما است، می توانید کنترل اینکه چگونه در فضای مجازی دیده شوید را در دست بگیرید.

بسته به نتایج جستجو فعلی برای نام شما، برخی از سایت ها و پروفایل هایی که ساخته اید ممکن است حتی خیلی سریع در لیست نتایج جستجو قرار بگیرند.

با این حال در بیشتر موارد، برای گوگل و سایر موتور های جستجو مدتی زمان می برد تا این پروفایل ها را در لیست نمایش قرار دهند.

به طور معمول، نمایه سازی حدود 2 تا 6 هفته زمان می برد، اما حتی آن موقع هم به این معنی نیست که وقتی کسی نام شما را جستجو کند، اکانت دلخواه شما به طور خودکار در جایگاه اول نمایش قرار بگیرد.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و برند سازی شخصی بخشی از یک استراتژی مداوم هستند که نیازمند به روز رسانی منظم و مشارکت منظم در سراسر پلتفرم ها می‌باشند.

شما به تدریج شاهد تغییرات رو به رشدی خواهید بود. در حالیکه ممکن است در ابتدا خسته کننده به نظر برسد اما اگر از استراتژی های SEO و پرسنال برندینگ به درستی استفاده کنید، نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

بخش 2.1: کسب اعتبار

از برند شخصی خود استفاده کنید تا به جایگاه هایی معتبر در نشریات و کانال های مرتبط برسید. علاوه بر محتواهایی که شما مدام در سایت ها و پروفایل های خود ایجاد می کنید، بسیار حائز اهمیت است که خود را فردی آگاه و شایسته به دیگران معرفی کنید. انتشار در پلتفرم های با اعتبار بالا و با کیفیت به شما در رسیدن به این اعتبار کمک می کند.

 1. درج محتوا استراتژیک در مکان های صحیح

بعد از اینکه شروع به ایجاد محتوا (پست های وبلاگ، تصاویر، داده های تصویری، فیلم ها، کلیپ های صوتی یا پادکست، به روز رسانی وضعیت و غیره) کردید، آن ها را در مکان هایی قرار دهید که افراد علاقه مند به حوزه کاری شما آن ها را ببینند. حالا ممکن است LinkedIn, Medium, یا هر سایت دیگری باشد که به جنبه خاصی از زمینه کاری شما می پردازد.

با پیدا کردن مخاطبان خود شما این شانس را به دست می آورید تا مطلبی را تولید و با کسانی به اشتراک بگذارید که بیشترین بهره را می توانند از آن ببرند.

و از اینکه به سراغ افراد مطرح در زمینه کاری خود بروید واهمه نداشته باشید و ببینید آیا امکان دارد که شما کارتان را در سایت و پروفایل های آن‌ها تبلیغ کنید.

 1. چگونه با استفاده از سایر سایت ها برند شخصی تان را بسازید

همانطور که ایجاد کمپین برندسازی شخصی‌تان را شروع می کنید، سعی کنید از سایت های دیگر هم استفاده کنید و برند خود را نیز در آنجا به نمایش بگذارید.

وقتی می‌خواهید از وبلاگ های دیگر استفاده کنید و یا محتوایی برای سایر پلتفرم ها ایجاد کنید، این نکات را مد نظر داشته باشید:

 • دقت کنید آن پلتفرم معمولا چه نوع مخاطب و محتوایی دارد
 • آن محتوایی که بهترین عملکرد را دارد انتخاب کنید
 • دقت کنید که چه جنبه هایی عملکرد آن پلتفرم را عالی کرده است و آن ها را به کار بگیرید

این که محتوایی که ایجاد کرده اید از طریق سایت های دیگر به نمایش در بیاید باعث می‌شود که برند شما در مقابل دیدگان مخاطبان دیگر هم قرار بگیرد که مرحله جدیدی از کسب اعتبار برای شما محسوب می شود.

