انواع تبلیغات کلیکی | کدام گزینه برای شما مناسب است؟

انواع تبلیغات کلیکی | کدام گزینه برای شما مناسب است؟

آیا می‌دانستید کسب و کارها به ازای هر 1 دلاری که بابت تبلیغات کلیکی می‌پردازند؛ 2 دلار درآمد کسب می‌کنند؟ تبلیغات کلیکی گوگل بهترین راه به دست آوردن لید یا سرنخ برای کسب و کار است؛ چرا که شانس تبدیل بازدیدکنندگان تبلیغات کلیکی 50% بیشتر از ترافیک ارگانیک است.

تبلیغات کلیکی PPC به معنای پرداخت به ازای کلیک است، یک مدل تبلیغات دیجیتال که در آن تبلیغ کننده هر بار که روی یکی از تبلیغات او کلیک می‌شود، هزینه ای را پرداخت می‌کند.

اما کدام نوع از انواع تبلیغات کلیکی را می‌توانید برای کسب و کار خود راه بیندازید؟ در این صفحه ما بهترین نوع کمپینی که می‌توانید برای بیزینس خود استفاده کنید را معرفی می‌کنیم.

تبلیغات موتور جست‌وجو (Search ads)

تبلیغات موتورهای جست‌وجو از جمله کاربردی‌ترین تبلیغات آنلاین می‌باشد که در کشور ما نیز طرفداران خود را دارد. شاید موتورهای جست‌وجویی همچون بینگ یا یاندکس خاطرانگیز امکان تبلیغ در پلتفرم‌های خود را برای کاربران فراهم کرده باشند، اما قطعا این گوگل است که به عنوان قدرت اول این حوزه شناخته می‌شود؛ آن هم به دلیل گستردگی شبکه و تعداد مخاطبان بالایی که هر روزه از این موتور جست‌وجو استفاده می‌کنند.

این تبلیغات در صفحه سرچ، بالای نتایج ارگانیک به کاربران نشان داده شده و با برچسب sponsored یا ad نشانه گذاری شده‌اند تا مخاطب بداند که این محتوا، محتوای تبلیغاتی است.

مثالی از تبلیغات موتور جست‌وجوی گوگل با موضوع وکیل مهاجرت

نکات مهم تبلیغ سرچ

اگر می‌خواهید به سرنخ‌هایی برسید که به دنبال محصولات یا خدمات شما هستند، ابتدا باید مطمئن شوید که کلمات کلیدی مرتبط را انتخاب کرده‌اید. کلمات کلیدی باعث می‌شوند تبلیغ شما در نتایج جستجو نمایش داده شود.

کلمات کلیدی طولانی بهترین نوع کلمات برای کمپین‌های سرچ گوگل ادز هستند. این کلمات کلیدی حاوی سه کلمه یا بیشتر هستند، مانند «شرکت لوله بازکنی غرب تهران». کلمات کلیدی طولانی برای تبلیغات جستجوی گوگل بهتر هستند زیرا در این نوع سرچ‌ها کاربر نیاز خود را فریاد می‌زند و به همین دلیل منجر به جذب سرنخ‌های علاقه‌مند بیشتری برای تجارت شما می‌شوند و هزینه هر کلیک (CPC) شما را پایین نگه می‌دارند.

پس از انتخاب کلمات کلیدی، برای جایگاه تبلیغ خود در یک مزایده شرکت خواهید کرد. شما حداکثر مبلغ پیشنهادی خود را تعیین می‌‌کنید، که حداکثر مبلغی است که حاضرید هر بار که کسی روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، پرداخت کنید. مبلغ پیشنهادی و امتیاز کیفیت ( quality score)، جایگاه نمایش تبلیغ را تعیین می‌کند.