 1. داده ها دوست شما هستند

میزان تعامل محتواهایی که شما در پلتفرم های مختلف ایجاد کرده اید، را همیشه بررسی کنید. ببینید آیا الگوی خاصی بین نوع محتوا و نوع عملکرد آن ها در پلتفرم های مختلف وجود دارد.

دقت کنید که چه روزی از هفته و چه ساعتی از روز محتوا را پست می کنید. سعی کنید پست هایی مشابه آن پست هایی که عملکرد خوبی داشته اند ایجاد کنید نه آن دسته که مردم علاقه ای به دیدن آن ها ندارند.

 1. سازمان یافته پیش بروید

علاوه بر استفاده از ابزارهای مختلف برای کمک به تجزیه و تحلیل عملکرد مقالات، به روز رسانی ها، توییت ها، نظرات، فیلم ها، عکس ها و غیره که شما پست می کنید، از ابزارهای مدیریت رسانه های اجتماعی استفاده کنید تا وقتی می خواهید به شکل مداوم محتوا به اشتراک بگذارید، کار شما راحت تر باشد.

در حالی که قرار دادن پست ها به شکل ارگانیک اهمیت دارد، اما می توانید از ابزار هایی مانند Hootsuite یا TweetDeck برای راحتی کارتان بهره ببرید.

دسته 2.2: برندسازی شخصی موثر به کمک جذب مخاطب به شکل استراتژیک

برندسازی شخصی و جذب مخاطبان

 1. پل ارتباطی فرصت های خود را پیدا کنید

اول اهداف خود را مشخص کنید:

 • مخاطب هدف شما چه کسانی هستند؟
 • بهترین مکان ها برای برقراری ارتباط با این افراد کجاست؟
 • چه محتواهایی برای آن ها جذابیت دارد؟

وقتی پاسخ این سوال ها را یافتید می توانید تصمیمی بگیرید که به چه کسی احتیاج دارید تا شما را به مخاطبانتان برساند و سرعت کمپین برندسازی شخصی تان افزایش یابد.

با مطرح کردن تاییدیه ها و یا حتی صحبت هایی که افراد سرشناس در مورد شما داشته اند، برندتان را متمایز کنید. در رابطه با برند شما چه افراد سرشناسی این قدرت را دارند؟

ببینید چه کسانی در صنعت شما بسیار موفق هستند و در رسانه های اجتماعی مخاطب فراوان دارند. اما همچنین به دنبال بهترین پلتفرم هایی که شما را به مخاطبان‌تان می‌رسانند نیز باشید. وقتی می خواهید از افراد مطرح در زمینه کاری تان کمک بگیرید، از خلاقیت‌تان استفاده کنید.

 1. با کسانی که می شناسید کارتان را آغاز کنید

همه کسانی که می شناسید گزینه های خوبی برای مخاطبین استراتژیک پرسنال برندینگ شما به حساب نمی آیند. اما همین که افراد زیادی را می شناسید که به حیطه کاری شما علاقه مند هستند و دوست دارند به شما کمک کنند و پیشرفت شما را ببینند، شانس خوبی به حساب می آید.

در ابتدای کار، حتما با این افراد در فضای مجازی ارتباط برقرار کنید، چون شما پیش از این در دنیای واقعی با آن ها در ارتباط بوده اید.

حواس‌تان به این بازیگران کلیدی باشد چون ممکن است شما در حین ساخت برند شخصیتان، محتوا، اطلاعات و یا فرصت های خاصی برای آن ها داشته باشید. این افراد می‌توانند پرسونال برند شما را با سایر افراد علاقه مند به اشتراک بگذارند. این امر جزء مهمی از فرایند جلب مخاطب است.

 1. با پل های ارتباطی و افراد تاثیر گذار در رسانه های اجتماعی و نشریات استراتژیک، ارتباط برقرار کنید

افراد تاثیرگذار و مشاوران الهام بخشی که همسو با کار شما هستند را پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید. یکی از راهکار های آسان برای آغاز این است که به سراغ پروفایل افرادی که بر اساس جستجو های شما به شما پیشنهاد شده اند (بسته به نوع پلتفرم) پیش بروید.

شما همچنین می توانید در گوگل به دنبال افراد سرشناس در حوزه کاری خود بگردید. لیست های زیادی در اینترنت وجود دارد که افراد برجسته و سرشناس را به شما معرفی می کنند. به دنبال افراد سرشناس در زمینه کاری خود در توییتر، لینکدین و غیره بگردید.

در ابتدا بر روی افرادی که در زمینه کاری شما مطرح هستند تمرکز کنید اما از کسانی که در سایر زمینه ها شناخته شده اند و به گونه ای با برند شخصی یا پرسونال برندینگ شما ارتباط دارند نیز غافل نشوید.

اینکه شما در نهایت بتوانید با این افراد شناخته شده مستقیما صحبت کنید یا نه، حداقل دستاوردش این است که با دقت بر این مسئله که آن ها چگونه استراتژی های برندشان را اجرایی کرده اند، مطالب زیادی یاد خواهید گرفت.

علاوه بر برقراری ارتباط با افرادی که در اهدافی مشترک با شما موفق عمل کرده اند، سعی کنید که با نشریات، تالار های گفتگو و منابع خبری مرتبط با زمینه کاری خود نیز در تماس باشید.

به نوع محتوای این منابع دقت کنید به ویژه آن دسته از آیتم هایی که دارای معیارهای تعامل بسیار خوبی هستند. به این مسائل دقت کنید تا وقتی مطلبی را در این مکان ها قرار می‌دهید مورد توجه قرار بگیرد.

دسته 3: مطالبی برای مخاطبین ایجاد کنید که فرصت های بیشتری برای برندتان ایجاد کنند

محتواهایی منحصر به فرد و با کیفیت بالا ایجاد کنید تا همیشه در ذهن مخاطب شما بماند و فرصت های شغلی بیشتری را برای شما ایجاد کند. شما دقیقا نمی‌دانید چگونه و چه زمانی بخشی از محتوایی که ایجاد کرده اید توجه یک همکار تجاری و یک مشتری بالقوه را جلب خواهد کرد – بنابراین به این روند ادامه دهید.

فرصت‌های جدید رهبران فکری

وقتی با استفاده از پرسونال برندینگ خود را به عنوان یک فرد پیشتاز در زمینه کاری تان معرفی کنید، موقعیت های بسیار زیادی برای شما پیش خواهد آمد مانند: فرصت‌های سخنرانی، فرصت های شغلی، فرصت‌های همکاری، تبادل محتوا با سایر وبلاگ ها، مصاحبه ها، ارائه مشاوره و راهنمایی به عنوان یک فرد صاحب نظر، فرصت های ترقی.

اگر نمی‌خواهید به شکل مداوم برند شخصی خود را توسعه ببخشید و در فضای مجازی حضور داشته باشید، فرصت های ترقی بالقوه که برای شغل شما پیش خواهد آمد را محدود می کنید. البته این حقیقت هم وجود دارد که اگر توانایی و انرژی لازم به منظور حمایت از مخاطبین خود از طریق برند شخصیتان را نداشته باشید، وقوع این فرصت ها تداوم نخواهد داشت.

اما اگر توانایی لازم را دارید، چرا تا جایی که می شود از این فرصت ها بهره نبرید؟ و به همین منظور باید بر روی پرسونال برندینگ خود کار کنید، خود را به افراد سرشناس متصل کنید و مخاطبین خود را جلب کنید.

چگونه با استفاده از تکنیک های پیشرفته جلب مخاطب برند خود را ترویج دهیم

وقتی که نوبت به توسعه برند شخصی شما می‌رسد، در معرض دید بودن یک ضرورت است. علاوه بر مراحل اولیه که در دسته 3 پیشنهاد شده اند، شما باید یک برنامه مداوم برای کسب اطمینان از “مطرح شدن برند شخصی” خود داشته باشید.