امتیاز کیفیت نحوه امتیاز دهی گوگل به تبلیغ شما است. این امتیاز با در نظر گرفتن عواملی مانند مرتبط بودن تبلیغ و نرخ کلیک برای تعیین ارتباط تبلیغ شما با جستجوی کاربر محاسبه می‌شود. شما به امتیاز کیفیت بالایی نیاز دارید تا بتوانید برای کلمه کلیدی انتخابی خود موقعیت بهتری کسب کنید.

تبلیغات دیسپلی

تبلیغات دیسپلی راه دیگری برای جذب مخاطب بالقوه و علاقه‌مند به کسب و کار است. این تبلیغ شامل متن و تصویر است. 

این نوع از تبلیغات کلیکی به شما امکان می‌دهند تا روی افراد خاصی که فکر می‌کنید به کسب و کار شما علاقه‌مند هستند، تمرکز کنید. شما می‌توانید بازار هدف خاص خود را تعیین کرده و روی افرادی که از وب سایت‌های مشابه وب سایت شما بازدید کرده‌اند، تمرکز کنید.

نکات مهم تبلیغات دیسپلی

با تبلیغات نمایشی، شما همان رویه تبلیغات PPC معمولی را دنبال می‌کنید. مبلغ پیشنهادی خود را برای تعیین میزان هزینه‌ای که هنگام کلیک افراد پرداخت می‌کنید، تنظیم خواهید کرد.

بزرگترین تفاوت این است که به جای تبلیغ در صفحه سرچ، تبلیغات شما در شبکه دیسپلی گوگل نمایش داده می‌شود که حاوی بیش از 2 ملیون سایت و اپلیکیشن همکار گوگل است.

دقت کنید که تبلیغات دیسپلی برای جلب توجه، جذب لید و آگاهی از برند مناسب هستند. اگر به دنبال تبلیغی هستید که برند شما را در ذهن مخاطبان برجسته کند، تبلیغات نمایشی انتخاب عالی هستند. دیسپلی یکی از انواع تبلیغات پولی است که به افراد بیشتری برای کشف برند شما کمک می‌کند.

تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ یکی از انواع کمپین‌های پرداخت به ازای کلیک (PPC) است که می‌توانید برای جلب مجدد مخاطبان خود اجرا کنید. بسیاری از افراد از وب‌سایت شما بازدید و در مورد محصولات یا خدمات شما اطلاعات کسب می‌کنند، اما به مشتری تبدیل نمی‌شوند. آن‌ها ممکن است برای تصمیم‌گیری به زمان بیشتری نیاز داشته باشند یا بخواهند محصولات دیگری را در نظر بگیرند و به همین دلیل است که بلافاصله کسب‌وکار شما را انتخاب نمی‌کنند.

هنگامی که این وضعیت اتفاق می‌افتد، شاید حس کنید که یک سرنخ (مشتری بالقوه) را از دست داده‌اید، اما اینطور نیست. در عوض، فرصتی برای استفاده از تبلیغات ریمارکتینگ به شما داده می‌شود تا آن‌ها را به فکر کردن در مورد کسب‌وکار خود و انتخاب برندتان ترغیب کنید.

نکات مهم تبلیغات ریمارکتینگ

برای راه‌اندازی تبلیغات ریمارکتینگ، باید از کد ریمارکتینگ گوگل استفاده کنید. اگر در حال حاضر تبلیغات PPC گوگل را اجرا می‌کنید، می‌توانید به راحتی این پیکسل را به کمپین خود اضافه کنید.

شما این پیکسل ردیابی را در سایت خود قرار می‌دهید تا درک بهتری از آنچه مخاطبانتان در صفحات شما مشاهده می‌کنند، به دست آورید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید مخاطبان از کدام صفحات محصول یا خدمات بازدید می‌کنند. پس از خروج آن‌ها از سایت، بر اساس اقداماتشان در لیست‌های مناسب قرار می‌گیرند.