قدم هایی که می توانید از طریق تعامل استراتژیک با مخاطبان، برای افزایش در معرض دید بودن برندتان در فضای مجازی بردارید، به از این قرار هستند: برقراری ارتباط، ایجاد شبکه، تعامل مداوم، تولید محتوا مداوم، ساخت لینک، استفاده از استراتژی کلمه کلیدی پیشرفته.

پرسونال برندینگ دیده شدن

اینها بهترین اقدامات و استراتژی های اثبات شده ای هستند که در زمان ساخت برند شخصی شما، توانایی های شما را به نمایش می گذارند و فرصت های کاری برای شما را افزایش می دهند.

 1. برقراری ارتباط

این اصطلاحی بسیار گسترده است، اما به معنای تماس با افراد، سازمان ها، منابع خبری، و غیره ای است که به شما و کار شما علاقمند هستند. این برقراری ارتباط می تواند شامل فرستادن پیامی در توییتر یا لینکدین برای اشخاص، تماس های تلفنی رندوم، ایمیل زدن، پرزنت کردن برند، و غیره باشد. هدف شما از این برقراری ارتباط، شناساندن برند خود به دیگران است.

 1. ایجاد شبکه (networking)

در حالی که این عبارت ممکن است برای برخی سخت به نظر برسد، اما الزاما به این شکل نیست.

این ایجاد شبکه اگر به درستی انجام شود، به معنی برقراری ارتباط صادقانه با شخصی است که پس از آن می تواند به یک رابطه دوستانه سودمند متقابل تبدیل شود. به همین سادگی.

تاکتیک های برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ نباید همیشه الزاما اقداماتی قدرتمند باشند. تمرکز خود را بر یافتن افراد سخت کوش که برای شما قابل احترام هستند و ممکن است اشتراکاتی در زمینه کاری با شما داشته باشند، بگذارید. به این منظور ممکن است نیاز باشد دیدار ها و یا جلسه هایی برگزار کنید که نیاز نیست حتما به شکل رسمی انجام شوند.

رخداد هایی که به کار شما مربوط هستند را در دنیای مجازی و واقعی پیدا کنید و در آنجا با افراد صحبت کنید. این رخداد ها می توانند شامل این موارد باشند:

 • صحبت های یک فرد پیشتاز در زمینه کاری شما
 • رویداد های خیریه ای که همکاران شما برگزار می کنند
 • افتتاحیه گالری هایی که مسائلی را به نمایش می گذارند که به شغل شما مرتبط هستند
 • تالار های گفتگو آنلاین
 • گروه های دارای نفوذ و فعال در رسانه های اجتماعی

به یاد داشته باشید که ایجاد شبکه مستلزم این نیست که در بستری رسمی رخ دهد. ممکن است در دنیای واقعی یا مجازی شکل بگیرد اما داشتن تعامل در رسانه های اجتماعی راحت ترین راه برای تقویت این روابط است. وقتی می خواهید برند شخصی خود را بسازید این اقدامات همیشه به کمک شما می آیند.

برند شما باید باعث تقویت شبکه ارتباطی شما و بالعکس شود.

 1. تعامل مداوم

تنها انتشار محتوا با کیفیت بالا کافی نیست. به منظور حفظ علاقه مخاطبان فعلی خود و جلب نظر افراد بیشتری به برند خود، می بایست به طور منظم با این پلتفرم ها در تعامل باشید. تمام تلاش خود را برای پاسخگویی به نظرات، سوالات و محتوا هایی که از جانب مخاطبین مطرح شده اند، به کار بگیرید.

اگر شما با راه های مختلفی که مردم برای ارتباط با شما در اینترنت انتخاب می‌کنند همراه نباشید، آنگاه برند شما خارج از دسترس افراد خواهد بود.

با این حال نیاز نیست که به تک تک افرادی که در صفحه فیسبوک شما نظری درج کرده اند، پاسخ کامل بدهید. هر زمان که توانستید پاسخگو باشید. و اگر دیدید سوالاتی مشابه چندین بار پرسیده شده اند، به آنها به شکل عمومی پاسخ بدهید.

علاوه بر تعامل مستقیم با مخاطبین خود، با افراد و منابع خبری برجسته در زمینه کاری خود، علنا در تعامل باشید. این تعامل می تواند به شکل درج نظر در مقالات و یا به اشتراک گذاشتن صحبت های افرادی که شما آن ها را تحسین می کنید، باشد. مهم است که نشان دهید در گفتگو هایی که در زمینه کاری شما اتفاق می افتند، حضور فعال دارید.

 1. تولید محتوا مداوم – تاثیر گذار در پرسونال برندینگ

وقتی مشغول به پرسونال برندینگ هستید، به روز رسانی مرتبط پروفایل ها و وبسایت ها با محتوا هایی به روز، یک ضرورت است.

تولید محتوای مداوم، به شکلی مثبت بر سه استراتژی کلی پرسونال برندینگ شما تاثیر می گذارد:

 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • توسعه برند شخصی
 • افزایش تعداد و میزان تعامل مخاطب

بهینه سازی موتور جستجو

از دیدگاه SEO، محتوای با کیفیت بالایی که باعث ایجاد تعامل بیشتر می شود، به موتور های جستجو نشان می دهد که محتوایی (یک ویدئو خاص، یک پست در وبلاگ، عکس و غیره) ارزشمند است. با گذشت زمان، این امر به افزایس اعتبار شما منجر می شود.

وبسایت هایی که از دید موتور های جستجو دارای اعتبار بالایی هستند، در رقابت با سایر وبسایت ها در جایگاه بهتری قرار می گیرند. وقتی مردم پروفایل شما و یا محتوایی که ایجاد کرده اید را می بینند، نه تنها با مطالبی جذاب روبرو می شوند بلکه به برند شما به دید مثبت نگاه کرده و ممکن است مخاطب شما شوند.

فرمول رشد مخاطبان

به طور خلاصه: ایجاد محتوا به صورت مداوم + بهینه سازی محتوا برای موتور های جستجو  = اعتبار بیشتر = رسیدن به جایگاه بهتر در صفحه نتایج موتور های جستجو = در معرض دید قرار گرفتن = موفقیت برند شخصی شما.

توسعه پرسونال برندینگ

پس از اینکه زیربنایی قوی و بهینه سازی شده برای پروفایل ها و وبسایت های خود ایجاد کردید، هنوز هم باید آنها را به روز رسانی کنید و اطلاعاتی تازه در آن ها درج کنید تا روند ساخت برند شخصی شما در مسیر درستی قرار بگیرد و تا:

 • نشان دهید که برند شخصی شما همسو با به روز ترین رخداد ها در زمینه کاری شما است.
 • پیام برند خود را به شکلی مناسب بیان کنید
 • ارزش های برند شخصی خود را از طریق بیان نمونه هایی، تقویت کنید

افزایش تعداد و میزان تعامل مخاطب

یکی دیگر از دلایل مهم برای تولید مداوم محتوا، پرورش ذهن مخاطبان فعلی و جلب مخاطبان جدید است.

پرورش ذهن مخاطبان فعلی با هدف پرسونال برندینگ

 • تولید محتوا با هدف برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ، جنبه هایی از برند شما را به نمایش می گذارد که مخاطبین از دیدن هر پست لذت می برند.
 • برای کسانی که در حال حاضر در تیم شما هستند، ارزش قائل می شوید.
 • مخاطبان فعلی خود را تشویق می کنید تا بیشتر با محتوا هایی که ایجاد کرده اید تعامل داشته باشند.
 • احتمال اینکه مخاطبین مطابق درخواست های شما عمل کنند را بالا می‌برد، که در واقع هدف اصلی ایجاد برند شخصی همین است.
 • اینکه به شکلی منظم محتوا هایی جدید به اشتراک بگذارید، این شانس را به شما می دهد تا واکنش مخاطبین خود را ببینید و تجربیات آن ها از برند خود را بر همین اساس بهبود ببخشید.