شما باید لیست‌های مختلفی را برای کمپین خود راه‌اندازی کنید که مخاطبان را بر اساس اقداماتشان تفکیک می‌کند. برای مثال، ممکن است لیست جداگانه‌ای برای افرادی داشته باشید که از صفحه محصول A و صفحه محصول B بازدید می‌کنند. هنگامی که این سرنخ‌ها را بر اساس اقداماتشان در لیست مناسب قرار می‌دهید، آن‌ها شروع به مشاهده تبلیغات نمایشی (بنری) برای آن محصول خاص می‌کنند.

تبلیغات ریمارکتینگ روی محصولاتی تمرکز می‌کنند که مخاطبان شما قبلاً آن‌ها را مشاهده کرده‌اند و این باعث می‌شود تا آن‌ها دوباره با کسب‌وکار شما درگیر شوند. این تبلیغات برای ترغیب سرنخ‌ها به تجدید نظر در انتخاب برند شما عمل می‌کنند. این یک تاکتیک بازاریابی PPC مؤثر است که باعث تبدیل شدن سرنخ‌ها می‌شود.

تبلیغات ریمارکتینگ مناسب زمانی است که کاربر شما برای تصمیم گیری مردد است. سرمایه گذاری در تبلیغات ریمارکتینگ تا از سرنخ‌های علاقه‌مندی که آن‌ها را پیدا کرده‌اید؛ مشتری بسازید.

تبلیغات نصب اپلیکیشن یا UAC

تبلیغات نصب اپلیکیشن (universal app campaign) تعریف واضحی شبیه به نامش دارد. این نوع تبلیغ کلیکی مناسب کسب و کارهایی‌ است که محصول‌شان اپلیکیشنی ثبت شده در گوگل پلی یا اپ استور باشد.

تبلیغات اپلیکیشن در 5 نوع مختلف وجود دارد که برای دستیابی به اهدافی که با مراحل مختلف قیف بازاریابی اپلیکیشن مطابقت دارند، توسعه یافته‌اند. با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که هر UAC مجموعه توصیه‌های خاص خود را در مورد پیاده سازی، بهینه سازی و انتقال از یک UAC به UAC دیگر داشته باشد.

تبلیغات نصب اپلیکیشن یا UAC

نکات مهم تبلیغات نصب اپلیکیشن

تبلیغ نصب اپلیکیشن نوعی تبلیغ برای بالابردن تعداد نصب اپلیکیشن است. بنابراین از این نوع تبلیغ زمانی باید استفاده کرد که هدف ما صرفا دانلود و نصب اپلیکیشن است نه ایجاد برند اورنس یا چیزی شبیه به آن.

برای تبلیغات نصب اپلیکیشن باید تبلیغ شما به صفحه دانلود اپ لینک شود و لندینگ مستقیما لینک دانلود به کاربر ارائه دهد. هر نوع توضیح اضافه یا ایجاد مسیر طولانی برای کاربر باعث از دست دادن او می‌شود.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی یکی از محبوب‌ترین انواع تبلیغات کلیکی در سراسر دنیا هستند. البته این تبلیغات در ایران اجرا نمی‌شود اما آشنایی با آن به عنوان یکی از انواع تبلیغات کلیکی ارزان بد نیست.

این تبلیغات در فیدهای شبکه‌های اجتماعی در پلتفرم‌های مختلف ظاهر می‌شوند. تبلیغات شبکه‌های اجتماعی راهی عالی برای ارتباط با کاربران شبکه‌های اجتماعی است.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی که از انواع تبلیغات کلیکی گوگل ادز هستند.

نکات مهم تبلیغات سوشال مدیا

برای آغاز تبلیغات سوشال مدیا باید پلتفرم خود را انتخاب کنید. پلتفرم‌های چندرسانه‌ای سوشال مدیا که برای تبلیغات وجود دارند؛ یکی از موارد زیر است:

  • فیسبوک
  • اینستاگرام
  • توییتر 
  • پینترست
  • لینکدین

این‌ها محبوب‌ترین پلتفرم‌هایی هستند که کسب و کارها برای تعامل با مخاطبان خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما باید پلتفرم خود را بر اساس جایی که مخاطبانتان بیشتر حضور دارند انتخاب کنید. اگر درمورد مخاطبان خود تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که از کدام شبکه‌های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند.