افزایش تعداد مخاطب

 • وقتی نوبت به ارتباط با نشریات خبری، وبلاگ ها و مجلات می رسد، تولید محتوا جدید یک الزام می شود چرا که از آن طریق شما در مقابل دیدگان مخاطبینی کاملا جدید قرار می گیرید.
 • شانس شما برای مطرح شدن و کشف شدن توسط مخاطبینی جدید در رسانه های اجتماعی افزایش پیدا می کند.
 • با تولید محتوای جدید افرادی که از برند شما اطلاعی ندارند اما باید با آن آشنا شوند، هدف قرار می گیرند.
 • قرار دادن محتوای جدید، احتمال اینکه مخاطبان فعلی شما مطلبی را با مخاطبین جدید بالقوه به اشتراک بگذارند، را افزایش می دهد.
 1. ساخت لینک (لینک بیلدینگ)

با افزایش تعداد مخاطبین شما از طریق پرسونال برندینگ، شانس شما برای لینک بیلدینگ بیشتر می شود.

ساخت لینک یکی از تاکتیک های بهینه سازی موتور جستجو است که لینک وبسایت یا پروفایل شما در رسانه های اجتماعی و در سایت های دیگر قرار می گیرد. ارزش این لینک ها بسته به اعتبار سایتی است که به شما لینک شده است.

به عبارت دیگر، لینکی از وبسایت شما که در سایت خبری ایسنا قرار می گیرد ارزش بسیار بیشتری از لینکی دارد که در یک وبسایت اسپم قرار گرفته باشد.

دو مزیت اصلی برای ساخت لینک وجود دارد. اول اینکه ترافیک ارجاعی از سایتی که به شما لینک شده است بدست می آورید و باعث می شود که برند شما بیشتر در معرض نمایش قرار بگیرد. دوم اینکه این بک لینک ها باعث می شود که شانس سایت شما برای قرار گرفتن در رده های بالاتر در لیست نتایج جستجو بیشتر شود.

همانطور که شما شروع به برقراری ارتباط با جامعه جدید خود می کنید، که از طریق پرسونال برندینگ ایجاد کرده اید، فرصت ساخت لینک بدون شک خودش را نشان می دهد.

به سادگی با گسترش تعداد مخاطبان و توسعه برند شخصی خود، احتمال ساخت لینک را افزایش می دهید. وقتی شروع به همکاری با دیگران می کنید (بسیاری از آنها ممکن است به شما مراجعه کرده باشند و یا شما آنها را یافته باشید)، اگر آنها موافقت کنند که از طریق سایت‌شان به سایت شما لینک شوند، فرآیند ساخت بک لینک را نیز آغاز کرده اید.

تاکتیک های پیشرفته لینک سازی بسیاری وجود دارد که می توانید در استراتژی ساخت برند شخصی خود از آن ها استفاده کنید، اما فعلا بهتر است از اصول اولیه پیروی کنید.

 1. استراتژی پیشرفته کلمه کلیدی

وقتی می خواهید مخاطب مد نظر خود را به دست بیاورید و برند شخصی‌تان را ارتقاء ببخشید، حتما از استراتژی کلمه کلیدی استفاده کنید. اگر به کارشناسان برتر در زمینه برندسازی شخصی نگاه کنید، متوجه می شوید که آن ها به راحتی از استراتژی جستجوی کلمات کلیدی استفاده می کنند.

از ابزار های رایگان مثل Google Adwords و Keyword Planner برای ساخت لیستی از کلید واژه های مرتبط به برند شخصی و زمینه کاری خود استفاده کنید. البته باید دقت کنید که این ابزار کلمه های مربوط به تبلیغات گوگل را نشان می دهد و آمار آن مربوط به تمامی جستجوها نیست.

با استفاده از این ابزار ها شما می توانید میزان جستجو برای هر کلید واژه را بررسی کنید. ممکن است این سوال را بپرسید که فایده اش چیست؟ با بررسی کلمات مرتبط به زمینه کاری خود، شما می توانید کلید واژه ها و عباراتی که مخاطبین مد نظر شما آن ها را جستجو کرده اند را بیابید.

حتی اگر فقط 100 نفر آن عبارت را در طی هفته جستجو کنند، وقتی سایت شما در جایگاه اول یا دوم قرار داشته باشد، میزان قابل توجهی از افراد سایت شما را خواهند دید.

در حالی که قرار گرفتن در بالای لیست نتایج جستجو نیازمند بررسی، صبوری و محتوای عالی وبساست است، استفاده از یک استراتژی کلمه کلیدی پیشرفته می تواند کمک کند تا افراد جدیدی از طریق جستجوی ارگانیک شما را بیایند و مخاطبینی که پیش از این از طریق برند سازی شخصی بدست آورده اید با گذر زمان به تعدادشان افزوده شود.

همچنین با کمک تبلیغ در گوگل می‌توانید مخاطبان هدفمند بیشتری را با برند خود آشنا کنید.

سایر منابع برای برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ

در حالی که تمرکز پرسنال برندینگ باید بر روی معرفی شما و خدمات شما و ایجاد ارتباط با افراد مناسب، باشد، یکی دیگر از جنبه های مهم معرفی برند خود، در رابطه با عوامل مخاطره آمیز است.

برندسازی شخصی به منظور مقابله با بحران

اگر برند شخصی خود را با دقت در دنیای مجازی ایجاد کنید، یک سری اقدامات پیشگیرانه را انجام می‌دهید. با ایجاد برند شخصی، شما می توانید پیشدستی کرده و با محتوا های منفی و بی ربط به شما در دنیای مجازی و یا کسانی که از نام شما استفاده می کنند، مقابله کنید.

حتی اگر در حال حاضر هیچ مطلبی بر ضد شما در دنیای مجازی وجود ندارد، همیشه این احتمال وجود دارد که یک کارمند سابق ناراضی یا یک مشتری غیر منطقی برای شما حرف در بیاورد.

اگر این اتفاق افتاد دیگر نیاز نیست که به دنبال مدیریت بحران باشید، زیرا که شما پیشتر این سناریو را پیش بینی کرده و با تلاش مداوم و توسعه برند شخصی خود، آن را پشت سر گذاشته اید.

مقابله با نتایج جستجو منفی

اگر با این مشکل روبرو شده اید که وقتی کسی نام شما را جستجو می‌کند، نتایج جستجو مخربی ظاهر می‌شود، بدانید که تنها نیستید.

اگر چه اتفاق غیر معمولی نیست اما می‌تواند اثرات مخربی بر حرفه و زندگی شخصی شما بگذارد.

خیلی ها به دلیل اینکه نتایج جستجو گوگل یک هویت اشتباه را به نمایش گذاشته است، فرصت های شغلی را از دست داده اند. به همین دلیل اهمیت در دسترس بودن ابزار هایی برای مدیریت سابقه، اعتبار و برند شخصی در دنیای مجازی، پر رنگ شده است.

ایجاد یک برند شخصی یا پرسونال برندینگ قوی و منسجم در دنیای مجازی چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را انجام داد. با این حال، با گذشت زمان متوجه خواهید شد که برندسازی این منفعت را برای شما دارد که با محتوا های منفی مقابله کنید و تصویری کامل از خود را جایگزین آن ها کنید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 نظر، میانگین: 5٫00 از 5)
مشاوره تبلیغات

دیدگاه خود را بنویسید