هنگامی که پلتفرم خود را راه‌اندازی کردید، می‌توانید شروع به ساخت تبلیغ خود کنید. بسیاری از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی فرمت‌های متنوعی را ارائه می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این فرمت به چیزی که می‌خواهید با کمپین خود به دست آورید بستگی دارد.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی همچنین هدف‌گذاری پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید دقیق‌تر روی سرنخ‌ها هدف‌گذاری کنید، به همین دلیل است که کسب و کارها عاشق استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به سرنخ‌های با ارزش هستند. برای مثال، اگر کمپینی را در فیس‌بوک اجرا می‌کنید، می‌توانید بر اساس موارد زیر روی افراد هدف‌گذاری کنید:

  • لوکیشن
  • دموگرافیک
  • علاقه
  • رفتار
  • تحصیلات

تبلیغات شاپینگ

کمپین شاپینگ گوگل ادز نوعی تبلیغات مخصوص فروش محصول در صفحات نتایج جستجوی گوگل است. این نوع از انواع تبلیغات کلیکی نیز در ایران اجرا نمی‌شود. تبلیغات شاپینگ همچنین می‌توانند در سرچ گوگل، یوتیوب، شبکه نمایشگر گوگل و جیمیل نیز نمایش داده شوند.

مثالی از تبلیغات شاپینگ که جزوی از انواع تبلیغات کلیکی گوگل ادز به شمار می‌رود

کدام نوع از تبلیغات کلیکی برای بیزینس ما مناسب‌تر است؟

برای یک کسب و کار در مراحل مختلف رشد استراتژی‌های متفاوتی وجود دارد. انتخاب نوع تبلیغات کلیکی برای هر بیزینس بستگی دارد به اینکه آن کسب و کار در کدام قسمت قیف بازاریابی قرار دارد.

اگر بیزینس شما هنوز بالای قیف بازرایابی است و به افزایش آگاهی از برند (brand awareness)؛ علاقه‌مندی یا جلب توجه نیاز دارید؛ تبلیغات سوشال مدیا و دیسپلی گزینه مناسبی است.

اما اگر مشتری بالقوه مردد دارید؛ از تبلیغات ریمارکتینگ استفاده کنید. بالاخره در مراحل آخر برای فروش از تبلیغ موتور جست و جو غافل نشوید.

یادتان باشد که فروش مرحله آخر نیست و با ریمارکتینگ و دیسپلی برای بیزینس خود خرید مجدد به ارمغان بیاورید.

تبلیغات کلیکی در مراحل مختلف قیف بازاریابی، کدام نوع تبلیغ برای ما مناسب است؟

با انواع تبلیغات کلیکی از رقبا متمایز باشید

کسب و کارها هرروزه با تبلیغات کلیکی تعداد زیادی از کاربران را هدف قرارداده و آن‌ها را به مشتری تبدیل می‌کنند. استفاده درست و به جا از تبلیغات کلیکی کمک می‌کند چند برابر بودجه صرف شده به بیزینس بازگردد چرا که جامعه هدف تبلیغات شما کاربر رندوم نیست بلکه کاربری است که نیاز خود را با صدای بلند اعلام کرده و حالا به اولین سلام پاسخ خواهد داد.

اما انتخاب نوع تبلیغات کلیکی به نوع، هدف و حتی رقبای یک بیزنس بستگی دارد. برای مشاوره درمورد تبلیغات کلیکی می‌توانید با کارشناسان جی‌ادز تماس بگیرید.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مقالات:

مشاوره رایگان برای شما

برای دریافت مشاوره تلفنی، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید.